AMD uvádí grafiky ATI Radeon HD řady 4600
Základní parametry si shrneme hezky v tabulce a pro srovnání přidáme i dosavadní výkonnější jednočipová řešení z téže stáje.
|
Co je určitě sympatické, je vedle nízké ceny také spotřeba, která je i v zátěži natolik nízko, že se karty obejdou bez přídavného napájení a vystačí si s tím, co koluje v žilách PCI Express slotů. Tabulce si povšimněte zejména modelu Radeon HD 4670, který na trhu nalezneme ve dvou vyhotoveních, jednou s 512 MB GDDR3 a podruhé s 1 GB nepatrně (o 10 %) pomalejší DDR3 paměti. Cenová hladina by měla být u obou prakticky stejná, 1GB verze má totiž paměti pomalejší a hlavně levnější, takže by to s cenou karty jako celku prakticky nemělo hnout. DDR3 paměti se totiž začínají pomalu, ale jistě stávat součástí běžných desktopů a vzhledem k jejich prakticky stejné propustnosti jako GDDR3 začínají být zajímavé i pro grafické karty, které se tím, jak postupně DDR3 paměti zlevňují, stávají také cenově atraktivnějšími (mezi oběma typy Radeonů HD 4670 je ještě navíc rozdíl v taktu, DDR3 jsou zde o něco pomalejší). AMD odhaduje, že v průběhu roku 2009 budou ceny DDR3 a DDR2 pamětí srovnatelné.
Samozřejmostí jsou staré známé technologie typu UVD 2.0, DirectX 10.1 nebo podpora pro HDMI výstup, zkrátka vše, co znáte z Radeonů HD řady 4800, chybí vlastně jen ta vysoká spotřeba a vysoký výkon. Radeony HD 4600 jsou výkonem přibližně tam, kde potřebují být v porovnání s ostatními grafikami nabízenými AMD a zárověň mají ceny nastavené tak, aby se to moc nelíbilo konkurenci. My se domníváme, že to, že se jí to líbit nebude, poznáme tak, že přijde nějaká reakce ve formě většího než obvyklého zlevňování jako v situaci, kdy na trh vyrazily Radeony HD 4800.