AMD uvádí Opterony x52 na 2,6 GHz
Nejprve si v rychlosti připomeňme dělení procesorů AMD Opteron, přestože to již asi znáte. Modely x52 jsou, jako obvykle, tři: 152, 252 a 852. V podstatě se neliší ničím jiným, než první cifrou v modelovém čísle, která říká, kolik takových Opteronů je schopno běhat v jedné základní desce. Uvnitř jsou jinak prakticky úplně stejní (až na to omezení pro dvou a víceprocesorové systémy).
V případě modelů x52 všechny běhají na frekvenci 2,6 GHz a (jak už jsme v pátek zmínili) mají zvýšenou frekvenci sběrnice technologie HyperTransport na 1 GHz (ostatně takto rychlý HyperTransport mají nyní téměř všechny 90nm SOI Opterony kromě starších modelů 146, 246, 846 (2 GHz) a 248 (2,2 GHz) se steppingem D4). Stejně tak jsme již zmínili technologii PowerNow!, 90nm SOI výrobní proces, jediné, co nám uniklo, byla implementace instrukcí SSE3.
Ještě se krátce zastavíme u výrobní technologie a kódových jménech jader procesorů 152, 252 a 852. Donedávna (130 nm SOI) se jádra celé rodiny Opteronů jmenovala stejně: SledgeHammer. Od prosince minulého roku však u AMD na Opteronech přešli na 90nm SOI výrobní proces a jádra se už pro jednotlivé cílové segmenty jmenují různě. Dnešní Opteron 152 má tedy jádro Venus, Opteron 252 je Troy a Opteron 852 je Athens.
PowerNow!
PowerNow! je technologie pro šetření energií a to jak aktivním způsobem (samotný procesor spotřebovává méně), tak pasivním (procesory se méně hřejí, tudíž klimatizace nemusí tolik pracovat a ušetří se i na jejím provozu). My se však nyní budeme zabývat zejména tím šetřením aktivním, protože nám o něm lidé z AMD mohou podat nějaká smysluplná čísla.
Z obrázku je patrné, kdy se technologie PowerNow! uplatní nejvíce. Ano, je to v okamžiku, kdy systém nedělá nic, pouze žije a je připraven kdykoli něco udělat. Tak je to ostatně u všech podobných technologií, když je potřeba něco dělat, procesor si něco z energie cucne a pak pracuje. A když nepracuje, přepne se opět do nízkospotřebového režimu a šetří energii. Jen velmi málo serverů pracuje stále naplno, většina z nich se po větší či menší část času fláká. Když je však po serveru požadována nějaká činnost, je záhodno udělat ji co nejrychleji (a to samozřejmě za cenu momentálního zvýšení spotřeby).
Na obrázku si můžete všimnout, že takový server, který si po většinu času válí šunky, ušetří na svém provozu až 75 % energie (oproti režimu, kdyby měl technologii PowerNow! vypnutou). Za předpokladu, že procesor je hodně vytížen (v průměru někde nad 60 %), dá se úspora energie odhadnout někde kolem 33 %. Připomínám, že TDP (Thermal Design Power) těchto Opteronů je 92,6 W (což je samozřejmě více, než mají jeho předchůdci, např. x50 na 2,4 GHz mají TDP 85,3 W).
Ceny a dostupnost
Co se cen těchto procesorů týče, jsou na stejné úrovni, jako dosavadní Opterony x50. Model 152 vychází pro velkoobchody na 637 dolarů (cca 14 900 Kč), 252 je za 851 dolarů (19 910 Kč) a 852 je za 1 514 dolarů (35 420 Kč). Ceny ostatních Opteronů pak spadly na úroveň nižších modelů, pouze modely x40 a x42 stojí nyní stejně.
Prakticky ihned (do 30 dnů) jsou dostupné Opterony 252 a 852. Dostupnost modelu 152 je plánována na 30. duben.
A co dál?
Dál už nás od AMD na poli serverů čekají především dvoujádrové Opterony. Zde se zatím AMD drží svých původních plánů, které hovoří o jejich uvedení někdy kolem poloviny tohoto roku. Připomeňme, že AMD už určité prvenství v oblasti dvoujádrových x86 procesorů má: jako první předvedla funkční vzorky. Ovšem na trh přijde s dvoujádrovými x86 procesory asi první Intel, alespoň tomu nyní vše nasvědčuje.