AMD získala 25 % x86 trhu
Za třetí kvartál (červenec-září) letošního roku se AMD dostala na 24,6 % podílu trhu s x86 procesory. Údaj v nadpisu můžete brát jako zaokrouhlený, ale s ohledem na fakt, že hodnota 24,6 % je průměrem za celý třetí kvartál (jinými slovy v druhé polovině kvartálu musel být podíl vyšší než tato hodnota), byl okamžitý 25% podíl již dávno dosažen a pravděpodobně i překonán (od konce třetího kvartálu uteklo zhruba pět týdnů).
AMD se tak dostala do tržního podílu, který měla naposledy v roce 2006, tedy před 15 lety. Pro společnost nyní bude jakýkoli další růst na x86 trhu velmi obtížný. Nejen kvůli tomu, že se Intel probírá a s Alder Lake se vrací do high-endu (Ryzeny 9 již nebudou bez konkurence). Zejména proto, že v segmentu retailu už není z čeho brát (tam má AMD drtivou většinu) a OEM segment, ze kterého by bylo co brát, má Intel zajištěný vztahy s partnery a překonání této bariéry dále komplikuje fakt, že AMD nemá k dispozici takové výrobní kapacity, aby si mohla dovolit nějaký významný kus OEM segmentu utrhnout.
Vzorek Zen 3 s v-cache na jednom s čipletů
Dalo by se tak považovat za úspěch, pokud by společnost 25% podíl dlouhodobě udržela. Potenciál má nicméně ještě v grafikách a výhledově - podaří-li se dokončit akvizici Xilinxu (zatím prý jde vše podle plánu) - v segmentu FPGA.
Další vývoj bude záviset mimo jiné na úspěchu nadcházejících produktů. Očekává se uvedení mobilní verze APU Rembrandt (Zen 3+ a RDNA 2) v lednu na CES, poté by v prvním kvartálu měl následovat Zen 3 s v-cache pro desktop. Koncem druhého kvartálu by mohla následovat verze Rembrandt pro desktop. Na podzim by mělo dojít na Zen 4 a grafickou architekturu RDNA 3, přičemž top model s jádrem Navi 31 se nejspíš objeví až začátkem roku 2023, kdy se očekává i APU Phoenix s jádry Zen 4. Procesory s jádry Zen 4 budou stát proti architektuře Raptor Lake od Intelu. Ta nejspíš zkombinuje osm vylepšených velkých jáder z Alder Lake s šestnácti malými jádry Gracemont (tj. dvojnásobek oproti Alder Lake).