AMD o open-source linuxových ovladačích
První otázka byla jasná. Co stojí za změnou firemní politiky, která vedla k uvolnění zmiňovaných specifikací GPU poslední generace. John uvedl, že mezi jejich zákazníky začal znatelněji narůstat počet linuxových uživatelů mimo segmenty serverů a pracovních stanic, kteří si zkrátka žádají bezproblémové 3D v Linuxu. Když byl dotázán, proč AMD raději volí cestu vývoje zcela nových ovladačů místo uvolnění stávajících pod opensource licencí, John hovořil o rozdílném pojetí. Zatímco opensource ovladače mohou být flexibilněji spravovány komunitou a lépe začleněny do kernelu a grafických frameworků, stávající linuxové Catalysty se zaměřují na větší nabídku funkcionality a vyšší výkon, což je oboje složitější na údržbu a tak to chtějí mít pod kontrolou. Dalším z důvodů je fakt, že v proprietárních ovladačích je obsaženo i intelektuální vlastnictví dalších firem, s nimiž AMD spolupracuje a které musí být samozřejmě respektováno. Do budoucna se počítá s vývojem opensource alternativ k tomuto kódu.
Ve výsledku zjistili, že je výhodnější s opensource ovladači začít od píky a vyvíjet malý, snadno spravovatelný ovladač, který, jak věří, bude schopen nabídnout 80 % funkcionality Catalystů při pouhém desetinovém objemu zdrojového kódu. Softwaroví inženýři a programátoři AMD se samozřejmě budou podílet i na vývoji tohoto opensource ovladače, v žádném případě se však nebudou snažit sebe pasovat do role vládců, chtějí být v tomto procesu rovnocennými partnery se všemi dalšími vývojáři. Z jejich pozice budou mít jako jedny z hlavních cílů také poskytování dostupných informací, zodpovídání odborných dotazů, poskytování ukázkových kódů atd.
V AMD tak vzniká malý tým zkušených expertů, kteří představují pro vývojáře mimo firmu jejich kontakt s AMD. Kupříkladu Alex Deucher, správce radeon ovladače se v dohledné době stane jednou z klíčových osob v tomto týmu.
A jak se dotkne vývoj opensource ovladače stávajících linuxových Catalystů? Nahradí jej třeba někdy zcela? Dle Johna se oba ovladače budou vzájemně doplňovat. Open-source ovladač je velmi vhodný pro zabudování do stále se měnících distribucí, stávající Catalysty (fglrx) jsou naopak cíleny do stabilních distribucí, které kupříkladu naleznou zákazníci předinstalované na zakoupeném počítači. Všichni pak samozřejmě budou mít možnost vybrat si, které řešení jim vyhovuje více.
Ožehavým tématem je i podpora UVD v linuxu, tedy spíše uvolnění informací o něm pod opensource licencí. Stručná odpověď, AMD nic takového neplánuje. V současné době ani AMD nekomentuje dotazy, kdy Linux dostane oficiální podporu UVD, byť i ve formě proprietárního řešení.
A jak to bude s rychlostí vývoje opensource ovladče pro nově uváděné grafiky? John slibuje, že se v AMD budou vždy snažit zveřejnit informace potřebné pro vývoj v co nejkratší době po ohlášení produktu. Pak už bude jen v silách komunity, za jak dlouho napíše ovladač. To bude záviset i na složitosti architektury a velikosti potřebného zdrojového kódu. Mohou nastat i situace, kdy bude potřeba některé aspekty ovladače napsat ještě před ohlášením produktu, v takové chvíli budou muset daní vývojáři přistoupit na jistá omezení, tedy nejspíše podepsat NDA.
Při uvedení Catalystů 7.1 AMD přislíbila, že nejpozději do konce roku sjednotí schopnosti Windowsových a Linuxových Catalystů. V tomto ohledu dle Johna udělali výrazný pokrok, ale vše se bohužel nestihne a s ohledem na rozdílné prostředí obou OS ani neočekává, že by ke 100% sjednocení schopností došlo.
Tolik rozhovor, který snad vnesl trochu světla do ovladačů grafik ATI/AMD, které si v minulosti zrovna moc pochval nevysluhovaly. Uvidíme, jaký vývoj nás čeká v roce příštím, ostatně v tom roce bude AMD řešit zejména precizní vyladění Catalystů pro CrossFire X a grafiky s více GPU. Z pohledu linuxových uživatelů to jistě je/bude výzva skutečně velká.
My jsme pak dále zvědavi na to, kdy se v linuxu dočkáme podpory UVD a vůbec schopnosti tak „hladce“ přehrávat HD-DVD a Blu-ray filmové disky. Stejně tak se těšíme na software umožňující počítání na GPU, zejména kompresi videa. Ale to se netýká jen linuxu, uživatelé Windows jsou v tomto ohledu stejně nedočkaví.