AMD Piledriver: Kolik stojí 4MB cache a kolik integrovaná grafika?
Čtyřjádrový dvoumodulový Piledriver si můžete koupit v několika verzích. Jednak jako procesor Vishera pro socket AM3+, pak v podobě APU s integrovaným grafickým jádrem Trinity pro socket FM2 a nakonec pod názvem Athlon II X4 pro socket FM2, kterých vychází z APU Trinity, ovšem nenabízí integrovanou grafiku.
Vishera se od Trinity liší především přítomností L3 cache (4 MB) a absencí integrované grafiky - při určitém zjednodušení můžeme říct, že AMD použila jiný díl skládačky. Nyní ke konkrétním procesorům - v nabídce jsou tři relativně podobné kousky:
- Trinity A10-5800K - 3,8 GHz (4,2 GHz Turbo), GPU, TDP 100 W - 2906 Kč*
- Vishera FX-4300 - 3,8 GHz (4,0 GHz Turbo), L3 4MB, TDP 95 W - 2918 Kč*
- Athlon X4 750K - 3,4 GHz (4,0 GHz Turbo), TDP 65 W - 1970 Kč*
* ceny jsou převzaté z aktuální nabídky CZC.cz
Samostatný Athlon se v současné chvíli v rychlejší verzi nevyrábí (X4 750K má o 400 MHz nižší základní frekvenci oproti ostatním dvěma, ale parametrově blíž se zkrátka v rámci současné nabídky nedostaneme). Pokud tedy přimhouříme oko, můžeme konstatovat, že 4MB L3 cache Vishery stojí zákazníka prakticky totéž, co integrovaná grafika Trinity. Ve srovnání s Athlonem X4 můžeme mluvit zhruba o 900 Kč.
APU Trinity se čtyřmi jádry Pilderiver (vlevo)
Athlon X4 750K 3,4 / 4,0 GHz existuje (s identickými frekvencemi) i v Trinity variantě (s integrovanou grafikou), která nese označení A10-5700. Ta je podle současného ceníku (nepochopitelně) na korunu stejně drahá jako výše uvedená A10-5800K.
Prakticky totožný příplatek za L3 cache v podobě Vishery a integrované grafiky v podobě Trinity není jedinou zajímavostí: Obě verze totiž mají téměř totožné TDP (95 a 100 wattů) i velmi blízkou reálnou spotřebu. Můžeme proto říct, že grafické jádro v Trinity (384 stream-procesorů, 24 texturovacích jednotek, 8 ROP) má srovnatelnou spotřebu s 4MB L3 cache Vishery.
Pokud se od křemíku a architektury přesuneme k cenám a výkonu, dává srovnání menší smysl. L3 cache Vishery nemá (přinejmenším ve čtyřjádrovém provedení v kombinaci s desktopovým využitím) valný dopad na výkon, a tak se procesorové výsledky Trinity A10-5800K oproti FX-4300 nijak výrazně neliší. Pro uživatele, který plánuje koupit novou platformu, může být Trinity (socket FM2) zajímavější z toho důvodu, že za stejné peníze dostane prakticky totožný výkon, ale integrované GPU navíc zdarma. To se paradoxně vyplatí i v případě, že nebude využíváno, protože jeho deaktivací dosáhne uživatel lepšího poměru výkon / spotřeba než u Vishery (L3 cache Vishery má zřejmě větší vliv na TDP než na výkon).
Vysloveně paradoxní je pak poměr cena / výkon Athlonu X4, který je ze zmíněné trojice nejvýhodnější. Sice běží na základní frekvenci o 400 MHz nižší, ale to více než kompenzuje cena. Přestože jde o čip, který s sebou v podobě výrobních nákladů táhne deaktivované grafické jádro, jež samozřejmě nemá na výkon jakýkoli pozitivní vliv, dosahuje lepšího poměru cena / výkon než Vishera FX-4300, která je od A do Z navržena jako samostatný procesor.
Ať se na situaci díváme jakkoli, připadá nám, že AMD cenově zvýhodňuje APU oproti samostatným procesorům. Společnost se zřejmě snaží protlačit platformu se socketem FM2, na jejímž úspěchu nezávisí jen Trinity, ale také další generace APU - Richland a pravděpodobně i Kaveri.