Může mít GPU Hawaii 512bit sběrnici?
Snímek počmárané tabule sehnala redakce serveru VideoCardz od zaměstnance jednoho z výrobců. Zobrazuje sice jen část tabulky, které uvádí informace o nových Radeonech, přesto pár zajímavých prvků obsahuje.
Nápisy zmiňují dvě různé varianty jednoho GPU (prý může jít o čip Hawaii); tradiční PRO a XT verze. Dozvídáme se také o vydání v polovině října (což je za necelých šest týdnů). Zmiňovány jsou dále kódy různých verzí PCB (začínají čísly 13…) a další údaje (jako například verze chladičů), které jsou ale bez kontextu poměrně nezajímavé.
Více nás zaujaly vypsané konfigurace pamětí: 8× GDDR5, 4× GDDR5 a 8× DDR3. V první řadě to znamená, že karta, jíž je věnován obsah tabule, nenese 384bit sběrnici - to bychom mluvili o 12 paměťových čipech. To samozřejmě vyvolalo spekulace na téma 512bit sběrnice čipu Hawaii. Samozřejmě samotný fakt, že tabulka vylučuje možnost 384bit sběrnice ještě neznamená, že musí jít nutně o 512bit sběrnici - teoreticky připadá v úvahu i 256bit, ale nedává smysl, aby AMD sběrnici zužovala (současné Radeony HD 7900 jsou 384bit), jestliže hodlá zvýšit výkon a zároveň není k dispozici nic výrazně rychlejšího než 7GHz paměťové moduly.
Pokud bychom na okamžik přijali hypotézu internetových diskusí, že GPU Hawaii ponese 512bit sběrnici, pak by ještě bylo třeba vysvětlit konfiguraci s čipy DDR3. Se širokou sběrnicí by i pomalé paměti mohly nabídnout celkovou propustnost 128 GB/s (bereme v úvahu nejrychlejší dostupné, tzn. 2GHz DDR3), což by mohlo stačit, pokud by šlo o nějakou specializovanou kartu, nicméně ani takové vysvětlení není zrovna dvakrát přesvědčivé.
Jiná hypotéza předpokládá, že tabule není věnována čipu Hawaii, ale nějakému mainstreamovému GPU s 256bit sběrnicí. To by vysvětlovalo mnohé, ale nám se ani tato hypotéza nelíbí. AMD vydává 256bit mainstreamové čipy minimálně 2 měsíce po high-endu. Bylo by proto velmi překvapivé, pokud by tentokrát měl vyjít zároveň s high-endem (nebo 14 dní po něm). 256bit mainstreamový čip by navíc nevysvětloval konfiguraci s pomalými DDR3 - ty by nabízely maximálně 64 GB/s, což je pro hypotetického nástupce Radeonů HD 7800 málo.
Máme proto vlastní teorii: Tabule skutečně není věnovaná čipu Hawaii. Netýká se však ani 256bit mainstreamu, ale 128bit čipu z nižšího mainstreamu. Tedy čehosi, čím je současný Radeon HD 7790 s GPU Pitcairn. V tomto segmentu si nejen že umíme nasazení DDR3 představit, ale navíc použití 8 čipů DDR3 s 16bit sběrnicí odpovídá 128bit sběrnici. Stejně tak osazení 4 čipy GDDR5 se 32bit sběrnicí odpovídá celkovým 128 bitům. A sloupec nalevo, který hovoří o 8 čipech GDDR5 se 32bit sběrnicí, odpovídá režimu clamshell, kdy je šířka sběrnice zachována (128bit), ale zdvojnásobena kapacita (4Gb čipy × 8 ks = 4 GB celkem).
Uživatele, kteří snímek tabule považovali za potvrzení 512bit sběrnice na nástupci Radeonu HD 7970, tudíž musíme zklamat. Čipu Hawaii se tato čísla netýkají - na druhou stranu se dozvídáme, že AMD nechystá jen high-end, ale ještě počátkem podzimu vydá i nějaký nový mainstream či low-end.