AMD uvádí Opterony s DDR2 paměťovým řadičem
Nová patice má jedno podle AMD dosti významné plus (totéž plus by měl přinést i socket AM2). V budoucnu sem totiž půjde vložit nativně čtyřjádrový Opteron, na kterém AMD usilovně pracuje a jehož vzorky má již k dispozici. AMD se ve své tiskové zprávě zmiňuje, že jej chystá na trh uvést v polovině příštího roku
Pokud si nyní říkáte, že Opterony s DDR2 paměťovým řadičem přicházejí pozdě, neboť je již s přehledem strkají do kapsy Xeony řady 5100 s jádrem Woodcrest postavené na architektuře Intel Core, pak má na to AMD docela zajímavou odpověď. Ano, samotné Opterony sice „žerou“ o něco více než zmíněné Xeony, nicméně součástí Opteronů je také právě DDR2 paměťový řadič, který si na platformě Intel zastoupen dalším čipem (Memory Controller Hubem) také něco „cucne“.
Tímto obrázkem chce AMD naznačit, že Opterony mají paměťový řadič v sobě a Xeony navíc používají poněkud hladovější FB-DIMM paměti, takže celkově se vlastně může říci, že sestava s Xeony bude energeticky náročnější než sestava s Opterony. Rovnou vám říkáme, že to nehodláme komentovat, přeberte si to, jak chcete. K tomu vám ještě dopomůžeme tvrzením, které též pochází od AMD: DDR2 paměti spotřebovávají o 30 % méně energie než DDR1 a o 58 % méně než FB-DIMMy. A v neposlední řadě jsou DDR2 paměti levnější než FB-DIMM, které určitě trošku prodražuje AMB (Advanced Memory Buffer).
Další předností, kterou AMD u nových Opteronů vyzdvihuje, je virtualizační technologie. Tu již nějaký ten pátek známe pod kódovým označením „Pacifica“, finálním názvem je jednoduše „AMD Virtualization“ (což bude často zkracováno na AMD-V, stejně jako se Intel Virtualization Technology zkracuje na IVT). AMD tvrdí, že má ve virtualizačním prostředí vyšší výkon než konkurence a připisuje to architektuře Direct Connect.
Pojďme na samotné vlastnosti nových Opteronů. Oproti těm starším pro socket 939 a 940 se sice změnil jen paměťový řadič, ale přesto je o čem hovořit. Nové Opterony už totiž budou výhradně dvou- a vícejádrové (určitě ne jednojádrové). Mění se také modelové číslování, u kterého se nyní krátce zastavíme.
Zatímco doposud jste se setkávali s modelovými čísly tvořenými třemi číslicemi (a eventuelně nějakým tím přídavkem v podobě HE nebo EE), u dalších Opteronů to budou čísla čtyři. První bude mít stejný význam, jako doposud, podle čísel 1, 2, nebo 8 poznáte, zda jde o Opteron pro jedno-, dvou- nebo osmiprocesorové sestavy. Význam posledních dvou čísel také zůstává, udávají relativní výkon procesoru, abyste je mezi sebou mohli snadno rozlišit. Mezi tyto dva elementy nám nyní přibylo nové číslo a to udává generaci socketu, pro kterou je daný Opteron určen. To nebude nižší než 2, neboť dnes uváděné Opterony pasují právě do socketů tzv. druhé generace. V případě modelů pro jednoprocesorové sestavy je to socket AM2, u ostatních je to zmíněný socket F.
Co se týče zmíněných písmenných přídavků za modelová čísla, od nynějška se budeme setkávat se dvěma až třemi typy. Ty se sice všechny vyskytovaly již nyní, ale všeobecně známé jsou jen dva: HE a EE. Označují energeticky úsporné modely, kde HE značí spotřebu do 68 W (u nových Opteronů bude pouze v socketu F) a EE doposud značilo spotřebu do 30 W. U nových Opteronů zatím EE modely nejsou a kdoví, zda budou. Nemá-li modelové číslo žádný písmenný přídavek, můžeme čekat spotřebu do 95 W pro socket F a 103 W pro socket AM2.
Protože se však nejrychlejší Opterony do 95 W nevejdou (alespoň zatím), přichází nové značení SE. To neznačí „Standard Edition“, jak by se mohl na první pohled zdát, ale spíše „Special Edition“ (nebo se také říkalo „Super Edition“). Doposud byly takto značené procesory pouze pro „horních deset tisíc“, přesněji řečeno používala je hlavně firma Sun. Nyní se tyto procesory stanou běžnou realitou a půjde o top modely se spotřebou 120 W pro socket F a 125 W pro socket AM2. Jejich frekvence se totiž vyšplhá na 2,8 GHz a takto rychlým procesorem byl u AMD doposud jen Athlon 64 FX-62. Ten má spotřebu právě 125 W. Dá se docela dobře předpokládat, že mezi Athlonem 64 FX-62 a Opteronem 1220 SE bude jediný rozdíl: U Opteronu 1220 SE neočekáváme druhý HyperTransport kanál, který u Athlonů 64 FX-62 je, aby mohly fungovat ve dvojici v platformě „4×4“ (alias „Quad-Father“).
Jaké tedy přichystala firma AMD na dnešek Opterony? Shrneme si to v následujících dvou tabulkách.
Opterony řady 1000
|
Opterony řady 8000 a 2000
|
Při pohledu na tabulku Opteronů pro socket AM2 se dá docela dobře uhádnout, proč vlastně hodlá AMD končit se dvoujádrovými Athlony 64 X2 s 1 MB L2 cache na každé jádro. Vzhledem k faktu, že AMD často nestíhá díky vysoké poptávce vyrábět, se dá usuzovat, že zkrátka Athlonům 64 X2 s 2×1 MB L2 cache odzvonilo ve prospěch ekvivalentních Opteronů pro tutéž patici. Zkusme si však na základě nedávné tabulky udělat srovnání nových Opteronů řady 1000 a ukončovaných (a někde možná ještě dostupných) ekvivalentních Athlonů 64 X2.
|
Sami vidíte, že Opterony řady 1000 pro socket AM2 by dnes měly vycházet o poznání dráž než parametricky ekvivalentní Athlony 64 X2. S výjimkou modelu 4000+ však byly všechny Athlony 64 X2 před zlevněním dražší než nynější ekvivalentní Opterony 1000.
Do této teorie, tedy že Athlony 64 X2 s 1 MB L2 cache na jádro jsou nahrazovány novými Opterony, nám však nezapadá jeden dílek skládačky. Tím dílkem je chystaný Athlon 64 X2 5200+, který má být parametricky shodný s Opteronem 1218. Proč nám to jenom, AMD, děláš?