Předváděčka dvoujádrových Opteronů
AMD se samozřejmě chlubí v první řadě tím, že má plně funkční vzorky dvoujádrového procesoru. V tomto smyslu je skoro škoda, že firma neinformuje o nějakých konkrétních výsledcích a benchmarcích. Na obrázku vidíte dvě sestavy HP ProLiant Server DL585, ve kterých jsou 4 dvoujádrové Opterony. Na pravém monitoru je ve Windows Serveru 2003 spuštěn správce úloh (task manager), jenž tyto čtyři Opterony obhospodařovává jako 8 nezávislých procesorů. Ten usměvavý pán mezi servery je viceprezident AMD Computation Products Group (CPG) Dirk Meyer, který je v této funkci od poloviny května 2002 (v AMD je od roku 1996).
Jak jsme se již v původním článku zmínili, obě jádra jsou spojena technologií Direct Connect. Platforma AMD64 byla od počátku navrhována tak, aby byla rovnou optimalizována pro více procesorových jader v jednom chipu. Předváděné Opterony jsou vyrobeny 90nm technologií SOI (křemík na izolantu).
Potěšující u těchto dvoujádrových Opteronů je možnost použít tyto procesory ve stávajícím Socketu 940. Stačí pouze aktualizovat BIOS základní desky. Obě procesorová jádra mají společný řadič paměti a s motherboardem komunikují prostřednictvím dnešního HyperTransportu. Výhoda je zřejmá: Existující systémy s jednojádrovými Opterony můžete v budoucnu posílit výměnou za dvoujádrové.
Na závěr tu pro vás máme slíbený pohled do nitra takového procesoru. V horní polovině vidíme L2 cache pro každé jádro zvlášť, v dolní pak hlavní části provádějící výpočty, L1 cache a další věci, které např. mě připadají jako pohled na velkoměsto z velké výšky.
AMD plánuje uvést dvoujádrové procesory pro jedno až osmipaticové servery a pracovní stanice se Sockety 940 v polovině roku 2005. Procesory pro desktopy pak můžeme čekat v druhém pololetí roku 2005.