AMD Geode GX versus VIA EPIA: Minitest dvou minidesek
Ještě se v rychlosti podívejte, z jakých hezkých historických kousků AMD Geode GX pochází. Vlevo je klasický procesor Cyrix Media GX do socketu 7 (kam pasovaly i první Pentia a Pentia MMX), vpravo pak Cyrix Media GX embedded edition (přímo připájený na základní desku).
AMD
V rychlosti si mezi sebou porovnejme oba procesory, nebo ještě lépe celé základní desky, které testem prošly. U AMD jde o vývojářskou desku AMD Geode GX DB533 Development Board s procesorem Geode GX 533@1.1W, který ovšem pracuje na 400 MHz, přičemž spotřebovává opravdu jen 1,1 W. Velmi zajímavé je provedení instalace procesoru a dalších komponent na CPU module boardu. Je zde kromě CPU také 128 MB paměti, BIOS, CMOS baterie a další čipy, jako třeba přidružený čip AMD Geode CS5535, který je zde vlastně za chipset.
Na tomto místě je vhodné poukázat ještě na jednu zvláštnost: Geode GX nepotřebuje k chlazení ani větrák, ani pasivní chladič, zkrátka nic. Ono by se to na tu kartu i špatně montovalo.
VIA
VIA měla v testu zástupce v podobě Mini ITX desky EPIA TC, na níž byl procesor Eden ESP 6000 pracující na 600 MHz (133 × 4,5), ovšem byl pro vyšší objektivitu podtaktován na 533 MHz (133 × 4). Samotný procesor Eden ESP na 600 MHz spotřebovává 6 W, skutečný Eden ESP na 533 MHz má mít spotřebu 5 W, takže můžeme předpokládat, že podtaktovaný Eden ESP 6000 na 533 MHz bude mít spotřebu stejnou (tedy 5 W).
Troufám si tvrdit, že objektivnější hodnocení by bylo při podtaktování na 400 MHz, kdy by frekvence obou testovaných kousků byly vyrovnané (Eden ESP na 400 MHz (100 × 4) oficiálně spotřebovává jen 3 W). Nu, ale testovalo se, s čím se testovalo a výsledky dopadly, jak dopadly. Pojďme se na ně mrknout.
Výsledky srovnávacích testů
Kdo je v tomto testu vítězem asi není pochyb. VIA Eden ESP na 533 MHz na plné čáře poráží AMD Geode GX 533@1.1W. Na druhou stranu, když vezmeme v úvahu, jak stará je technologie Geode GX, z čeho vychází, kolik takový procesor spotřebuje energie a čím se chladí a v neposlední řadě fakt, že se k nám nejspíše ani nedostane, není to zas až tak špatný výkon.