Krom K12 pracuje AMD i na Excavatoru, zrušen nebyl
Před týdnem AMD odhalila tzv. „Ambidextrous Computing Roadmap“ neboli obojetnou výpočetní roadmapu, která představila plány sjednocení ARM a x86 čipů pod jednu střechu. Jednotná infrastruktura umožní, aby do návrhu čipu mohla být implementována ARM nebo x86 jádra a nemusely být od nuly vyvíjené dva samostatné čipy - jeden s ARM a druhý x86.
Jak je patrné, neobsahuje chlíveček na příští rok zmínku o x86 architektuře Excavator ani na ní postaveném APU Carrizo. To přivedlo některé weby i uživatele na diskusních fórech k domněnce, že došlo ke zrušení této architektury (např. z důvodu využití dostupných sil k vývoji x86 alternativy architektury K12).
Mark Papermaster a Jim Keller (vpravo)
Podle informací, které získal web Expreview, se ale nic takového nekoná. AMD sice pracuje na K12 pod vedením Jima Kellera pro rok 2016, ale v přípravě je i Excavator a Carrizo. Ty roadmapa nezobrazuje prostě proto, že s „obojetnou strategií“ nesouvisejí; jde o čistě x86 produkty. Problémem je, že některé redakce (Softpedia aj.) trochu pomíchaly informace o Excavatoru a K12. Specifikace, které se týkají druhé jmenované (např. AVX 3.2 512bit, multithreading typu SMT namísto stávajícího CMT apod.) přisuzují mylně Excavatoru, z čehož vyvozují úsměvné závěry - např. že Carrizo (mainstreamové APU) nabídne výkon Core-i7 (high-endový procesor) a podobně. Situace ve skutečnosti vypadá spíš opačně, i kdyby Excavator oproti svému předchůdci nabídl největší výkonnostní odskok v rámci celé modulární řady procesorů, nebude to mít snadné; v okamžiku vydání v podobě 28nm APU bude Intel disponovat 14nm Broadwellem.
Vraťme se ještě na okamžik k samostatným procesorům. Šestnáctijádrový monolit, který se jen jako zmínka objevil v lednové (oficiální) dokumentaci architektury Steamroller, je znovu potvrzený. V přípravě by skutečně měla být monolitická šestnáctijádra - a to jak na architektuře Steamroller, tak na jejím nástupci Excavator. Jejich vydání se ale chystá teprve na roky 2016 a 2017, což patrně souvisí s výrobními procesy (nejen co do „nanometrů“, ale hlavně co do výtěžnosti, která musí být v případě velkých čipů na dobré úrovni - předpokládat lze použití 20nm výroby minimálně pro první jmenovaný).
Šestnáctijádrový Steamroller (ilustrační snímek)
Tím se potvrzuje, že se starší zprávy o ukončení vývoje a výroby velkých procesorů v AMD nezakládaly na pravdě. Zda zamíří pouze do serverů (jako Opteron) nebo půjdou i do desktopové řady (FX-Series), ale zatím potvrdit nemůžeme.