AMD upřesňuje plány v procesorech
A jako obvykle se nejprve podíváme na roadmapu starou a novou:
27. 7. 2004
24. 11. 2004
Serverové procesory
Zelená barva viditelně vytlačuje oranžovou a fialovou, technologie tedy úspěšně přechází na 90nm SOI výrobu (která se zjevně AMD vydařila). Při té příležitosti se hned zmíním o 90nm Opteronech Athens, Troy a Venus, které jsou stále plánované na toto čtvrtletí. Tyto procesory se objeví v prosinci, jejich uvedení však nebude provázet žádná oslava v podobě tiskové zprávy či něčeho podobného. Prostě se objeví. Staré 130nm Opterony pak časem vyšumí, stejně tak jako dnes již téměř zapomenuté Athlony MP z architektury K7.
Jinak se u Opteronů nic nezměnilo, vše při starém, tedy v druhé polovině roku se můžeme těšit na dvoujádrové kousky, stejně tak jako na dvoujádrový nadupaný desktopový procesor. Zda to bude FX-57 nebo něco jiného, si zatím netroufám odhadovat. O FX-57 se sice v souvislosti s Toledem již hovořilo, je však málo pravděpodobné, že by AMD dvoujádrový procesor na poli desktopových CPU přivedlo pod tímto označením (u Intelu se o Smithfieldu také už nehovoří jako o Pentiu 4).
Desktopové procesory
Zajímavé to bude v oblasti Athlonů 64. Jistě si vzpomínáte na naše nedávné povídání o procesoru s instrukcemi SSE3, kde se poprvé zjevil pojem Venice. To je tedy nakonec opravdu kódové jméno procesoru a společně s jádrem San Diego potáhnou v SSE3 instrukcích za jeden provaz. U jádra Palermo coby budoucího 90nm Semprona bych osobně SSE3 zatím nečekal, i když vyloučit se to nedá. Na druhou stranu u AMD ohledně SSE3 nečekejte nic závratného, tyto instrukce budou mít většího významu až u dvoujádrových procesorů.
Z plánů navíc vyplývá, že San Diego uhýbá k Athlonům 64. K převlékání kabátů (jako u procesoru Athlon 64 4000+, což je jen převlečený Athlon 64 FX-53) zde možná nedojde. Velmi pravděpodobné se totiž jeví varianta, že San Diego i Venice budou Athlony 64 (možná se budou lišit jen určením pro socket), téměř jisté je, že Palermo budou Semprony.
Mobilní procesory
Ve sféře mobilních Athlonů nás v dohledné době nečeká nic nového. Nízkonapěťový 90nm Oakville (dnes LV Mobile Athlon 64) bude nahrazen příští rok Lancasterem. Výraznější změna vidět není, leda by došlo k takovým „drobnostem“, jako navýšení L2 cache a podobně. Klasický mobilní 130nm Athlon 64 přejde v novém roce taktéž na 90nm jádro s názvem Newark, SSE3 lze opět jen hádat.
Otazníky visí nad mobilním Athlonem 64 určeným jako náhrada za desktopy. Vše závisí na trhu, zda bude po takovém procesoru poptávka.
Mobilní Semprony s nízkou spotřebou (25 W) coby konkurenční procesory k LV Celeronům M se dočkají nástupce až v druhé polovině příštího roku, Tím nástupcem bude dosud nezmíněné jádro Roma. Mobilní Semprony se standardní spotřebou (42,7 W) budou přecházet do 90nm jader Georgetown už v první polovině roku 2005, v druhé pak budou dle předchozích plánů následovány jádrem Albany.
Diskuse ke článku AMD upřesňuje plány v procesorech