AMD má v plánu velké množství socketů
Něco podobného, co jste možná neměli rádi u procesorů Pentium 4, kterých existovalo několik variant s různým počtem pinů, přijde částečně na scénu s novými sockety pro AMD procesory. Již víme, že na nás po nynějším socketu AM2 chystá AMD socket AM2+. Ten dovolí nastavit různé napájení pro procesor a paměťový řadič, což však nebude povinné. AM2+ procesory půjdou použít v AM2 socketech a naopak. AM2+ procesor v AM2 socketu však bude „o něco málo“ ochuzen a AM2 procesor v AM2+ socketu nezaznamená žádnou výhodu navíc.
Pak přijde socket AM3, který přinese rychlejší hypertransport, DDR3 paměti a tentokráte povinnost nastavení napětí procesoru a paměťového řadiče zvlášť. AM3 procesor tedy bude pasovat do AM2+ socketu a naopak. Opět platí, že AM3 procesor v AM2+ socketu ztratí některé výhody a AM2+ procesor v AM3 socketu žádné výhody nezíská. Nabízí se otázka, zda některé desky, které budou podporovat jen DDR3 paměti vůbec dovolí provozovat AM2+ procesor, který DDR3 řadič mít nebude. Každopádně na vzájemnou kompatibilitu socketů a procesorů AM2 vs. AM3 rovnou zapomeňte.
Tím to však nekončí, později v roce 2008 (možná až 2009) přijde socket zcela nový, zatím bez konkrétního označení. V procesorech totiž (údajné kódové jméno „Cerberus“) bude vedle paměťového řadiče také PCI Express sběrnice, což si samozřejmě vyžádá další piny navíc a totální zpětnou nekompatibilitu. To už však máme čtyři sockety během dvou let, a to hovoříme jen o „tradičním“ desktopu. Připočtěme serverové sockety pro Opterony, něco pro mobilní segment a v neposlední řadě také poněkud z řady vybočující platformu „4×4“ alias „QuadFather“, která nás čeká koncem tohoto měsíce. Tedy i u AMD se máme nač těšit.