AMD uvádí procesory s DDR3 paměťovým řadičem pro socket AM3
Abychom to měli hezky sesumarizované, dáme si do tabulky kromě nových modelů také zmíněné dva AM2+ kousky vyráběné 45nm procesem a pro srovnání též starší 65nm Phenomy (bez přídavku „II“):
|
A nyní se můžete sami sebe ptát: Je rozumnější koupit Phenom II X3 710, nebo Phenom X3 8750? Nebo jiná otázka: Je rozumnější koupit Phenom II X4 810, nebo Phenom X4 9950? Myslíme, že odpovědi jsou docela jednoznačné, zejména přihlédneme-li ke skutečnosti, že s novými procesory nevzniká nutnost kupovat DDR3 paměti, protože procesory poběží i ve stávajících AM2+ deskách s DDR2, což je ostatně jedna z věcí, kterou se AMD chlubí.
Ještě by se možná hodilo vysvětlit, co dělají v seznamu procesorů ty otazníky u cen Phenomů II X4 910 a 805. Realita je taková, že v AMD opět nedotáhli informovanost do konce. Na webu společnosti jsou sice informace o všech nově uváděných Phenomech, ale v ceníku (datovaném z nějakého důvodu k 26. lednu) tyto dva jednoduše chybí. Faktem také je, že se zatím nevyskytují ani v cenících našich e-shopů, zatímco model 810 už naleznete a pokud jej budete chtít koupit, připravte si necelých 5 tisíc Kč a obrňte se trpělivostí, co se týče dodací lhůty. Phenom X3 720 pak s cenou začíná řádově kolem 4 000 Kč (vč. DPH) a model 710 pak kolem 3 400 Kč.
Na závěr si dovolíme takovou malou spekulačku o něčem, o čem si nejsme tak docela jisti, jak to vlastně bude. Narážíme opět na onu kompatibilitu procesorů AM2(+)/AM3. Je jisté, že procesory AM3 mohou fungovat v deskách se sockety AM2+ a AM2 (pokud to výrobce desky umožní – je to čistě na něm, AMD do toho jaksi nemá moc co povídat). Ovšem pořád ještě neznáme odpověď na otázku, zda by bylo čistě teoreticky možné, aby výrobce umožnil běh procesorů AM2+ (na AM2 už raději pro jednoduchost zapomeňme) v deskách se socketem AM3. Tak trochu nám to mírně zamotává právě ta možná kompatibilita procesorů AM3 s AM2(+) deskami a skutečnost, že nevíme, zda některý jejich výrobce neudělá jednu takovou, která by měla jak DDR2, tak i DDR3 sloty (fakt, že se k tomu ještě nikdo na AMD platformě neodhodlal, nám napovídá, že to asi nebude až tak jednoduché jako na platformě Intel s čipsety, které taktéž umí obojí, i když uvidíme, co na to třeba ASRock, to je takový výrobce, který často dokáže něčím překvapit ;-). Díky, JoPe, za odkaz na desku JetWay MA3-79GDG COMBO, která skutečně obsahuje dva sloty pro DDR2 a dva sloty pro DDR3 paměti. A i když u nás půjde tato konkrétní asi celkem špatně sehnat, ukážeme vám ji:
A tak i přes skutečnost, že se hodně u motherboardů objevuje označování „AM3 ready“, se prozatím hodláme držet následujícího: Má-li deska DDR3 paměťové sloty, říkáme jí „AM3 deska“. Nemá-li DDR3 sloty, je to AM2+ deska (případně AM2, ale to bychom sem už teď skutečně raději netahali). Podle toho totiž bude podporovat jak AM2(+) i AM3 procesory (AM3 deska), tak pouze AM2(+) procesory (AM2 deska). „AM3 Ready“ mohou být tedy úplně klidně oba typy, ale je dobré vědět, že „AM3 ready deska“ nemusí nutně být skutečná „AM3 deska“. A nakonec ty, které tedy mají jak DDR2, tak i DDR3, budeme asi po vzoru JetWay preventivně nazývat „AM3 Combo“.