Amazon u Počernic odložen na neurčito, stavbu blokuje EIA
V roce 2013 sdělila společnost Amazon záměr postavit v České republice dvě distribuční centra (původní tiskovou zprávu najdete zde), z toho jedno u Prahy (Dobrovíz) a druhé u Brna. Ačkoli se zprvu zdálo, že situace dopadne opačně, prosazení výstavby centra u Prahy se podařilo, záměru u Brna politici vyšli vstříc až ve chvíli, kdy po dlouhých peripetiích Amazon boj vzdal. U Dobrovíze mezi tím vzniklo reklamační a distribuční centrum.
Koncem loňského roku potvrdil Amazon záměr postavit u Prahy druhé centrum, do kterého by přesunul reklamační oddělení, které by zároveň bylo rozšířeno (i co do počtu pracovních míst - během dvou let od zahájení provozu zhruba o 2000). Zveřejnění záměru vyvolalo dvě vlny reakcí. Pozitivní ohlas od vlády, která další investice vítá hlavně z důvodu vzniku nových pracovních míst. Naopak negativně se k plánům postavily místní občanské iniciativy a místní starostka Hana Moravcová. Ta argumentuje především zvýšením dopravní zátěže. S tím ovšem nesouhlasí developerská společnost P3. Její mluvčí Hynek Bartík upozornil, že plocha v Počernickém logistickém parku, která je vymezena právě pro sklad Amazonu (čtyřicet tisíc metrů čtverečních) měla být podle původního plánu použita pro stavbu čtyř samostatných hal s vyšším celkovým dopravním zatížením, než s jaký počítá Amazon.
Logistický park Horní Počernice
Moravcová se proto rozhodla, že namísto zhruba šestitýdenního tzv. zjišťovacího řízení, které by mohlo být zvoleno jako dostačující pro schválení výstavby, prosadí požadavek na zpracování posudku vlivu na životní prostředí (EIA). Tento proces v nejoptimističtějším případě zabere kolem pěti měsíců, reálně spíš kolem sedmi. S novou legislativou ovšem do procesu EIA mohou vstupovat i občanská sdružení (která s výstavbou střediska nesouhlasí), čímž se trvání může významným způsobem protáhnout. Počernickým se podařilo požadavek EIA na odboru ochrany prostředí pražského magistrátu prosadit.
Původním záměrem Amazonu bylo postavit nové centrum během letošního jara a léta, aby s podzimem mohlo začít fungovat. Developer potvrdil, že v okamžiku schválení je schopný halu o ploše čtyřiceti tisíc metrů čtverečních realizovat do šesti měsíců. Protože měsíce potřebné pro provedení EIA a stavby neumožňují, aby situace proběhla podle plánu, podal developer na pražském magistrátu odvolání, to však uznáno nebylo.
Horní Počernice, logistická zóna, červeně PP Chvalský lom
Podle redakce IDNES.cz se vznikem nového reklamačního centra (přinejmenším dílčím způsobem) nesouhlasí magistrát, tři městské části, kraj, dvě obce, osm občanských sdružení a několik stovek obyvatel, jejichž podpisy nese petice. Krom dopravní situace poukazují také na vliv na místní maloplošné chráněné území, přírodní památku Chvalský lom (→Wikipedia), která se rozkládá západojihozápadně od logistického parku, v němž má hala namísto čtyř menších vzniknout. Nabízí se řečnická otázka - proč místní politické zastoupení nedbalo na ochranu přírodní památky a dopravní situaci již při schvalování územního plánu, který vznik logistického parku přilepeného na městskou část a chráněné území umožnil(?)