AMD a SiSoftware spolupracují na OpenCL benchmarku
SiSoftware a AMD
Než se ale vrhneme obecně na Sandru, krátce ke spolupráci s AMD. Ta totiž oznámila, že na onom OpenCL benchmarku se SiSoftware spolupracovala, což by nás nemělo překvapit. Taková spolupráce je tu s námi už léta, oba výrobci GPU celé roky spolupracovali a spolupracují s herními studii, Futuremarkem, firmami stojícími za profi audiovizuálními či modelačními a architektonickými programy a tak bychom mohli pokračovat velmi dlouho.
AMD se chlubí tím, že její Radeon HD 5870 dosáhl výkonu 1 820 Mpix/s ve float testu (single precision) přes ATI Stream, zatímco konkurenční dvoučipová GeForce GTX 295 pouze 680 Mpix/s. Tyto výsledky my nemůžeme ověřit, ani jednou z těchto karet momentálně v redakci nedisponujeme, takže je berte jako orientační.
Instalace a první testy
Testovat pomocí CUDA, resp. ATI Stream je ale pasé, to šlo už předtím, nám jde o čisté OpenCL, které má v tuto rannou chvíli poměrně nadstandardní předpoklady pro rozběhání.
V rychlosti jsme mohli Sandru 2010 proklepnout pouze ve Windows XP SP3. Zajímavé je, že zde detekuje DirectX 11 a také CUDA. V systému je osazen Radeon HD 3850, ač byla CUDA v minulosti instalována, neměla by být aktivní, natož verze 3.X, která se týká až Fermi a je momentálně ve vývoji. Možná Sandra 2010 detekuje to, co si sama přináší ve svém instalátoru, na druhou stranu tento předpoklad vyvrací detekce OpenCL. Pro ni bylo třeba nainstalovat poslední beta4 verzi ATI STream SDK 2.0 a betu OpenCL Catalyst ovladače ATI, jinak OpenCL nebylo vůbec detekováno.
Každopádně v subsystému GPGPU testu se poté vedle STREAM rozhraní objeví i OpenCL, v našem případě pouze pro CPU. Důvod je jednoduchý beta ovladač ATI nepodporuje Radeony HD 3000, pouze řadu 4000 a nějaké modely FireGL. Ale i tak berme toto jako skvělou věc, Sandra se verzí 2010 stává nástrojem, který umí prověřit výpočetní výkon (byť na jediném algoritmu) jak u CPU, tak GPU.
Radeon HD 3850 pochopitelně, když už ne v aktuální verzi AMD ovladače přes OpenCL, alespoň přes STREAM rozhraní (jestli jsou výsledky ekvivalentní, to teprve zjistíme), takže otestovat jej lze. Výsledky ve srovnání s verzí 2009 sedí dokonale, lze je tedy vynášet společně v jednom grafu.
V dohledné době se pokusíme proklepnout pár karet i pod Windows 7 Ultimate x64 a zkusit donutit k běhu pod OpenCL jak nějaký ten Radeon, tak GeForce.
Samozřejmě bychom bývali proklepli i redakční GeForce GTX 260 z testovací mašiny, ale Windows XP se po instalaci OpenCL-CUDA ovladačů GeForce GTX 260 mezi OpenCL zařízeními neobjevila z prostého důvodu, že agent zajišťující detekci podporovaného hardware padal jako jablka na podzim při každém spuštění Sandry 2010. Snad budeme mít pod Windows 7 či Vista větší štěstí.
Kdybyste si chtěli sami výkon svého AMD CPU a podporovaného GPU od některého z obou výrobců pod OpenCL prověřit, musíte si obstarat následující:
- Sandra 2010: stahujte přímo z domovského webu
- ATI OpenCL/Stream ovladač: přímo od AMD, vyžaduje registraci a nahrazuje standardní Catalysty; dále příslušný hotfix pro Sandru 2010
- Nvidia OpenCL/CUDA ovladač: přímo od Nvidie, vyžaduje registraci a nahrazuje standardní ovladače
Pokud se rozhodnete toto martyrium přeci jen podstoupit, budeme rádi, když se v diskusi pochlubíte s naměřenými výsledky pod OpenCL testem (spolu s uvedením konfigurace vašeho PC: stačí CPU, GPU, MB, RAM, OS).