Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD Hammery a 0,13 mikronové Athlony XP

Obr: AMD i Intel mají problémy s přechodem na 0.13 mikronů
Od AMD se dozvídáme další a další informace ohledně Hammer procesorů. Nyní již víme, na jaké frekvenci se objeví první model a jak bude značen. AMD navíc už předvádlo jak ClawHammer, tak SledgeHammer (Opteron). A 0,13 mikronoví Athloni XP mají prý podle AMD vyšší výkon, nežli 0,18 mikronoví kolegové, ale první testy hovoří o opaku. Nakonec se v článku objeví informace ohledně kompatibilitě základních desek právě s novými 0,13 mikronovými Athlony XP.

Zástupci AMD potvrdili, že první Hammer procesor bude označován jako 3400 (půjde o ClawHammer). Jeho skutečná frekvence bude pouze 2 GHz. V první polovině roce 2003 se budeme moci dočkat modelu 4000 (není jasné, jestli to bude SledgeHammer, nebo ClawHammer) a na konci roku dosáhne Opteron (SledgeHammer) ratingu 4400. To současné 32 bit Athlony XP skončí v ratingu na 2800 (a 2400 bude až příští čtvrtletí).

Hammery se objeví i v mobilní oblasti. Sice nejdříve jen pro ty nejvýkonnější notebooky s největší spotřebou, ale časem se jistě dostanou i do nižších sfér. V první polovině příštího roku se prý dočkáme 64 bit Athlona s označením 3500. Než se tak stane, tak budou nabízeni 32 bit Athloni založené na mobilním Thoroughbredu v rozmení 1900 až 2400.

AMD již za zavřenými dveřmi předvádí funkční SledgeHammer (Opteron) a k němu připojené dvě stanice běžící na ClawHammerech (Athlony). Jako operační systém byly použity 64 bitový Windows Server (asi Windows .NET Server) s IIS (Internet Information Serverem) a Terminal Serverem. Na klientech běžely 64 bitové Internet Explorery. Zjevně tedy u Microsoftu již delší dobu na předělávce Windows pro 64 bitové Hammery pracují (před nedávnem se objevily informace, že od února letošního roku). AMD se také neopomnělo pochlubit tím, jak procesory zvládají 32 bitové aplikace.

Podle zástupců AMD bude ClawHammer DP a SledgeHammer používat stejnou patici: Socket 900+. Navíc oba dva budou mít stejný počet HyperTransport kanálů a to 3. Ovšem pozor, ClawHammer DP je patrně jiný procesor než ClawHammer. Pokud se totiž podíváte na plány z 16.4.2002, zjistíte, že ClawHammer DP byl plánován pro servery a pracovní stanice, kdežto ClawHammer je pro běžné desktopy. Trochu zmatek vyvolává fakt, že v plánu z 24.4.2002 již ClawHammer DP vůbec není.

Zástupci AMD se také vyjádřili, že Athloni XP postavené na 0,13 mikronovém jádře Thoroughbred jsou rychlejší, než 0,18 mikronová Palomina. Ovšem první testy, které se na Internetu objevily, toto popírají (zajímají-li vás přesná čísílka, jukněte sem).

Možná jste si na některých jiných webech všimli tabulek podpory Thoroughbredů v základních deskách. Obecně platí, že díky velmi malému rozdílu v napětí procesoru a žádným změnám v designu procesoru budou Thoroughbredy použitelné ve všech mainboardech. Bude stačit jen upgrade BIOSu. Mnozí výrobci základních desek již zareagovali a patřičný BIOS nabízí, nebo se v brzké době objeví. A pokud se snad objeví nějaké základní desky, které Thoroughbredy podporovat nebudou, půjde o velmi výjimečné případy a proto vás o nich budeme informovat.

Diskuse ke článku AMD Hammery a 0,13 mikronové Athlony XP

Žádné komentáře.