Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Roadmapy AMD pro příští rok začínají rychlejší Kabini

AMD aktualizovala neveřejné roadmapy pro rok 2014 a 2015. Jak už to tak bývá, ačkoli jsou neveřejné, vždy se u některé z partnerských firem najde skulina, kterou se jejich obsah dostane na světlo…
AMD Kabini Die

Současné plány tak začínají grafickým čipem Hawaii, který je naplánovaný k vydání na konci září (pozn.: vydání ze strany AMD v tomto případě znamená NDA akci pro novináře, která zpravidla o pár týdnů předchází samotnému uvedení pro zákazníky).

V roce 2014, na který je zakresleno produktů nejvíce, začíná APU Kaveri (Steamroller + GCN) a v březnu pak následují nové modely úsporného APU Kabini. Abychom se měli od čeho odrazit, připomeňme si stávající verze:

AMD Kabini - 2013 Product Stack

Konec zimy by měl přinést trojici výkonných 25W modelů pro Socket FS1B (desktop) a Socket ST3 (mobilní). První dva kousky budou čtyřjádrové - jejich označení A4-5350 a A4-5150 napovídá, že by měly stát výkonnostně nad současnými verzemi. Odhadujeme však, že žádný extrémní rozdíl nepřinesou; nejspíše půjde o rozmezí 5-15 %. Také lze předpokládat, že za valnou částí výkonnostního nárůstu bude stát aktivace turba, které zatím Kabini nenabízí. Třetí z čipů spadá do řady „E“ a nabídne dvě aktivní procesorová jádra: E1-2650.

Přímý nástupce Kabini, který se nazývá Beema, přijde buďto na konci roku 2014 nebo počátkem následujícího - opět v provedení pro desktopový Socket FS1B. Sockety AM3 (K10) a FM1 (Llano) s letošním rokem končí, zároveň se předpokládá, že FM2 dosáhne v rámci portfolia AMD 70% podílu a AM3+ zůstane zbývajících 30 %.

Na závěr jsme si nechali krátký výhled na rok 2015: V té době by společnost ráda uvedla APU Carrizo, nástupce Kaveri postaveného na procesorové architektuře Excavator. Zajímavé jsou především hladiny TDP: Zatímco dosavadní desktopová APU (Llano, Trinity, Richland, ale i Kaveri) cílí především na 65- a 100W TDP, uvádí poznámky k APU Carrizo hodnoty 45 a 65 wattů. To s největší pravděpodobností odráží mimo jiné nasazení 20nm výroby. Jako poslední je pro rok 2015 zmíněné úsporné APU Nolan, nástupce čipu Beema (a tedy Kabini).

Zdroje: 

Diskuse ke článku Roadmapy AMD pro příští rok začínají rychlejší Kabini

Žádné komentáře.