AMD ztrojnásobila počet lidí v softwarovém oddělení, dopad očekává za 3-5 let
V současné době je jasné, že největší příjmy výrobců hardwaru potečou z řešení zaměřených na akceleraci umělé inteligence. Žádný výkon, který jsou schopni nabídnout, totiž zákazníkům není dostatečně vysoký a prakticky žádná cenovka, kterou na tyto produkty pověsí, není pro zákazníky problémem.
Připomeňme že jen za letošní rok se očekává Nvidia příjmy z AI ve výši $40 miliard, AMD přes $4 miliardy a Intel kolem $500 milionů. Pozice Nvidie je jasná a nepochybná. Pozice AMD se poměrně rychle mění. Zatímco před pár lety byla v oblasti výpočetní akcelerace téměř jedinou uznávanou softwarovou platformou CUDA, s boomem AI, který nedokázala Nvidia pokrýt, se díky rozvoji platformy ROCm zvyšuje i význam AMD. Připomeňme, že původně se uvádělo, že AMD v roce 2024 prodá AI řešení v hodnotě přes $3 miliardy, v dubnu už to bylo $3,5 miliardy, v květnu $4 miliardy a v červnu už se uvádělo více než $4 miliardy.
Řebříček největších „skokanů“ za rok 2024 (Kantar)
AMD si je vědoma toho, že prostředky z těchto prodejů jsou unikátní příležitostí k dalšímu rozvoji firmy a rozhodla se k jejich přelití do softwarového vývoje. Vize spočívá v jednotné softwarové platformě, která pokryje hardware od procesorů až po AI akcelerátory. Určitou paralelu lze vidět v platformě Intel OneAPI, ale v případě AMD to vypadá na podstatně ambicióznější projekt, tedy alespoň s ohledem na šíři podporovaného hardwaru. Společnost očekává, že tyto kroky přinesou první hmatatelné výsledky v horizontu 3-5 let, řekněme tedy v letech 2027-2029.
(AMD)
Redakce webu TechPowerUp, která byla akci v Barceloně přítomna, ohlášenou změnu vykládá tak, že dosavadní strategie AMD, popisovaná jako „hardware first“ byla chybná a teprve s novou „software first“ dosáhne AMD kýžených výsledků. To je ovšem značně nepřesné a zkreslující. Z hlediska novodobé historie AMD by se společnost s jinou strategií než „hardware first“ ani nedokázala udržet na trhu, natož dosáhnout stávající pozice. Připomeňme, že v letech 2014-2016 už pro společnost bylo problematické zajistit prostředky byť jen na vývoj hardwaru. Pokud by se tehdy rozhodla poslední prostředky nevyužít na vývoj hardwaru (Zen), ale věnovat je na podporu softwarových řešení a optimalizací pro architektonickou větev Bulldozeru, tak by již dnes neexistovala.
Právě využití prostředků na vývoj hardwaru, který nevyžaduje drahou a složitou softwarovou podporu (=CPU) byl tou jedinou správnou strategií, jak se mohla AMD vrátit do hry. V současné situaci, kdy má určité příjmy jisté a před sebou velkou příležitost na poli AI akcelerace, je zase zvýšení investic do softwaru cestou, která může vést k dalšímu růstu firmy.