Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD Barton dostane optimalizace z Hammeru

Obr: AMD i Intel mají problémy s přechodem na 0.13 mikronů
Některé optimalizace z Hammer procesorů by se měly objevit i v Barton procesorech a ještě se v článku podíváme na rating u Athlon procesorů. Zdá se totiž, že AMD u Bartonů poněkud přehodnocuje svůj názor na něj.

Sice nepůjde o SOI (silikon na izolantu) a stále Barton poběží na 133 MHz sběrnici, ale jisté blíže neurčené optimalizace provedené v Hammer procesorech se objeví i v něm. Mělo by mu to pomoci lépe konkurovat Pentiu 4, které téměř jistě ve čtvrtém čtvrtletí pokoří 3 GHz metu. První Barton procesory by se také měly objevit během čtvrtého čtvrtletí. Optimalizace by mohly vysvětlovat nárůst ratingu u Bartonů oproti Thorougbredům na stejné frekvenci o 600 bodů, o kterém jsem se zmiňoval v úterý.

A ještě se k onomu úternímu článku vrátím. Jeden náš čtenář mi po jeho přečtení napsal toto:

Vážený pane Petře,

dovoluji si Vás upozornit na chybnou informaci uveřejněnou ve
Vašem článku na CDR serveru dne 2. 7. t. r. Zřejmě Vám ušlo, že
rating uváděný společností AMD se nevztahuje k procesorům spol.
Intel, ale k vlastním CPU řady Thunderbird. Řada diskusí na toto
téma již proběhla v době uvedení AthlonůXP snad na všech
serverech zabývajících se hardwarem. Vámi uváděné informace jsou
šířeny převážně dotčenými zastánci spol. Intel (jakožto jediné
možné volby :o) pro skvělý PC). To že dochází ke srovnávání
výkonu procesorů AMD versus Intel zde není relevantní.
Na závěr musím přiznat, že mne CDR server vždy oslovoval svou
velmi slušnou úrovní a byl bych nerad, kdybych si musel poopravit
mínění.

Sice bych mohl odpovědět tak, že toto je odpověď zapřísáhlého nepřítele Intelu, ale nemá smysl rozdmýchávat zbytečné vášně, zkusíme se podívat, jak tomu opravdu je. Ano, souhlasím s tím, že AMD původně koncipovalo tento PR rating jako srovnání s Thunderbird procesory. Tedy kdyby existoval Thunderbird 1800 MHz, pak by měl být stejně rychlý jako Athlon XP 1800+.

Jenže je tu trh. A většina lidí samozřejmě srovnává Pentium 4 s Athlonem XP. Těm, kteří nehodlají sledovat testy v odborných časopisech (nerozumí jim, nechtějí za ně utrácet, nemají na to čas), pak jako jediné srovnávací vodítko slouží PR u Athlonu a počet MHz či GHz u Pentia 4. A když vidí Athlon XP 2000+ a Pentium 2 GHz, pak to v nich evokuje to, že tyto procesory budou vlastně stejně rychlé. A jako další důsledek pak tito lidé vidí jako jednoznačného krále Intela, jelikož on už má Pentium 4 běžící na 2,53 GHz, kdežto AMD nabízí "jen" Athlon XP 2200+.

Možná namítnete, že by prodejci v obchodech měli dělat osvětu a vysvětlovat, jak se věci mají. Ano, jenže jak jsem se na vlastní kůži přesvědčil už mnohokrát, většina prodejců v obchodech počítačům vlastně nerozumí a takovéto věci většinou neví. A když ví, tak mnohdy nepoví, jelikož to neumějí podat. Najsou se sice výjimky, ale těch dle mých zkušeností opravdu není až tak mnoho (všem, které jsem neprávem nařknul se omlouvám).

A změna ratingu u Barton procesorů nejen u mne, ale i u jiných vyvolala dojem, že i AMD pochopilo, že lidé srovnávají Pentia 4 s Athlony XP tak jak jsem popsal. Proto jsem v úterní článek pojal takto, možná z něčího pohledu nepřesně. Úplné rozhřešení dostaneme asi až procesory Barton budou řádně otestovány a srovnány jak se současnými Athlony XP, tak s Pentii 4. Pak teprve uvidíme, zda-li zvětšení L2 cache a nějaké ty optimalizace opravdu vytvořily o 600 ratingových bodů větší výkon, nebo jde o přiblížení k hodnocení Pentia 4.

Zdroje: 

Diskuse ke článku AMD Barton dostane optimalizace z Hammeru

Žádné komentáře.