Energetická stránka, provedení karty
Kapitoly článků
Energetické optimalizace
Přes výkon bližší rychlejším kolegům z řady HD 7800 ale spotřeba v zátěži odpovídá řadě HD 7700. Hodnota 85 wattů je pouze o pět jednotek vyšší, než u výrazně pomalejšího Radeonu HD 7770. Navíc si troufáme tvrdit, že těchto 5 wattů půjde z valné části na vrub rychlejším pamětem (4500 ⇒ 6000 MHz), takže energetické nároky jádra Bonaire i přes vyšší výkonnostní příčku nijak výrazně oproti Cape Verde nevzrostly.
I když lze předpokládat, že maximální spotřeba v syntetických zátěžových testech vzroste, průměrná spotřeba v herní zátěži by neměla být výrazně vyšší. Toho AMD docílila vylepšením technologie PowerTune (tentokrát se nemluví o žádném PowerTune 2.0, 3.0 a podobně, popsány byly pouze konkrétní změny bez dalších marketingových příkras).
U dosavadních karet PowerTune přepínalo mezi čtyřmi základními stavy, které měly přiřazené konkrétní frekvenci a napětí, na jakém v daném stavu grafický čip běžel. Základní stav, resp. „high-state“, na kterém karta běží obvykle ve 3D zátěži, má přidružena ještě řada dílčích (odvozených) stavů pro běh na nižších taktech. Ty jsou využívané mimo jiné v případě, kdy je vlivem vysoké zátěže dosaženo maximální povolené spotřeby (limit TDP) a karta musí být podtaktována, aby nedošlo k překročení TDP limitu.
Radeon HD 7790 Bonaire přináší změnu v podobě osmi základních stavů, z nichž každý má přiřazeno ke konkrétní frekvenci i vlastní napětí. Narozdíl od předchozího řešení pomocí odvozených stavů, které měnily pouze frekvenci, znamená nyní každá změna taktu i adekvátní úpravu napětí. To má zpětně kladný vliv na spotřebu, takže čip může běžet na vyšší frekvenci, než tomu bylo u předchozích Radeonů, aniž by narazil na TDP limit. V praxi to znamená mimo jiné nižší výkonnostní propady v situacích, kdy je TDP limitu dosaženo.
Provedení karty
S ohledem na to, že AMD potvrdila existenci řady nereferenčních modelů s různými chladiči a odlišným PCB, se referenčnímu návrhu budeme věnovat jen stroze. Karta nese jeden interní CrossFire konektor (věřte nebo ne, podle AMD celá čtvrtina uživatelů CrossFire používá dvojici Radeonů HD 7700 - což však neznamená, že bychom takové řešení doporučovali ;-) a jeden 6-pin napájecí konektor.
O chlazení referenční verze se stará odstředivé řešení, jehož lamely jsou protkané heatpipe trubkou odvádějící teplo od jádra (nic netypického). Z obrazových výstupů je k dispozici DVI-I (tj. verze s podporou pro redukci na analogový výstup), dvojici mini-DisplayPortů a jedno HDMI.
Podle předběžných informací bude Radeon HD 7790 stát od 3500 Kč včetně DPH, OC model od Sapphiru by měl začínat na ceně o 200 Kč vyšší.
AMD (oficiální materiály)