AMD: Zainvestujeme více do ovladačů, vyplatí se to
Podle Taylora nebude vývoj nového hardwaru jedinou cestou, jakou chce AMD v následujících letech nabízet vyšší výkon. Plánuje totiž ještě užší spolupráci s vývojáři her i efektivnější využití rezerv v ovladačích.
Toto rozhodnutí zřejmě nepřišlo náhodně, ale jako logický důsledek stávající situace. AMD se podařilo získat pro své grafické čipy prostor ve všech nových konzolích - Nintendo Wii U, Xbox „720“ i Playstation 4. A to prakticky ve stejné době, kdy trh zaplavila integrovanými čipy APU, které nabízí pro velkou část mobilního segmentu, ale i v desktopech.
Architekturu grafických čipů GCN rozšíří AMD do konce roku do všech tržních segmentů,
což zvýší rentabilitu její softwarové podpory
Produkty pro všechny jmenované sféry trhu navíc plánuje sjednotit pod architekturu GCN. Tam již spadají Radeony HD 7000 desktopové i mobilní, dále mobilní Radeony HD 8000M, nový Xbox a také Playstation 4. V nejbližších měsících se na architekturu GCN přesunou i low-power APU (Kabini a Temash), závěrem letošního roku nakonec též výkonné 28nm APU Kaveri (GCN s novou procesorovou architekturou Steamroller).
Investice do lepší softwarové podpory se pak promítne mnohem efektivněji než v minulých letech, kdy z ní z celého firemního portfolia benefitovaly jen samostatné grafické karty. Spolupráce s herními vývojáři v rámci příprav konzolových titulů by pak měla zajistit bezproblémovější přechod na PC platformu včetně ovladačů přizpůsobených dané hře již během jejích příprav.
Tato slova samozřejmě hráčům a majitelům GCN Radeonů mohou znít jako rajská hudba. Otázkou zatím zůstává, jak dlouho bude trvat, než se důsledky strategie promítnou na koncového uživatele a kolik výkonu se softwarovému týmu podaří z architektury GCN vyždímat.
Drobná Davidova poznámka: Celé toto vše se samozřejmě týká "komerčních platforem", nikde nepadlo ani slovo o Linuxu, takže nepočítejme s tím, že by tato investice do sw vývoje mířila na lepší fglrx či placení většího množství vývojářů otevřeného ovladače pro Linux/BSD.