AMD uvádí Geode LX procesor
Stejně, jako předchozí Geode procesory, i Geode LX je x86 kompatibilní a poběží na něm tedy s přehledem Windows, Linux a podobné operační systémy. Už v úvodu bylo zmíněno, že jde o řešení typu „vše v jednom“. Geode LX tedy obsahuje:
- CPU jádro
- GeodeLink Control Processor
- GeodeLink Interface Units
- GeodeLink paměťový řadič
- Grafický procesor
- Řadič displeje
- Video Processor
- Vstupní video port
- GeodeLink PCI bridge
- Security Block
Protože vše důležité je na obrázku (tedy jeho větší verzi po kliknutí), tak jen v rychlosti doplňme, že Geode LX 800@0.9W běhá na 500 MHz a má typickou spotřebu 1,6 W (TDP 2,4 W). Číslo 800 v jeho modelovém označení je zřejmě stavěno proti výkonu konkurenčního VIA procesoru. A kdyby vás náhodou zajímalo, proč je v názvu procesoru „0.9W“, přičemž jeho typická spotřeba je 1,6 W, podívejte se na následující „koláč“:
Největší plocha (61 %) představuje základní procesorové x86 jádro. Ve WinBench99 Business Graphics naměřili lidé z AMD průměrnou spotřebu celého procesoru 1,431 W a z toho 61 % dělá 878 mW (na 61 % přišli při testování lidé z Geode LX 800@0.9W design týmu). Zmíněných 0,9 W je tedy spotřeba samotného procesoru bez těch komponent, které se běžně v jiných x86 procesorech nevyskytují (u Geode GX je použita k modelovému očíslování stejná metoda).
Ještě před samotným závěrem se podívejte na benchmarky, kde AMD srovnává Geode LX 800@0.9W se starým Geode GX 533@1.1W (jeho celková průměrná spotřeba v testu vyšla 1,957 W, z toho základní x86 jádro činí 57 %). Škoda, že nesrovnává rovnou s nějakým tím VIA procesorem.
A kdyby vás náhodou zajímaly ceny, tak vězte, že pro výrobce různých zařízení typu IP Set-top-box, TablePC apod. jsou k mání včetně AMD Geode CS5536 čipsetu, zahrnujícího audio, HDD řadič, power management a další, za 45 dolarů za kus při odběru po 10 000 kusech (k dispozici jsou prý i pomalejší modely).