AMD Epyc v desce pro ThreadRipper [video]
Známý overclocker a hacker Roman „der8auer“ Hartung se na základě uživatelských dotazů a výzev pustil do experimentů s procesorem Epyc v základní desce určené pro desktopový Ryzen ThreadRipper. V podstatě jde o experimentování s procesorem určeným pro socket SP3 v socketu TR4. Že jsou si oba sockety velmi blízké, není žádným tajemstvím. AMD nicméně upozorňovala, že procesory EPYC a ThreadRipper nejsou jen tytéž kousky hardwaru s různým počtem aktivních jader, ale že je rozdílů více. Zmiňovala například revize křemíkových modulů nebo použitý substrát.
Jenže ani revize čipů ani substrát nejsou prvky, které by něco měnily na elektrické kompatibilitě. Jak Roman Hartung zjistil, tam skutečně zádrhel je. Po vložení Epycu do desky na ThreadRipper se deska odpojí. Nakonec ale ověřil, že zádrhel je jen formální. Jako jednu z možností předpokládal přítomnost kontrolního pinu a ten skutečně - metodou pokus / omyl - našel.
Po jeho přelepení už deska neměla problém a zahájila boot, čímž se krom fyzické ověřila i elektrická kompatibilita. Boot se ale zastavil na chybě pamětí. BIOS pro ThreadRipper evidentně nepočítá s osmikanálových řadičem a nejspíš detekuje údaje, se kterými si příliš neví rady. Hartung nicméně předpokládá, že tento zádrhel je softwarový a s BIOSem pro Epyc by mělo být možné systém zprovoznit.
Samozřejmě by nešlo o jediný problém, kolik dalších by se mohlo objevit, by ukázalo další experimentování, ale přinejmenším situace kolem paměťového řadiče by úplně bez poskvrnky nebyla. Epyc totiž počítá s osmikanálový, ThreadRipper se čtyřkanálovým připojeným ke dvěma jádrům. Část jader by tedy s pamětmi musela komunikovat přes připojená jádra, což by u nezanedbatelného počtu aplikací mělo negativní dopad na výkon.