AMD tiše uvádí několik nových procesorů a zlevňuje
AMD totiž v první řadě hodně zlevňuje, především v desktopech, a při té příležitosti uvádí několik nových procesorů. Onen „dvoujádrový Phenom“ je uveden zatím jen jeden a jde o Athlon X2 6500 Black Edition. Parametry již znáte, běhá na 2,3 GHz, má 2×512 kB L2 cache a 2 MB L3 cache společné pro obě jádra, TDP je na docela nehezky vypadající úrovni 95 W, ale zase jde o Black Edition s odemčeným násobičem, takže skalní příznivci to AMD možná odpustí.
Dalším uváděným procesorem je opět něco z černé edice, Phenom X3 8750 Black Edition, který je nyní levnější než Phenom X3 8750 (non-Black) před zlevněním, ale o trošku dražší než tentýž procesor po zlevnění. Zároveň AMD uvádí Phenom X4 9950 Black Edition v nové 125W variantě, takže se můžete setkat už se dvěma procesory tohoto typu (první měl brutální TDP 140 W, rozeznáte je od sebe změnou jediného písmenka v OPN, více v tabulce) a také podle ceny, protože ten relativně úspornější je také trošku dražší. A konečně je tu i něco pro ty, kteří rádi energeticky méně náročné kousky procesorů, je tu 45W novinka Athlon X2 5050e na frekvenci 2,6 GHz. A nyní už zmíněné tabulky slev:
|
Jen tak mezi řečí si dovolíme opět připomenout, že jde o neoficiální údaje, tabulky jsou sestaveny v dobré víře tak, jak bychom je sestavili, kdyby se to, co víme, objevilo v oficiálním ceníku AMD.
|
Slovy už se jen zmíníme, že z ceníku vypadává jednojádrový Athlon 64 LE-1620 a Sempron LE-1200, ale počítáme, že vás, kteří si sestavujete počítače sami, už dnes prakticky tyto pomalá jednojádra nezajímají. On třeba existuje i dvoujádrový Sempron (AMD se s ním nikdy nepochlubila, přitom jsou k dispozici už od března, poslední model můžete v českých cenících hledat pod označením SDO2300DOBOX, běhá na 2,2 GHz, každé jádro má pouhých 256 kB L2 cache, TDP je 65 W a cena akorát pod tisícikorunou), ale i ty se skoro vůbec neprodávají (což může být ovšem také tím, že o nich málokdo ví).
Dovolíme si ještě trochu zkritizovat takhle od pohledu Athlon X2 6500. Copak spotřeba, ta je zřetelně dost vysoká, ale daleko více nás zaráží drzost, s níž jej AMD umístila do ceníku na špici dvoujádrových modelů (včetně ceny). Vůbec se nám totiž nechce věřit, že by „dvoujádrový Phenom“ na 2,3 GHz porazil dvoujádrový Athlon na 3,1 GHz jen tím, že má navíc 2 MB L2 cache (a pár vylepšení v mikroarchitektuře). Pokud se nám to povede dojednat, pokusíme se tento procesor proklepnout a uvidíme, jak na tom je.