S youtubem je to pravda, Ian Cutress přesunul interview na youtube, doporučení k nákupu komponent dostanu od Builzoida, případně najdu v databázi Techpowerup.
Anandtech posledních 5let negeneroval nic zajímavého.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
S youtubem je to pravda, Ian
Maor https://diit.cz/profil/abc-cba
4. 9. 2024 - 10:15https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseS youtubem je to pravda, Ian Cutress přesunul interview na youtube, doporučení k nákupu komponent dostanu od Builzoida, případně najdu v databázi Techpowerup.
Anandtech posledních 5let negeneroval nic zajímavého.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470925
+
Paradoxní je, že v téhle uspěchané době vítězí 20+ minut dlouhé video nad článkem, který lze přečíst za 5 minut.
A to nemluvím o vyhledávání konkrétní informace.
Schopnost čtení je na ústupu a čtení s porozuměním se přesunulo mezi legendární superschopnosti :(
+1
+32
-1
Je komentář přínosný?
Paradoxní je, že v téhle
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
4. 9. 2024 - 10:46https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseParadoxní je, že v téhle uspěchané době vítězí 20+ minut dlouhé video nad článkem, který lze přečíst za 5 minut.
A to nemluvím o vyhledávání konkrétní informace.
Schopnost čtení je na ústupu a čtení s porozuměním se přesunulo mezi legendární superschopnosti :(https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470938
+
Video o AnandTechu od Iana Cutresse na jeho YT kanálu (TechTechPotato) o délce 26 minut má ~4500 slov, článek šéfredaktora AnandTechu Ryana Smithe má ~1900 slov. Takže bych to s rozdílem hustoty informací, při volbě autorů schopných se k tématu relevantně vyjádřit, neviděl vůbec černě. Při poslechu videa (většina stopáže talking head) lze dělat i něco jiného, při čtení článku nikoli. Takže srovnávat jednoduše poměr obsah/čas nelze.
+1
-7
-1
Je komentář přínosný?
Video o AnandTechu od Iana
Lazar https://diit.cz/profil/lazar
4. 9. 2024 - 11:00https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseVideo o AnandTechu od Iana Cutresse na jeho YT kanálu (TechTechPotato) o délce 26 minut má ~4500 slov, článek šéfredaktora AnandTechu Ryana Smithe má ~1900 slov. Takže bych to s rozdílem hustoty informací, při volbě autorů schopných se k tématu relevantně vyjádřit, neviděl vůbec černě. Při poslechu videa (většina stopáže talking head) lze dělat i něco jiného, při čtení článku nikoli. Takže srovnávat jednoduše poměr obsah/čas nelze.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470943
+
Záleží na tom, jak rychle čtete.
26 minut videa je na mne hodně i za ideálních podmínek.
Zkrátka tu potřebnou pozornost tak dlouho neudržím.
Zvlášť pokud bych krom toho měl dělat ještě něco jiného než nějakou jednoducho mechanickou činnost.
Poškození sluchu a věk tomu taky nepřidají.
+1
+8
-1
Je komentář přínosný?
Záleží na tom, jak rychle
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
4. 9. 2024 - 11:06https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseZáleží na tom, jak rychle čtete.
26 minut videa je na mne hodně i za ideálních podmínek.
Zkrátka tu potřebnou pozornost tak dlouho neudržím.
Zvlášť pokud bych krom toho měl dělat ještě něco jiného než nějakou jednoducho mechanickou činnost.
Poškození sluchu a věk tomu taky nepřidají.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470945
+
problem je, ze mladez ma problem s citanim.
nehovoriac citat s porozumenim.
tiez davam prednost clankom.
+1
+7
-1
Je komentář přínosný?
problem je, ze mladez ma
RedHawk https://diit.cz/profil/max-marx
4. 9. 2024 - 11:57https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseproblem je, ze mladez ma problem s citanim.
nehovoriac citat s porozumenim.
tiez davam prednost clankom.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470958
+
Osobně souhlasím s melkorem. Získávat informace z videí, natož něco ve videu zpětně dohledat, je zlo. Časová náročnost je až o řád vyšší. Stejně tak si mohu vyhledávačem snadno zjistit článek, ve kterém se objevilo nějaké tvrzení. Když si ale po měsíci vzpomenu, že bych potřeboval dohledat video, ze kterého pocházela nějaká informace, není to prakticky možné. Nemluvě o archivovatelnosti obsahu (a to nemyslím soukromou, ale zálohování např. webarchivem). Zanikne web - obsah celkem pravděpodobně dohledám i po 10 letech. Zanikne streamovací kanál - smůla.
„Při poslechu videa (většina stopáže talking head) lze dělat i něco jiného, při čtení článku nikoli.“
Když mi video ukazuje grafy, kvalitu obrazu, tabulky specifikací a podobně, tak nic jiného dělat nemohu. Naopak na text existují i čtečky, takže když jde o čistě textový obsah, mohu si ho přehrát a dělat při tom něco jiného. Opačně to nejde, stream si do článku nepřevedu.
+1
+28
-1
Je komentář přínosný?
Osobně souhlasím s melkorem.
no-X https://diit.cz/autor/no-x
4. 9. 2024 - 11:12https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseOsobně souhlasím s melkorem. Získávat informace z videí, natož něco ve videu zpětně dohledat, je zlo. Časová náročnost je až o řád vyšší. Stejně tak si mohu vyhledávačem snadno zjistit článek, ve kterém se objevilo nějaké tvrzení. Když si ale po měsíci vzpomenu, že bych potřeboval dohledat video, ze kterého pocházela nějaká informace, není to prakticky možné. Nemluvě o archivovatelnosti obsahu (a to nemyslím soukromou, ale zálohování např. webarchivem). Zanikne web - obsah celkem pravděpodobně dohledám i po 10 letech. Zanikne streamovací kanál - smůla.
„Při poslechu videa (většina stopáže talking head) lze dělat i něco jiného, při čtení článku nikoli.“
Když mi video ukazuje grafy, kvalitu obrazu, tabulky specifikací a podobně, tak nic jiného dělat nemohu. Naopak na text existují i čtečky, takže když jde o čistě textový obsah, mohu si ho přehrát a dělat při tom něco jiného. Opačně to nejde, stream si do článku nepřevedu.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470946
+
To osobně chápu jako minimální daň za to, že využívám cizí obsah místo tvorby vlastního. V opačném případě (vlastní tvorba) mám přeci vše ve mnou zvoleném optimálním formátu pro zpracování/publikaci i archivování.
4. 9. 2024 - 11:57https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseTo osobně chápu jako minimální daň za to, že využívám cizí obsah místo tvorby vlastního. V opačném případě (vlastní tvorba) mám přeci vše ve mnou zvoleném optimálním formátu pro zpracování/publikaci i archivování.
Zkuste si vyhledat "website was given two weeks"
https://filmot.com/https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470957
+
Pokud děláš rešerši (sběr dat), tak se potřebuješ prokousat i těmi méně přístupnými zdroji. A třeba přečíst článek na mobilu, pohoda. Grafy horší, zvláště, pokud je nelze rozkliknout, zvětšit, nebo je po rozkliknutí obrázek ještě menší, jako třeba zde na DIIT (fakt peklo ta galerka na mobilu). Ve videu ten graf či tabulku prostě přečíst nelze (na velkým monitoru jo), je potřeba se koncentrovat jak mág, aby člověk neztratil nit, co zrovna vypravěč komentuje a k čemu patří čísla, která zrovna říká...
Tím neříkám, že videa nemají své místo. Ale tak nějak mi nevyhovují. Speciálně, právě když něco rychle hledám, nebo potřebuji jenom jednoduchou informaci. A hlavně když tím nechci zabít půlku odpoledne.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Pokud děláš rešerši (sběr dat
peca https://diit.cz/profil/peca007
4. 9. 2024 - 12:13https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskusePokud děláš rešerši (sběr dat), tak se potřebuješ prokousat i těmi méně přístupnými zdroji. A třeba přečíst článek na mobilu, pohoda. Grafy horší, zvláště, pokud je nelze rozkliknout, zvětšit, nebo je po rozkliknutí obrázek ještě menší, jako třeba zde na DIIT (fakt peklo ta galerka na mobilu). Ve videu ten graf či tabulku prostě přečíst nelze (na velkým monitoru jo), je potřeba se koncentrovat jak mág, aby člověk neztratil nit, co zrovna vypravěč komentuje a k čemu patří čísla, která zrovna říká...
Tím neříkám, že videa nemají své místo. Ale tak nějak mi nevyhovují. Speciálně, právě když něco rychle hledám, nebo potřebuji jenom jednoduchou informaci. A hlavně když tím nechci zabít půlku odpoledne.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470960
+
Mám u sebe vždy tablet (dříve 4:3 8", nyní 16:10 11"), takže mne SF neomezuje.
Autoři videí, kterým na posluchačích záleží mají většinou u videa Index (napr. HUB), který umožní snažší orientaci v obsahu (často i s jemnější granulací než bývá u web článků). Při odkazu na YT video lze uvést odkaz s přesností 1sec, u webových je rozlišením min. kapitola.
Řada zajímavých videí má formu interview/debaty, kterou by si v textové podobě člověk asi moc neužil.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Mám u sebe vždy tablet (dříve
Lazar https://diit.cz/profil/lazar
4. 9. 2024 - 12:51https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseMám u sebe vždy tablet (dříve 4:3 8", nyní 16:10 11"), takže mne SF neomezuje.
Autoři videí, kterým na posluchačích záleží mají většinou u videa Index (napr. HUB), který umožní snažší orientaci v obsahu (často i s jemnější granulací než bývá u web článků). Při odkazu na YT video lze uvést odkaz s přesností 1sec, u webových je rozlišením min. kapitola.
Řada zajímavých videí má formu interview/debaty, kterou by si v textové podobě člověk asi moc neužil. https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470970
+
Videa maji svou hodnotu, zejmena vsak pokud neco obrazove ukazuji. Vyhledavat se v tom neda, nejak rozumne archivovat a indexovat a tak, take ne. Bud si tedy z toho clovek musi udelat nejake poznamky a ty nekam ulozit, jinak je to na pytel.
Jo, ale pekne mohou byt nejake prednasky o astrofyzice a podobne. Pokud tedy chce mit clovek jen zcela zakladni predstavu o dane problematice. A nepotrebuje se vracet k podrobnostem. Na to casto muze stacit i podcast.
Ale na nejake odborne veci? Psany text je psany text.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Videa maji svou hodnotu,
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
4. 9. 2024 - 13:39https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseVidea maji svou hodnotu, zejmena vsak pokud neco obrazove ukazuji. Vyhledavat se v tom neda, nejak rozumne archivovat a indexovat a tak, take ne. Bud si tedy z toho clovek musi udelat nejake poznamky a ty nekam ulozit, jinak je to na pytel.
Jo, ale pekne mohou byt nejake prednasky o astrofyzice a podobne. Pokud tedy chce mit clovek jen zcela zakladni predstavu o dane problematice. A nepotrebuje se vracet k podrobnostem. Na to casto muze stacit i podcast.
Ale na nejake odborne veci? Psany text je psany text.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470983
+
Tohle je na dnešní dobu příliš "pracovní" přístup. Mládež se chce u videa pobavit, ne něco exaktně studovat. Stejně těm věcem nad rámec nabiflování marketingových údajů většinou pendrek rozumí. Ano, přesun recenzí do videa je u exaktních technických záležitostí peklo dneška. U her je mi to asi jedno i když porovnávat kvalitu nastavení a podobně tím leckdy ztrácí smysl a podobně...
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Tohle je na dnešní dobu
ErgoProxy https://diit.cz/profil/mpxmrxxf28
4. 9. 2024 - 15:03https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseTohle je na dnešní dobu příliš "pracovní" přístup. Mládež se chce u videa pobavit, ne něco exaktně studovat. Stejně těm věcem nad rámec nabiflování marketingových údajů většinou pendrek rozumí. Ano, přesun recenzí do videa je u exaktních technických záležitostí peklo dneška. U her je mi to asi jedno i když porovnávat kvalitu nastavení a podobně tím leckdy ztrácí smysl a podobně...https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471019
+
Mě přijde jako rouhání svěřovat psanému textu spekulace, jejichž podíl se dlouhodobě zvyšuje na úkor skutečného obsahu podloženého reálnými testy/analýzou atd.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Mě přijde jako rouhání
Lazar https://diit.cz/profil/lazar
4. 9. 2024 - 15:43https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseMě přijde jako rouhání svěřovat psanému textu spekulace, jejichž podíl se dlouhodobě zvyšuje na úkor skutečného obsahu podloženého reálnými testy/analýzou atd.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471022
+
mám radši už youtube videa místo čteného textu
1. mám pocit, že mají lepší finanční model a můžou si dovolit šít do velkých firem jako je asus nvidia i amd
2. většinou je to o výkonech/obsahu jednotlivých autorů, pokud by oba Stevové z HWU i z GN pouze psali asi bych četl stejně je
3. jak HWU tak GN mají i textové alternativy
4. člověk se rychlejí naladí na autora a zjistí o co mu ve skutečnosti jde, vidí skutečného člověka a jeho emoce
5. současná situace HW je tak smutná, že připomíná žabo myší války, o každé procento výkonu se vedou nekonečné diskuse, všechno je tak nějak ložený a většina překvapení je spíš negativních, většinou lidi zkoumali do hloubky hw, kvůli rozdílům, které jsou dnes minimální, nikdo se moc neodlišuje a nevybočuje, všichni jedou podobnou písničku, toto víc nahrává právě YT kanálům, které dokáží reagovat rychleji na aktuální trendy
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
mám radši už youtube videa
Pajka https://diit.cz/profil/pavel-dolezal
4. 9. 2024 - 12:07https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskusemám radši už youtube videa místo čteného textu
1. mám pocit, že mají lepší finanční model a můžou si dovolit šít do velkých firem jako je asus nvidia i amd
2. většinou je to o výkonech/obsahu jednotlivých autorů, pokud by oba Stevové z HWU i z GN pouze psali asi bych četl stejně je
3. jak HWU tak GN mají i textové alternativy
4. člověk se rychlejí naladí na autora a zjistí o co mu ve skutečnosti jde, vidí skutečného člověka a jeho emoce
5. současná situace HW je tak smutná, že připomíná žabo myší války, o každé procento výkonu se vedou nekonečné diskuse, všechno je tak nějak ložený a většina překvapení je spíš negativních, většinou lidi zkoumali do hloubky hw, kvůli rozdílům, které jsou dnes minimální, nikdo se moc neodlišuje a nevybočuje, všichni jedou podobnou písničku, toto víc nahrává právě YT kanálům, které dokáží reagovat rychleji na aktuální trendyhttps://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470959
+
Ano, videa mají některé přednosti. Je fakt, že když mám ten čas a juknu na nějaké review Železa, je fajn to vidět v akci. Speciálně, když jde spíše o technické provedení třeba, vzhled a další konstrukční vychytávky. Eventuálně porovnání obrazu či plynulosti hry.
Moje schopnost vnímat info z videa končí ve chvíli, kdy se přejde na čísla a další statistiky. :) A pochopitelně, když potřebuji něco dělat a nemůžu se soustředit pouze na displej.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Ano, videa mají některé
peca https://diit.cz/profil/peca007
4. 9. 2024 - 12:19https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseAno, videa mají některé přednosti. Je fakt, že když mám ten čas a juknu na nějaké review Železa, je fajn to vidět v akci. Speciálně, když jde spíše o technické provedení třeba, vzhled a další konstrukční vychytávky. Eventuálně porovnání obrazu či plynulosti hry.
Moje schopnost vnímat info z videa končí ve chvíli, kdy se přejde na čísla a další statistiky. :) A pochopitelně, když potřebuji něco dělat a nemůžu se soustředit pouze na displej.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470964
+
dřív to dávalo i smysl dělat brutální rozborky, upgrade člověk mohl dělat každý rok, a potřeboval do detailu vědět, jestli se mu to vyplatí nebo ne, dnes cyklus obměny HW je dlouhý a hlaně skoro nepotřebný, jenom HW nadšenci obměnují častěji a stejně musí počkat 2 roky než vyjde nová generace, která alespoň něco někam posune
a dneska každý ví, že když koupí "Strix" tier nespálí se, když koupí platinum zdroj nespálí se, koupí noctuu nespálí se, koupí fractal design nespálí, takže rozhodování je celkem jednoduché, když HWU řekne tahle deska je nejlepší další dvě stojí za zvážení a ostatní je odpad, co by člověk vybíral a dělal analýzy
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
dřív to dávalo i smysl dělat
Pajka https://diit.cz/profil/pavel-dolezal
4. 9. 2024 - 13:31https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskusedřív to dávalo i smysl dělat brutální rozborky, upgrade člověk mohl dělat každý rok, a potřeboval do detailu vědět, jestli se mu to vyplatí nebo ne, dnes cyklus obměny HW je dlouhý a hlaně skoro nepotřebný, jenom HW nadšenci obměnují častěji a stejně musí počkat 2 roky než vyjde nová generace, která alespoň něco někam posune
a dneska každý ví, že když koupí "Strix" tier nespálí se, když koupí platinum zdroj nespálí se, koupí noctuu nespálí se, koupí fractal design nespálí, takže rozhodování je celkem jednoduché, když HWU řekne tahle deska je nejlepší další dvě stojí za zvážení a ostatní je odpad, co by člověk vybíral a dělal analýzy
https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470982
+
Pokud těch 4500 slov nese stejnou informační hodnotu jako těch 1900 slov, tak vyhrává stále masivně psaná forma. A to proto, že když člověk mluví, může se více rozkecat "slovním smogem". Slovo "hmmm" je stále slovo.
No a pak to dohledávání informace, to je ve videu peklo. Psané články jsou možná komerčně úpadkový žánr, ale ještě to chvíli potrvá, než skončí. Naštěstí. Horší to budou mít jazykové mutace, jako čeština, slovenština ... pokud mám trh pro 1mld čtenářů na přežvýkání novinek a pak trh s 10miliony čtenářů, je to moc velký rozdíl.
Čekám, kdy google bude analyzovat videa a půjde tak vygooglovat video s přesnou minutou, kdy dané slovo padne. Kde je ta AI když ji člověk potřebuje?
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Pokud těch 4500 slov nese
Majklos https://diit.cz/profil/michal-perinka
4. 9. 2024 - 13:17https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskusePokud těch 4500 slov nese stejnou informační hodnotu jako těch 1900 slov, tak vyhrává stále masivně psaná forma. A to proto, že když člověk mluví, může se více rozkecat "slovním smogem". Slovo "hmmm" je stále slovo.
No a pak to dohledávání informace, to je ve videu peklo. Psané články jsou možná komerčně úpadkový žánr, ale ještě to chvíli potrvá, než skončí. Naštěstí. Horší to budou mít jazykové mutace, jako čeština, slovenština ... pokud mám trh pro 1mld čtenářů na přežvýkání novinek a pak trh s 10miliony čtenářů, je to moc velký rozdíl.
Čekám, kdy google bude analyzovat videa a půjde tak vygooglovat video s přesnou minutou, kdy dané slovo padne. Kde je ta AI když ji člověk potřebuje?https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470978
+
Casem to prijde. Stejne jako OCR pred cca. dvema dekadami zpristupnila naskenovane dokumenty fulltext vyhledavani.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Casem to prijde. Stejne jako
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
4. 9. 2024 - 13:44https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseCasem to prijde. Stejne jako OCR pred cca. dvema dekadami zpristupnila naskenovane dokumenty fulltext vyhledavani.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470989
+
Viděl bych to tak, že v dohledné době vznikne plastová chytristika, která z videa bude schopná spáchat normální článek s obsahem, obrázky a případně důležité videočásti nechá v krátkých videích :).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Viděl bych to tak, že v
WIFT https://diit.cz/autor/wift
9. 9. 2024 - 19:25https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseViděl bych to tak, že v dohledné době vznikne plastová chytristika, která z videa bude schopná spáchat normální článek s obsahem, obrázky a případně důležité videočásti nechá v krátkých videích :).https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471714
+
V těch 4500 slovech máte popis od vzniku a detailněji posledních 10 let od prodeje s nahlédnutím pod pokličku a řadu témat, který nekontroverzní článek editora-in-chief vcelku logicky nepokrývá.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
V těch 4500 slovech máte
Lazar https://diit.cz/profil/lazar
4. 9. 2024 - 15:55https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseV těch 4500 slovech máte popis od vzniku a detailněji posledních 10 let od prodeje s nahlédnutím pod pokličku a řadu témat, který nekontroverzní článek editora-in-chief vcelku logicky nepokrývá.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471027
+
Vždyť taková technologie tu již jen, jen asi není od Google. Výsledkem hledání jsou odkazy na YT s timestamp videí, kde v něm daná fráze zazněla.
Zkuste si vyhledat včetně uvozovek vyhledat pomocí Search Automatic Subtitles frazi "website was given two weeks" na https://filmot.com/
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Vždyť taková technologie tu
Lazar https://diit.cz/profil/lazar
5. 9. 2024 - 09:49https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseVždyť taková technologie tu již jen, jen asi není od Google. Výsledkem hledání jsou odkazy na YT s timestamp videí, kde v něm daná fráze zazněla.
Zkuste si vyhledat včetně uvozovek vyhledat pomocí Search Automatic Subtitles frazi "website was given two weeks" na https://filmot.com/https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471118
+
5. 9. 2024 - 12:06https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseDěkuji.
Ale integrace do google by byla stejně lepší. ;-)https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471154
+
Vypadá to, že vyhledávání z přepisů funguje i na samotném YT (mám tedy YT Premium). Akorát to nehodí přesně do timeline.
Zkuste vyhledat na YT "shark man well guess"
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vypadá to, že vyhledávání z
Lazar https://diit.cz/profil/lazar
5. 9. 2024 - 13:52https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseVypadá to, že vyhledávání z přepisů funguje i na samotném YT (mám tedy YT Premium). Akorát to nehodí přesně do timeline.
Zkuste vyhledat na YT "shark man well guess"https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471177
+
Zalezi na tom do akej miery vas tie informacie zaujimaju.
Video sa da pustit a nechat bezat niekde v rohu monitoru, na druhom monitore alebo uplne na pozadi a pocuvat len zvuk, a popri tom robit aj nieco ine. Ak vas jeho obsah az tak velmi nezaujima, tak ho nepotrebujete sledovat s plnou pozornostou, ale staci vnimat klucove slova a zaujimave informacie. Ak ma nieco zaujme tak si to pretocim kusom spat alebo pauznem a pozrem grafy.
Citanim clanku zial musite venovat 100% pozornost vasich oci a hlavy (dekodovanie textu) aby ste presli balik malo zaujimavych informacii. Citat clanky detailne a pozorne sa oplati vtedy ked ma to naozaj zaujima. Napr. ked rozmyslam o kupe nejakeho hw a citam o nom recenziu tak ju prejdem detailne. Ale ak neuvazujem o kupe tak recenziu prebehnem len v rychlosti, pozrem klucove slova a hotovo.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
Zalezi na tom do akej miery
blacksun https://diit.cz/profil/bblacksun
4. 9. 2024 - 13:51https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseZalezi na tom do akej miery vas tie informacie zaujimaju.
Video sa da pustit a nechat bezat niekde v rohu monitoru, na druhom monitore alebo uplne na pozadi a pocuvat len zvuk, a popri tom robit aj nieco ine. Ak vas jeho obsah az tak velmi nezaujima, tak ho nepotrebujete sledovat s plnou pozornostou, ale staci vnimat klucove slova a zaujimave informacie. Ak ma nieco zaujme tak si to pretocim kusom spat alebo pauznem a pozrem grafy.
Citanim clanku zial musite venovat 100% pozornost vasich oci a hlavy (dekodovanie textu) aby ste presli balik malo zaujimavych informacii. Citat clanky detailne a pozorne sa oplati vtedy ked ma to naozaj zaujima. Napr. ked rozmyslam o kupe nejakeho hw a citam o nom recenziu tak ju prejdem detailne. Ale ak neuvazujem o kupe tak recenziu prebehnem len v rychlosti, pozrem klucove slova a hotovo.
https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470993
+
Jenze clanek s informacnim obsahem ctvrthodinoveho videa projedu za pul minuty. Pokud je slozitejsi, tak za minutu. Tedy za tu ctvrthodinu mam proskenovanych 15-20 clanku. A to nemluvim o tom, ze bych to mohl pred tim jeste hodit jazykovemu modelu, aby udelal strucny vycuc.... Pak by se to dalo projet jeste tak trikrat, ctyrikrat rychleji.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Jenze clanek s informacnim
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
4. 9. 2024 - 17:07https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseJenze clanek s informacnim obsahem ctvrthodinoveho videa projedu za pul minuty. Pokud je slozitejsi, tak za minutu. Tedy za tu ctvrthodinu mam proskenovanych 15-20 clanku. A to nemluvim o tom, ze bych to mohl pred tim jeste hodit jazykovemu modelu, aby udelal strucny vycuc.... Pak by se to dalo projet jeste tak trikrat, ctyrikrat rychleji.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471033
+
No Anandtech mal tie recenzie na niekolko stran, to urcite nebolo na 1 minutu citania.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No Anandtech mal tie recenzie
blacksun https://diit.cz/profil/bblacksun
4. 9. 2024 - 18:20https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseNo Anandtech mal tie recenzie na niekolko stran, to urcite nebolo na 1 minutu citania.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471045
+
To je zlo dnesnej doby nechavat nieco bezat na pozadi a pocuvat to na pol ucha popri inej cinnosti. Taky pristup je vhodny maximalne na hudbu ako podmaz pretoze nezalezi na konkretnej informacii . Vobec sa to nehodi na odborne informacie.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To je zlo dnesnej doby
AndyF1 https://diit.cz/profil/andyf1
9. 9. 2024 - 15:08https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseTo je zlo dnesnej doby nechavat nieco bezat na pozadi a pocuvat to na pol ucha popri inej cinnosti. Taky pristup je vhodny maximalne na hudbu ako podmaz pretoze nezalezi na konkretnej informacii . Vobec sa to nehodi na odborne informacie. https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471691
+
BTW. Když se tu bavíme o těch videích a tak. Může mi někdo doporučit slušný zdroj recenzí komponent. Primárně skříně zdroje?
Zejména mě zajímá odhlučnění a řekněme ergonomie či možná kvalitní funkčnost skříně. Hledám něco co nestojí jako raketa, nepostrádá kvalitu a je to šikovně navržené. Alternativně bude zajímavé kouknout i na "vitríny", tedy nějaké ty kejsy odhalující svůj obsah na obdiv. To už si domluvím sám s juniorem.
Mám trochu obavy o konstrukci skříně, aby se dala dobře uchladit i v současných vedrech a nebyla hlasitější, než běžné hlukové pozadí v bytě. I kvůli tomu, bude-li třeba nechat běžet výpočty přes noc v pokoji.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
BTW. Když se tu bavíme o těch
peca https://diit.cz/profil/peca007
4. 9. 2024 - 12:29https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseBTW. Když se tu bavíme o těch videích a tak. Může mi někdo doporučit slušný zdroj recenzí komponent. Primárně skříně zdroje?
Zejména mě zajímá odhlučnění a řekněme ergonomie či možná kvalitní funkčnost skříně. Hledám něco co nestojí jako raketa, nepostrádá kvalitu a je to šikovně navržené. Alternativně bude zajímavé kouknout i na "vitríny", tedy nějaké ty kejsy odhalující svůj obsah na obdiv. To už si domluvím sám s juniorem.
Mám trochu obavy o konstrukci skříně, aby se dala dobře uchladit i v současných vedrech a nebyla hlasitější, než běžné hlukové pozadí v bytě. I kvůli tomu, bude-li třeba nechat běžet výpočty přes noc v pokoji.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470967
+
4. 9. 2024 - 13:21https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseNemaju toho vela, ale zato ked recenzuju, tak dopodrobna https://www.hwcooling.net/https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470979
+
4. 9. 2024 - 14:08https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse...tato redakce má vlastní bezdozvukovou komoru (jako jedna z mála ...možná i jako jediná) pro měření hlučnosti (je tedy schopna měření reálných parametrů):
https://gamersnexus.net/cat/cases
https://www.youtube.com/@GamersNexus/videos
a občas se zaobírá (většinou ve spolupráci s nějakým profesionálem z oboru) i rozbory:
https://www.youtube.com/watch?v=F7ia_FZcthQ
https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471004
+
To je ještě z doby před-Covidové. Fractal Design Define S2.
V balení byly 3 pomaluběžné ventilátory 140x140. 1 vzadu-výfuk. 2 vepředu-nasávání.
400 ot/min není na pozadí okolitého hluku slyšet.
V noci .. na samotě u lesa .. už je trochu jiná story.
Ano. Vím, že je to zapnuté, ale moc to neruší a spát u toho lze, poku to nefuní rovnou na vás.
Když tak tam mohu hodit další fotky.
Dnes jsem dovezl domů novou Define 7.
Skládat budu o víkendu.
Musím nejprve zaplácat díru v koupelně po výměně stupaček.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Nějaké ty vnitřnosti?
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
4. 9. 2024 - 20:46https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseNějaké ty vnitřnosti?
Třeba jako tohle? https://imgur.com/gw1letJ
To je ještě z doby před-Covidové. Fractal Design Define S2.
V balení byly 3 pomaluběžné ventilátory 140x140. 1 vzadu-výfuk. 2 vepředu-nasávání.
400 ot/min není na pozadí okolitého hluku slyšet.
V noci .. na samotě u lesa .. už je trochu jiná story.
Ano. Vím, že je to zapnuté, ale moc to neruší a spát u toho lze, poku to nefuní rovnou na vás.
Když tak tam mohu hodit další fotky.
Dnes jsem dovezl domů novou Define 7.
Skládat budu o víkendu.
Musím nejprve zaplácat díru v koupelně po výměně stupaček.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471056
+
Ad video vs. text:
IMHO doba textová (která opravdově začala až s knihtiskem [a zlem jménem copyright]) končí.
- od počátku to byl jen "rovnák na ohejbák" - nemožnost uchovávat a masově předávat audiovizuální informace (k čemuž jsme evolučně vybaveni)
- pro text totiž nemáme v mozku dedikované "akcelerátory" - na rozdíl od řeči, pro kterou je náš "wetware" uzpůsoben. Navíc je řeč spojena i s obrazem: mimikou, gesty...
- takže čtení, psaní; chápání textu je nutné se aktivně učit - a to částečně neustále: gramatika psané formy se časem víc a víc odlišuje od mluvené řeči [respektive naopak: řeč se přirozeně mění, zatímco textová podoba - jako čistě lidský konstrukt - ne. Proto se textová pravidla čas od času musí zrevidovat a přizpůsobit soudobé řeči [pokud se tak neděje, dopadne to jako s angličtinou])
- text je vlastně symbolické vyjádření řeči - která sama o sobě je do velké části symbolická. To značně zvyšuje nároky na zpracování.
- text je "sériový": dává informace jednu po druhé; řeč ovšem kromě obsahu slov, paraleně skrze intonaci, zabarvení, dikci, atd. poskytuje i další (často důležitější) infomace; a je-li to komunikace tváří v tvář, tak člověk získává ještě info z výrazu tváře, gest, postoje atd. - a to souběžně se slovem. Tyhle všechny zdánlivě jen "side-channel" informace jsou často důležitější než samotný významový obsah slov [např. "Jdu domů." lze říct mnoha způsoby: unaveně, smutně, vesele, naštvaně, toužebně atd...] - pro běžnou lidskou komunikaci je emoční obsah většinou důležitější než didaktický význam slov - naše hovory z většiny nejsou tvořeny návody na sestavení PC nebo uvaření knedla, vepřa, zela...
- pokud platí, že řečí nelze vyjádřit vše a dostatečně přesně, tak tím spíše to platí pro text.
- obecně jen přečíst textovou informaci zabere víc času než stejnou informaci se stejným obsahem sdělení a "side-channel" informacemi než si ji vyslechnout (a její "zpracování" v hlavě zabere také větší "výpočetní výkon").
- jinými slovy: pro většinu komunikace audiovizuální informace jsou nejen dostačující, ale přímo vhodnější než textové.
- ano, dnešním problémem může být v AV podávaných informací "indexace", rychlé vyhledávání konkrétních pasáží (zejména u informací typu návod je vhodné nějaký nástroj k vyhledávání mít). Ale ani v textu to nemusí být "easy" - pokud není strukturovaný, vyhledat jednu izolovanou pasáž třeba v románu neděleném na kapitoly může byt dost velký problém. Navíc si IMHO vzhledem k nástupu a rozvoji toho, čemu se říká AI, myslím, že indexace a vyhledávání v AV záznamech bude snazší a použitelné.
- Čtení a psaní se pomalu (ale jistě) dostává do skupiny dovedností typu obhospodařování zvířat, vyrobení jednoduché poličky, sestavení PC - užitečné, ale dnes už specializované dovednosti, které člověk znát nemusí.
To všechno píšu jako milovník knížek, teenagerovská léta jsem strávil na sf/f knížkách. Ale jsem už starší a čtu čím dál míň. - Zabere to mnoho času, je to kognitivně velmi náročné (tzn. člověk nesmí být unavený, vyčerpaný, nesoustředěný) a ještě je dnes okolo mnoho alternativních "zábav", které nabízejí intenzivnější "odměnu" za méně času a námahy...
Jistě, čtení a psaní může pomoci vylepšovat chápání a vyjadřování vlastní řeči, být preciznější, lépe chápat obsah sdělení, jemné nuance atd.; pomáhat udržovat pozornost, trpělivosti, sebekázně apod. Psaní jednoznačně podporuje jemnou motoriku...
Ale to na věci nic nemění - tak jako dnes člověk nepotřebuje vědět (a umět) jak a z které strany se dojí kráva, tak brzo nebude umět potřebovat číst a psát...
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Ad video vs. text:
Ad-hoc https://diit.cz/profil/npiawthudv
4. 9. 2024 - 13:46https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseAd video vs. text:
IMHO doba textová (která opravdově začala až s knihtiskem [a zlem jménem copyright]) končí.
- od počátku to byl jen "rovnák na ohejbák" - nemožnost uchovávat a masově předávat audiovizuální informace (k čemuž jsme evolučně vybaveni)
- pro text totiž nemáme v mozku dedikované "akcelerátory" - na rozdíl od řeči, pro kterou je náš "wetware" uzpůsoben. Navíc je řeč spojena i s obrazem: mimikou, gesty...
- takže čtení, psaní; chápání textu je nutné se aktivně učit - a to částečně neustále: gramatika psané formy se časem víc a víc odlišuje od mluvené řeči [respektive naopak: řeč se přirozeně mění, zatímco textová podoba - jako čistě lidský konstrukt - ne. Proto se textová pravidla čas od času musí zrevidovat a přizpůsobit soudobé řeči [pokud se tak neděje, dopadne to jako s angličtinou])
- text je vlastně symbolické vyjádření řeči - která sama o sobě je do velké části symbolická. To značně zvyšuje nároky na zpracování.
- text je "sériový": dává informace jednu po druhé; řeč ovšem kromě obsahu slov, paraleně skrze intonaci, zabarvení, dikci, atd. poskytuje i další (často důležitější) infomace; a je-li to komunikace tváří v tvář, tak člověk získává ještě info z výrazu tváře, gest, postoje atd. - a to souběžně se slovem. Tyhle všechny zdánlivě jen "side-channel" informace jsou často důležitější než samotný významový obsah slov [např. "Jdu domů." lze říct mnoha způsoby: unaveně, smutně, vesele, naštvaně, toužebně atd...] - pro běžnou lidskou komunikaci je emoční obsah většinou důležitější než didaktický význam slov - naše hovory z většiny nejsou tvořeny návody na sestavení PC nebo uvaření knedla, vepřa, zela...
- pokud platí, že řečí nelze vyjádřit vše a dostatečně přesně, tak tím spíše to platí pro text.
- obecně jen přečíst textovou informaci zabere víc času než stejnou informaci se stejným obsahem sdělení a "side-channel" informacemi než si ji vyslechnout (a její "zpracování" v hlavě zabere také větší "výpočetní výkon").
- jinými slovy: pro většinu komunikace audiovizuální informace jsou nejen dostačující, ale přímo vhodnější než textové.
- ano, dnešním problémem může být v AV podávaných informací "indexace", rychlé vyhledávání konkrétních pasáží (zejména u informací typu návod je vhodné nějaký nástroj k vyhledávání mít). Ale ani v textu to nemusí být "easy" - pokud není strukturovaný, vyhledat jednu izolovanou pasáž třeba v románu neděleném na kapitoly může byt dost velký problém. Navíc si IMHO vzhledem k nástupu a rozvoji toho, čemu se říká AI, myslím, že indexace a vyhledávání v AV záznamech bude snazší a použitelné.
- Čtení a psaní se pomalu (ale jistě) dostává do skupiny dovedností typu obhospodařování zvířat, vyrobení jednoduché poličky, sestavení PC - užitečné, ale dnes už specializované dovednosti, které člověk znát nemusí.
To všechno píšu jako milovník knížek, teenagerovská léta jsem strávil na sf/f knížkách. Ale jsem už starší a čtu čím dál míň. - Zabere to mnoho času, je to kognitivně velmi náročné (tzn. člověk nesmí být unavený, vyčerpaný, nesoustředěný) a ještě je dnes okolo mnoho alternativních "zábav", které nabízejí intenzivnější "odměnu" za méně času a námahy...
Jistě, čtení a psaní může pomoci vylepšovat chápání a vyjadřování vlastní řeči, být preciznější, lépe chápat obsah sdělení, jemné nuance atd.; pomáhat udržovat pozornost, trpělivosti, sebekázně apod. Psaní jednoznačně podporuje jemnou motoriku...
Ale to na věci nic nemění - tak jako dnes člověk nepotřebuje vědět (a umět) jak a z které strany se dojí kráva, tak brzo nebude umět potřebovat číst a psát...https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470991
+
...no doba je taková, že prakticky všichni studenti zlenivěli, a všechno si nechají servírovat (ve škole - když se na ně trochu přitlačí, aby si něco pamatovali nejlépe v souvislostech, tak si často hned stěžují u vedení, a to vám "domlouvá", ať nejste tak "přísní", neboť všechny studenty potřebují s ohledem ke způsobu financování; od výrobců - těm to "bez kritického myšlení" jen a jen vyhovuje, takže, kde mohou, tam ho podporují; v politice je to pak podobné jako u výrobců, takže celkově daný styl podporují ...a jsme totálně začarovaném kruhu, na který ale samy doplácíme - nedostatek kvalitních lékařů, řemeslníků i dalších odborníků)
PS: Dnes je i konstruktivní kritika (sdělení, že něco dotyčný dělá nešikovně nebo dokonce špatně, a jak to zlepšit nebo dělat jinak) často i s nemalým přispěním okolí chápána jen jako "osobní útok" (hejt), a tak prakticky přestáváme být schopni předávat zkušenosti v čase.
+1
+7
-1
Je komentář přínosný?
...no doba je taková, že
kolemjdouci https://diit.cz/profil/jiri-novy
4. 9. 2024 - 14:33https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse...no doba je taková, že prakticky všichni studenti zlenivěli, a všechno si nechají servírovat (ve škole - když se na ně trochu přitlačí, aby si něco pamatovali nejlépe v souvislostech, tak si často hned stěžují u vedení, a to vám "domlouvá", ať nejste tak "přísní", neboť všechny studenty potřebují s ohledem ke způsobu financování; od výrobců - těm to "bez kritického myšlení" jen a jen vyhovuje, takže, kde mohou, tam ho podporují; v politice je to pak podobné jako u výrobců, takže celkově daný styl podporují ...a jsme totálně začarovaném kruhu, na který ale samy doplácíme - nedostatek kvalitních lékařů, řemeslníků i dalších odborníků)
PS: Dnes je i konstruktivní kritika (sdělení, že něco dotyčný dělá nešikovně nebo dokonce špatně, a jak to zlepšit nebo dělat jinak) často i s nemalým přispěním okolí chápána jen jako "osobní útok" (hejt), a tak prakticky přestáváme být schopni předávat zkušenosti v čase.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471011
+
4. 9. 2024 - 22:46https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseAsi ta Idiocracy není zase tak vzdálená.
https://www.youtube.com/watch?v=NNl7GQFTULUhttps://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471072
+
7. 9. 2024 - 23:30https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse...no, v některých oborech (či firemní kultůře) mi to začíná připomínat
https://www.youtube.com/watch?v=GFD2ggNxR1g
a asi nejsem sám
https://www.youtube.com/watch?v=DsGHpY4nwbw
a snad nejzajímavější je střet s realitou
https://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy
https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471538
+
To zalezi jak kdo. Nekdo si lepe pamatuje slysene (ma zvukovou pamet), nekdo psane (ma vizualni pamet), nebo nekdo vlastnorucne rukou psane (motoricka pamet).
Neni to univerzalni. Treba ja ji nejhure zapamatuji slysene. A nejlepe, co napisi rukou.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
To zalezi jak kdo. Nekdo si
Kubrak https://diit.cz/profil/tsxoyhh5g8
4. 9. 2024 - 17:12https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseTo zalezi jak kdo. Nekdo si lepe pamatuje slysene (ma zvukovou pamet), nekdo psane (ma vizualni pamet), nebo nekdo vlastnorucne rukou psane (motoricka pamet).
Neni to univerzalni. Treba ja ji nejhure zapamatuji slysene. A nejlepe, co napisi rukou.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471036
+
>> - text je vlastně symbolické vyjádření řeči - která sama o sobě je do velké části symbolická.
Tím, že líné generace odchované pohyblivými obrázky nečtou postupně přicházejí o schopnost pracovat se symboly. Idiocracy bylo ještě hodně mírné v zobrazení úpadku.
>> - text je "sériový"
I když je řeč schopna zahustit informačná tok postranními kanály, pořád platí omezení paralelismu. Ani 9 žen vám neporodí dítě za 1 měsíc.
>> - pokud platí, že řečí nelze vyjádřit vše a dostatečně přesně, tak tím spíše to platí pro text.
1 obrázek řekne více než 1000 slov.
60 obrázků za sekundu však nemusí sdělit 60 000 slov. A obvykle ani nesdělí.
>> - Čtení a psaní se pomalu (ale jistě) dostává do skupiny dovedností ... , které člověk znát nemusí.
Blíží se čas opět se naučit lézt na stromy a hlavně z nich nespadnout.
>> tak brzo nebude potřebovat umět číst a psát
Taky jsem si myslel, že se všemi těmi počítači a tiskárnami a digitalizací všeho už nebudu muset umět psát
Tak jsem se na stará kolena musel znovu učit krasopisu (ve druhé lidové jsem to měl za 3), protože to po mně nešlo číst.
Koukám i na videa.
Obvykle jako na zábavu.
Pro získávání informací jen, když to jinou formou moc nejde.
Mluvící hlavy? .. to už raději ten text proložený grafy a tabulkami.
Berte to jako názor někoho, kdo nemá problém přechroustat vyšší stovky normostran textu týdně (CZ nebo SK).
V cizích jazycích jsem pomalejší. Přesto i v EN několik set stran týdně. I beletrii.
DE a RU pomaleji. Už jsem nějak vyšel z cviku :(
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
>> - text je vlastně
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
4. 9. 2024 - 21:18https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse>> - text je vlastně symbolické vyjádření řeči - která sama o sobě je do velké části symbolická.
Tím, že líné generace odchované pohyblivými obrázky nečtou postupně přicházejí o schopnost pracovat se symboly. Idiocracy bylo ještě hodně mírné v zobrazení úpadku.
>> - text je "sériový"
I když je řeč schopna zahustit informačná tok postranními kanály, pořád platí omezení paralelismu. Ani 9 žen vám neporodí dítě za 1 měsíc.
>> - pokud platí, že řečí nelze vyjádřit vše a dostatečně přesně, tak tím spíše to platí pro text.
1 obrázek řekne více než 1000 slov.
60 obrázků za sekundu však nemusí sdělit 60 000 slov. A obvykle ani nesdělí.
>> - Čtení a psaní se pomalu (ale jistě) dostává do skupiny dovedností ... , které člověk znát nemusí.
Blíží se čas opět se naučit lézt na stromy a hlavně z nich nespadnout.
>> tak brzo nebude potřebovat umět číst a psát
Taky jsem si myslel, že se všemi těmi počítači a tiskárnami a digitalizací všeho už nebudu muset umět psát
Tak jsem se na stará kolena musel znovu učit krasopisu (ve druhé lidové jsem to měl za 3), protože to po mně nešlo číst.
Koukám i na videa.
Obvykle jako na zábavu.
Pro získávání informací jen, když to jinou formou moc nejde.
Mluvící hlavy? .. to už raději ten text proložený grafy a tabulkami.
Berte to jako názor někoho, kdo nemá problém přechroustat vyšší stovky normostran textu týdně (CZ nebo SK).
V cizích jazycích jsem pomalejší. Přesto i v EN několik set stran týdně. I beletrii.
DE a RU pomaleji. Už jsem nějak vyšel z cviku :(https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471057
+
"text je "sériový": dává informace jednu po druhé" - je to přesně obráceně. Video je sériové, dává informaci jednu po druhé a špatně se v něm naviguje. Text je strukturovaný a vidím celou stránku naráz. Během pár vteřin zachytím klíčová slova a mám představu, o čem to je. Podle toho si přečtu co mě zajímá, nebo se tím vůbec nemusím zabývat. Strojové fulltextové vyhledávání je pak ještě řádově rychlejší. Video má smysl, pokud je v něm přesně to, co potřebuji. Pokud ale něco hledám, je video naprosto neefektivní.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
"text je "sériový": dává
Txy https://diit.cz/profil/txy
4. 9. 2024 - 21:27https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse"text je "sériový": dává informace jednu po druhé" - je to přesně obráceně. Video je sériové, dává informaci jednu po druhé a špatně se v něm naviguje. Text je strukturovaný a vidím celou stránku naráz. Během pár vteřin zachytím klíčová slova a mám představu, o čem to je. Podle toho si přečtu co mě zajímá, nebo se tím vůbec nemusím zabývat. Strojové fulltextové vyhledávání je pak ještě řádově rychlejší. Video má smysl, pokud je v něm přesně to, co potřebuji. Pokud ale něco hledám, je video naprosto neefektivní.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471058
+
Doufám, že to nemyslíte ve stejném významu, jako když číňané něco nazvou "Zajímavé časy".
Český překlad onoho výrazu se může pohybovat od "Problematické časy", přes "Krize" až po "Totální průser"
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Doufám, že to nemyslíte ve
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
5. 9. 2024 - 19:51https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseDoufám, že to nemyslíte ve stejném významu, jako když číňané něco nazvou "Zajímavé časy".
Český překlad onoho výrazu se může pohybovat od "Problematické časy", přes "Krize" až po "Totální průser"https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471219
+
ne, fakt mi to přišlo jako zajímavý pohled na věc :)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ne, fakt mi to přišlo jako
Arnie J https://diit.cz/profil/doubt
5. 9. 2024 - 20:44https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskusene, fakt mi to přišlo jako zajímavý pohled na věc :)https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471230
+
Záleží od typu obsahu. Recenziu si rád pozriem na videu, podobne ako akýkoľvek zábavný formát alebo diskusiu. Ale akonáhle vidím odkaz na video, keď hľadám cez vyhľadávač technický návod, som z toho znechutený. No a napríklad informácie o politike na videu nedávam vôbec, ksicht väčšiny politikov neznesiem, no text som ochotný preletieť.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Záleží od typu obsahu.
Johnny Rico https://diit.cz/profil/patrik-aaa
6. 9. 2024 - 12:13https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseZáleží od typu obsahu. Recenziu si rád pozriem na videu, podobne ako akýkoľvek zábavný formát alebo diskusiu. Ale akonáhle vidím odkaz na video, keď hľadám cez vyhľadávač technický návod, som z toho znechutený. No a napríklad informácie o politike na videu nedávam vôbec, ksicht väčšiny politikov neznesiem, no text som ochotný preletieť.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471308
+
Ja jsem nejprv cetl DImp. + svethardware, pote pctuning a nasledne cdr.cz -> dnesni diit.cz.
Svethardware je jiz v prdeli, pctuning rovnez, plno reklam, zvastu a picovin, nekdy se ale neco najde.
Kdyby zrusili diit.cz, bylo by to v prdeli, protoze my sme tu komunita jiz zajeta, zajimame a zname se.
Uz nam zrusili 4allmobile, uloz.to, hellshare..., neskutecne me serou!
Jo videa na youtube jsou ale je plne reklam a system sleduj, upozorni a dej like, nasledne kecy.
Ja si chodil po informace i hodnoceni zakazniku na czc.cz, jak to s nim bude uvidime...
Jinak velice si pochvaluju weby TechPowerUp a NotebookCheck.
Zacala me srat AMD, offline drivre nejde stahnout, jenom online detekce a nasledne download...
Mohl bych se jinak redakce diit.cz zeptat proc se musim po tydnu znova prihlasit? Nejde to zmenit?
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ja jsem nejprv cetl DImp. +
Waffer47 https://diit.cz/profil/waffer47
4. 9. 2024 - 13:54https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseJa jsem nejprv cetl DImp. + svethardware, pote pctuning a nasledne cdr.cz -> dnesni diit.cz.
Svethardware je jiz v prdeli, pctuning rovnez, plno reklam, zvastu a picovin, nekdy se ale neco najde.
Kdyby zrusili diit.cz, bylo by to v prdeli, protoze my sme tu komunita jiz zajeta, zajimame a zname se.
Uz nam zrusili 4allmobile, uloz.to, hellshare..., neskutecne me serou!
Jo videa na youtube jsou ale je plne reklam a system sleduj, upozorni a dej like, nasledne kecy.
Ja si chodil po informace i hodnoceni zakazniku na czc.cz, jak to s nim bude uvidime...
Jinak velice si pochvaluju weby TechPowerUp a NotebookCheck.
Zacala me srat AMD, offline drivre nejde stahnout, jenom online detekce a nasledne download...
Mohl bych se jinak redakce diit.cz zeptat proc se musim po tydnu znova prihlasit? Nejde to zmenit?
https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1470997
+
K těm AMD driverům, na co nejdou stáhnout? Když jdu na https://www.amd.com/en/support/download/drivers.html , dole vyberu by product, dám tam svojí grafiku, tak mám ke stažení jak "Auto-Detect and Install" 44MB, tak i "AMD Software: Adrenalin Edition" 729 MB
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
K těm AMD driverům, na co
Martin Wessnitzer https://diit.cz/profil/zerogreat
4. 9. 2024 - 16:38https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseK těm AMD driverům, na co nejdou stáhnout? Když jdu na https://www.amd.com/en/support/download/drivers.html , dole vyberu by product, dám tam svojí grafiku, tak mám ke stažení jak "Auto-Detect and Install" 44MB, tak i "AMD Software: Adrenalin Edition" 729 MBhttps://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471030
+
Hmm, tam to má jen autodetect. Já to zkoušel zase u Ryzenu 7840U, který mám já a tam to ale zase nabízí obojí. Tak nevím, čím je to dané :-)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Hmm, tam to má jen autodetect
Martin Wessnitzer https://diit.cz/profil/zerogreat
4. 9. 2024 - 18:30https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseHmm, tam to má jen autodetect. Já to zkoušel zase u Ryzenu 7840U, který mám já a tam to ale zase nabízí obojí. Tak nevím, čím je to dané :-)https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471046
+
Vše co ma vegu je už na jiné branchi. Takže i rebrandovane zen3 v ryzen 7000serii
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Vše co ma vegu je už na jiné
Majklos https://diit.cz/profil/michal-perinka
4. 9. 2024 - 19:34https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseVše co ma vegu je už na jiné branchi. Takže i rebrandovane zen3 v ryzen 7000seriihttps://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471051
+
GCN 1 - 3, GCN 4 - 5 a pote divize RDNA 1 - 3, takhle je dnes podpora u AMD delena.
Ze je to nejnovejsi ovladac neznamena ze tu generaci cipsetu a gpu i podporuje!
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ale ja chci podporu pro
Waffer47 https://diit.cz/profil/waffer47
4. 9. 2024 - 17:26https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseAle ja chci podporu pro primej produkt...
GCN 1 - 3, GCN 4 - 5 a pote divize RDNA 1 - 3, takhle je dnes podpora u AMD delena.
Ze je to nejnovejsi ovladac neznamena ze tu generaci cipsetu a gpu i podporuje!https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471038
+
Jen k tomu co tu uz zaznelo: V psanem textu se mi velmi snadno preskakuje pro mne nezajimave pasaze. To u videi moc nejde (nevim o kolik mohu posunout).
Treba v pripade GamersNexus v podstate desetkrat zopakuje to stejne, aby natahl delku. To by u psane verze hned uderilo do oci, u videa to clovek nejak "prezije", ale dost me to stve.
U videi mam obcas problem s vyslovnosti nekterych autoru (respektive asi problem na me strane). Jestli napriklad rekli 12 nebo 20. Takze se treba nekolikrat musim vracet pokud me ta informace opravdu zajima.
Veskere technicke navody, kdy se neco dela v CLI jsou pres video dost peklo. Vetsinou by stacilo, aby autori meli i nejakou WEB verzi, kde by klidne mohli byt jen screenshoty, grafy, konkretni commandy. Ale bohuzel.
Naopak treba jak neco rozebrat atd. je ve video forme nasobne lepsi jak jakykoliv text.
Jinak RIP Anandtech. Spustu let jsem ho mel jako jeden z primarnich zdroju, ale poslednich par let uz skoro o nicem.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Jen k tomu co tu uz zaznelo:
Cichas https://diit.cz/profil/cichas
4. 9. 2024 - 17:03https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseJen k tomu co tu uz zaznelo: V psanem textu se mi velmi snadno preskakuje pro mne nezajimave pasaze. To u videi moc nejde (nevim o kolik mohu posunout).
Treba v pripade GamersNexus v podstate desetkrat zopakuje to stejne, aby natahl delku. To by u psane verze hned uderilo do oci, u videa to clovek nejak "prezije", ale dost me to stve.
U videi mam obcas problem s vyslovnosti nekterych autoru (respektive asi problem na me strane). Jestli napriklad rekli 12 nebo 20. Takze se treba nekolikrat musim vracet pokud me ta informace opravdu zajima.
Veskere technicke navody, kdy se neco dela v CLI jsou pres video dost peklo. Vetsinou by stacilo, aby autori meli i nejakou WEB verzi, kde by klidne mohli byt jen screenshoty, grafy, konkretni commandy. Ale bohuzel.
Naopak treba jak neco rozebrat atd. je ve video forme nasobne lepsi jak jakykoliv text.
Jinak RIP Anandtech. Spustu let jsem ho mel jako jeden z primarnich zdroju, ale poslednich par let uz skoro o nicem. https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471031
+
Možná jsem "starej, konzervativní pavouk", ale podle mého názoru psaný text měl, má a stále bude mít své nenahraditelné místo mezi našimi schopnostmi v systematickém zazanamenávání, uchovávání a předávání informací. A to jednoduše právě pro tu vyžadovanou potřebu se textem trpělivě "prokousat", zamyslet se nad ním, uchopit a pochopit, co v něm stojí a zapojit svou valstní kreativitu a představivost při takové interpretaci, pokud opravdu chci danému tématu do důsledku porozumět. To jednoduše jakékoli YT video nebo podcast nemůže nabídnout, nebo alespoň ne v takové "intenzitě".
Z mé několik dekád trvající praxe v práci s lidmi v týmech, v prostředí technickém (software, hardware, architektura a infrastruktura) už tak nějak delší dobu pozoruju, že lidi lze v principu rozdělit do dvou skupin - ti, co jsou schopni se na danou věc plně soustředit a věnovat se jí trpělivě a důsledně, do hloubky, ve snaze nejen si "to odškrtnout ze seznamu" a jít dál, a pak ty, kterým stačí tak nějak "brousit popovrchu", za jednotku času stihnout co nejvíc věcí (častá metrika výkonnosti a efektivity?) a ideálně i řešit několik témat v souběžně. Ti první mají jednoznačně dlouhodobou "výhodu" před těmi druhými. I když je to každého věc, já prostě nepovažuju úplně za šťastné řešit nějaký úkol nebo práci a u toho se koukat na video o něčem úplně jiném. Většinou to reálně končí tak, že dané individuum neudělá pořádně ani jedno z toho, popř. nedokáže domyslet vše do souvislostí, nechytí celý kontext, naseká spoustu chyb v úsudku i v samotné práci a stejně se k těm věcem často potřebuje vracet (a často s výmluvami, že ty chyby nejsou jeho chyby, ale chyby v zadání a podobné hlouposti).
V odborném světě je docela "nebezpečný" si něco jen tak nějak rychle projít, pročíst, skouknout, poslechnout a pak si z toho udělat nějaký unáhlený, ale mnohdy s velkou dávkou sebevědomí prezentovaný názor.
Navíc, čtením a psaním si člověk buduje a udržuje jednu důležitou schopnost a to schopnost se jasně a srozumitelně vyjadřovat.
Pro mě tedy písemná forma zůstane nenahraditelná a ty ostatní ji nenahrazují, ale spíše s výhodami doplňují. Ne nadarmo se vždy říkalo "obrázek za tisíc slov", ale je to myšleno tak, že ten obrázek ta slova doplňuje. :) Takže škoda Anandtechu, ale dnešní uspěchaná doba těmto formátům prostě moc nefandí.
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Možná jsem "starej,
Princik https://diit.cz/profil/stevex77
4. 9. 2024 - 18:19https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseMožná jsem "starej, konzervativní pavouk", ale podle mého názoru psaný text měl, má a stále bude mít své nenahraditelné místo mezi našimi schopnostmi v systematickém zazanamenávání, uchovávání a předávání informací. A to jednoduše právě pro tu vyžadovanou potřebu se textem trpělivě "prokousat", zamyslet se nad ním, uchopit a pochopit, co v něm stojí a zapojit svou valstní kreativitu a představivost při takové interpretaci, pokud opravdu chci danému tématu do důsledku porozumět. To jednoduše jakékoli YT video nebo podcast nemůže nabídnout, nebo alespoň ne v takové "intenzitě".
Z mé několik dekád trvající praxe v práci s lidmi v týmech, v prostředí technickém (software, hardware, architektura a infrastruktura) už tak nějak delší dobu pozoruju, že lidi lze v principu rozdělit do dvou skupin - ti, co jsou schopni se na danou věc plně soustředit a věnovat se jí trpělivě a důsledně, do hloubky, ve snaze nejen si "to odškrtnout ze seznamu" a jít dál, a pak ty, kterým stačí tak nějak "brousit popovrchu", za jednotku času stihnout co nejvíc věcí (častá metrika výkonnosti a efektivity?) a ideálně i řešit několik témat v souběžně. Ti první mají jednoznačně dlouhodobou "výhodu" před těmi druhými. I když je to každého věc, já prostě nepovažuju úplně za šťastné řešit nějaký úkol nebo práci a u toho se koukat na video o něčem úplně jiném. Většinou to reálně končí tak, že dané individuum neudělá pořádně ani jedno z toho, popř. nedokáže domyslet vše do souvislostí, nechytí celý kontext, naseká spoustu chyb v úsudku i v samotné práci a stejně se k těm věcem často potřebuje vracet (a často s výmluvami, že ty chyby nejsou jeho chyby, ale chyby v zadání a podobné hlouposti).
V odborném světě je docela "nebezpečný" si něco jen tak nějak rychle projít, pročíst, skouknout, poslechnout a pak si z toho udělat nějaký unáhlený, ale mnohdy s velkou dávkou sebevědomí prezentovaný názor.
Navíc, čtením a psaním si člověk buduje a udržuje jednu důležitou schopnost a to schopnost se jasně a srozumitelně vyjadřovat.
Pro mě tedy písemná forma zůstane nenahraditelná a ty ostatní ji nenahrazují, ale spíše s výhodami doplňují. Ne nadarmo se vždy říkalo "obrázek za tisíc slov", ale je to myšleno tak, že ten obrázek ta slova doplňuje. :) Takže škoda Anandtechu, ale dnešní uspěchaná doba těmto formátům prostě moc nefandí.https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471044
+
Vzpomínám si jak jsem Ananda čítával ještě jako student, někdy kolem roku 2000. Místo abych někde naháněl baby :D
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
WTF! :-o
Arnie J https://diit.cz/profil/doubt
4. 9. 2024 - 21:50https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseWTF! :-o
Vzpomínám si jak jsem Ananda čítával ještě jako student, někdy kolem roku 2000. Místo abych někde naháněl baby :Dhttps://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471065
+
No a to bola asi chyba. V zručnostiach je dobré byť všestranný. :-)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No a to bola asi chyba. V
zoki https://diit.cz/profil/zoki
5. 9. 2024 - 10:37https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseNo a to bola asi chyba. V zručnostiach je dobré byť všestranný. :-)https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471129
+
Asi tak jako levnej švýcarskej nůž - ten sice umí krájet, řezat, brousit, šroubovat, otevírat pivo a víno, ale všechno tak nějak na ho***... Ale je švýcarskej! :)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Asi tak jako levnej
Princik https://diit.cz/profil/stevex77
5. 9. 2024 - 10:56https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseAsi tak jako levnej švýcarskej nůž - ten sice umí krájet, řezat, brousit, šroubovat, otevírat pivo a víno, ale všechno tak nějak na ho***... Ale je švýcarskej! :)https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471134
+
To, že to není úplně nejlepší nástroj na ty činnosti není tím, že je Švýcarský, ale levný "švýcarský".
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
To, že to není úplně nejlepší
melkor https://diit.cz/profil/valter-mayer
5. 9. 2024 - 19:53https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseTo, že to není úplně nejlepší nástroj na ty činnosti není tím, že je Švýcarský, ale levný "švýcarský".https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471220
+
Už jsem to psal jinde, ale … to, že tenhle obor jde do kytek, jsem tak nějak tušil už před těmi deseti lety, kdy jsem s psaním pro diit flákl. Umírám touhou vědět, proč u toho no-X zůstal doteď :). Samozřejmě bych byl rád, kdyby diit.cz zůstal, k mé nevoli tomu nejspíš napomáhá i ten parazitní cdr.cz se SEO hovadinama, ale co už. Já se prostě rozhodl, že moje cesta vede jinam. A jakkoli mám po těch 10 letech u stávajícího zaměstnavatele opět chuť s tím jebnout, protože 10 let na jednom místě mi tak nějak připadá jako klasický krizový období, nejspíš to v dohledný době neudělám (co si budem … nechal jsem se ukecat, resp. vyjednal si lepší podmínky).
O návratu k psaní semo tamo uvažuju, ale vím, že to zůstane jen u úvah. Nikdy už se tím s pravděpodobností hraničící s jistotou živit nebudu a reálné časové vytížení a snaha o jakž-takž smysluplný life-balance způsobuje, že se k tomu nejspíš nevrátím ani jako ke koníčku.
To, že zavírá krám AnandTech, je předzvěst něčeho, co bych si s drzostí sobě vlastní dovolil nazvat „konec začátku konce“. Jinými slovy: začátek konce je pryč, v podstatě končí. Teď ten konec tak jakoby postupně nastává. Než se to dostane sem, chvilku to potrvá, tady je v tomhle smyslu přeci jen trošku více „východní časové pásmo“, ale dojde to sem taky, o tom nepochybuju.
Časy se zkrátka mění, Internet Explorer už taky není drtivě dominantním webovým prohlížečem a počítač už taky nemůžeme nyní jen tak bez obav vypnout ;-).
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Už jsem to psal jinde, ale …
WIFT https://diit.cz/autor/wift
9. 9. 2024 - 19:44https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseUž jsem to psal jinde, ale … to, že tenhle obor jde do kytek, jsem tak nějak tušil už před těmi deseti lety, kdy jsem s psaním pro diit flákl. Umírám touhou vědět, proč u toho no-X zůstal doteď :). Samozřejmě bych byl rád, kdyby diit.cz zůstal, k mé nevoli tomu nejspíš napomáhá i ten parazitní cdr.cz se SEO hovadinama, ale co už. Já se prostě rozhodl, že moje cesta vede jinam. A jakkoli mám po těch 10 letech u stávajícího zaměstnavatele opět chuť s tím jebnout, protože 10 let na jednom místě mi tak nějak připadá jako klasický krizový období, nejspíš to v dohledný době neudělám (co si budem … nechal jsem se ukecat, resp. vyjednal si lepší podmínky).
O návratu k psaní semo tamo uvažuju, ale vím, že to zůstane jen u úvah. Nikdy už se tím s pravděpodobností hraničící s jistotou živit nebudu a reálné časové vytížení a snaha o jakž-takž smysluplný life-balance způsobuje, že se k tomu nejspíš nevrátím ani jako ke koníčku.
To, že zavírá krám AnandTech, je předzvěst něčeho, co bych si s drzostí sobě vlastní dovolil nazvat „konec začátku konce“. Jinými slovy: začátek konce je pryč, v podstatě končí. Teď ten konec tak jakoby postupně nastává. Než se to dostane sem, chvilku to potrvá, tady je v tomhle smyslu přeci jen trošku více „východní časové pásmo“, ale dojde to sem taky, o tom nepochybuju.
Časy se zkrátka mění, Internet Explorer už taky není drtivě dominantním webovým prohlížečem a počítač už taky nemůžeme nyní jen tak bez obav vypnout ;-).https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471718
+
Dobre udelane Youtube video vyda za deset clanku. Neni nad to, kdyz oci primo vidi realitu.
Ovsem, kolik youtuberu na to ma, to je otazka...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Dobre udelane Youtube video
Tom M. https://diit.cz/profil/tom-m
10. 9. 2024 - 16:52https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuseDobre udelane Youtube video vyda za deset clanku. Neni nad to, kdyz oci primo vidi realitu.
Ovsem, kolik youtuberu na to ma, to je otazka...https://diit.cz/clanek/anandtech-po-27-letech-konci/diskuse#comment-1471901
+
S youtubem je to pravda, Ian Cutress přesunul interview na youtube, doporučení k nákupu komponent dostanu od Builzoida, případně najdu v databázi Techpowerup.
Anandtech posledních 5let negeneroval nic zajímavého.
Paradoxní je, že v téhle uspěchané době vítězí 20+ minut dlouhé video nad článkem, který lze přečíst za 5 minut.
A to nemluvím o vyhledávání konkrétní informace.
Schopnost čtení je na ústupu a čtení s porozuměním se přesunulo mezi legendární superschopnosti :(
Video o AnandTechu od Iana Cutresse na jeho YT kanálu (TechTechPotato) o délce 26 minut má ~4500 slov, článek šéfredaktora AnandTechu Ryana Smithe má ~1900 slov. Takže bych to s rozdílem hustoty informací, při volbě autorů schopných se k tématu relevantně vyjádřit, neviděl vůbec černě. Při poslechu videa (většina stopáže talking head) lze dělat i něco jiného, při čtení článku nikoli. Takže srovnávat jednoduše poměr obsah/čas nelze.
Záleží na tom, jak rychle čtete.
26 minut videa je na mne hodně i za ideálních podmínek.
Zkrátka tu potřebnou pozornost tak dlouho neudržím.
Zvlášť pokud bych krom toho měl dělat ještě něco jiného než nějakou jednoducho mechanickou činnost.
Poškození sluchu a věk tomu taky nepřidají.
problem je, ze mladez ma problem s citanim.
nehovoriac citat s porozumenim.
tiez davam prednost clankom.
Osobně souhlasím s melkorem. Získávat informace z videí, natož něco ve videu zpětně dohledat, je zlo. Časová náročnost je až o řád vyšší. Stejně tak si mohu vyhledávačem snadno zjistit článek, ve kterém se objevilo nějaké tvrzení. Když si ale po měsíci vzpomenu, že bych potřeboval dohledat video, ze kterého pocházela nějaká informace, není to prakticky možné. Nemluvě o archivovatelnosti obsahu (a to nemyslím soukromou, ale zálohování např. webarchivem). Zanikne web - obsah celkem pravděpodobně dohledám i po 10 letech. Zanikne streamovací kanál - smůla.
„Při poslechu videa (většina stopáže talking head) lze dělat i něco jiného, při čtení článku nikoli.“
Když mi video ukazuje grafy, kvalitu obrazu, tabulky specifikací a podobně, tak nic jiného dělat nemohu. Naopak na text existují i čtečky, takže když jde o čistě textový obsah, mohu si ho přehrát a dělat při tom něco jiného. Opačně to nejde, stream si do článku nepřevedu.
To osobně chápu jako minimální daň za to, že využívám cizí obsah místo tvorby vlastního. V opačném případě (vlastní tvorba) mám přeci vše ve mnou zvoleném optimálním formátu pro zpracování/publikaci i archivování.
Zkuste si vyhledat "website was given two weeks"
https://filmot.com/
Pokud děláš rešerši (sběr dat), tak se potřebuješ prokousat i těmi méně přístupnými zdroji. A třeba přečíst článek na mobilu, pohoda. Grafy horší, zvláště, pokud je nelze rozkliknout, zvětšit, nebo je po rozkliknutí obrázek ještě menší, jako třeba zde na DIIT (fakt peklo ta galerka na mobilu). Ve videu ten graf či tabulku prostě přečíst nelze (na velkým monitoru jo), je potřeba se koncentrovat jak mág, aby člověk neztratil nit, co zrovna vypravěč komentuje a k čemu patří čísla, která zrovna říká...
Tím neříkám, že videa nemají své místo. Ale tak nějak mi nevyhovují. Speciálně, právě když něco rychle hledám, nebo potřebuji jenom jednoduchou informaci. A hlavně když tím nechci zabít půlku odpoledne.
Mám u sebe vždy tablet (dříve 4:3 8", nyní 16:10 11"), takže mne SF neomezuje.
Autoři videí, kterým na posluchačích záleží mají většinou u videa Index (napr. HUB), který umožní snažší orientaci v obsahu (často i s jemnější granulací než bývá u web článků). Při odkazu na YT video lze uvést odkaz s přesností 1sec, u webových je rozlišením min. kapitola.
Řada zajímavých videí má formu interview/debaty, kterou by si v textové podobě člověk asi moc neužil.
Videa maji svou hodnotu, zejmena vsak pokud neco obrazove ukazuji. Vyhledavat se v tom neda, nejak rozumne archivovat a indexovat a tak, take ne. Bud si tedy z toho clovek musi udelat nejake poznamky a ty nekam ulozit, jinak je to na pytel.
Jo, ale pekne mohou byt nejake prednasky o astrofyzice a podobne. Pokud tedy chce mit clovek jen zcela zakladni predstavu o dane problematice. A nepotrebuje se vracet k podrobnostem. Na to casto muze stacit i podcast.
Ale na nejake odborne veci? Psany text je psany text.
Tohle je na dnešní dobu příliš "pracovní" přístup. Mládež se chce u videa pobavit, ne něco exaktně studovat. Stejně těm věcem nad rámec nabiflování marketingových údajů většinou pendrek rozumí. Ano, přesun recenzí do videa je u exaktních technických záležitostí peklo dneška. U her je mi to asi jedno i když porovnávat kvalitu nastavení a podobně tím leckdy ztrácí smysl a podobně...
Mě přijde jako rouhání svěřovat psanému textu spekulace, jejichž podíl se dlouhodobě zvyšuje na úkor skutečného obsahu podloženého reálnými testy/analýzou atd.
mám radši už youtube videa místo čteného textu
1. mám pocit, že mají lepší finanční model a můžou si dovolit šít do velkých firem jako je asus nvidia i amd
2. většinou je to o výkonech/obsahu jednotlivých autorů, pokud by oba Stevové z HWU i z GN pouze psali asi bych četl stejně je
3. jak HWU tak GN mají i textové alternativy
4. člověk se rychlejí naladí na autora a zjistí o co mu ve skutečnosti jde, vidí skutečného člověka a jeho emoce
5. současná situace HW je tak smutná, že připomíná žabo myší války, o každé procento výkonu se vedou nekonečné diskuse, všechno je tak nějak ložený a většina překvapení je spíš negativních, většinou lidi zkoumali do hloubky hw, kvůli rozdílům, které jsou dnes minimální, nikdo se moc neodlišuje a nevybočuje, všichni jedou podobnou písničku, toto víc nahrává právě YT kanálům, které dokáží reagovat rychleji na aktuální trendy
Ano, videa mají některé přednosti. Je fakt, že když mám ten čas a juknu na nějaké review Železa, je fajn to vidět v akci. Speciálně, když jde spíše o technické provedení třeba, vzhled a další konstrukční vychytávky. Eventuálně porovnání obrazu či plynulosti hry.
Moje schopnost vnímat info z videa končí ve chvíli, kdy se přejde na čísla a další statistiky. :) A pochopitelně, když potřebuji něco dělat a nemůžu se soustředit pouze na displej.
dřív to dávalo i smysl dělat brutální rozborky, upgrade člověk mohl dělat každý rok, a potřeboval do detailu vědět, jestli se mu to vyplatí nebo ne, dnes cyklus obměny HW je dlouhý a hlaně skoro nepotřebný, jenom HW nadšenci obměnují častěji a stejně musí počkat 2 roky než vyjde nová generace, která alespoň něco někam posune
a dneska každý ví, že když koupí "Strix" tier nespálí se, když koupí platinum zdroj nespálí se, koupí noctuu nespálí se, koupí fractal design nespálí, takže rozhodování je celkem jednoduché, když HWU řekne tahle deska je nejlepší další dvě stojí za zvážení a ostatní je odpad, co by člověk vybíral a dělal analýzy
Pokud těch 4500 slov nese stejnou informační hodnotu jako těch 1900 slov, tak vyhrává stále masivně psaná forma. A to proto, že když člověk mluví, může se více rozkecat "slovním smogem". Slovo "hmmm" je stále slovo.
No a pak to dohledávání informace, to je ve videu peklo. Psané články jsou možná komerčně úpadkový žánr, ale ještě to chvíli potrvá, než skončí. Naštěstí. Horší to budou mít jazykové mutace, jako čeština, slovenština ... pokud mám trh pro 1mld čtenářů na přežvýkání novinek a pak trh s 10miliony čtenářů, je to moc velký rozdíl.
Čekám, kdy google bude analyzovat videa a půjde tak vygooglovat video s přesnou minutou, kdy dané slovo padne. Kde je ta AI když ji člověk potřebuje?
Casem to prijde. Stejne jako OCR pred cca. dvema dekadami zpristupnila naskenovane dokumenty fulltext vyhledavani.
Viděl bych to tak, že v dohledné době vznikne plastová chytristika, která z videa bude schopná spáchat normální článek s obsahem, obrázky a případně důležité videočásti nechá v krátkých videích :).
V těch 4500 slovech máte popis od vzniku a detailněji posledních 10 let od prodeje s nahlédnutím pod pokličku a řadu témat, který nekontroverzní článek editora-in-chief vcelku logicky nepokrývá.
Vždyť taková technologie tu již jen, jen asi není od Google. Výsledkem hledání jsou odkazy na YT s timestamp videí, kde v něm daná fráze zazněla.
Zkuste si vyhledat včetně uvozovek vyhledat pomocí Search Automatic Subtitles frazi "website was given two weeks" na https://filmot.com/
Děkuji.
Ale integrace do google by byla stejně lepší. ;-)
Vypadá to, že vyhledávání z přepisů funguje i na samotném YT (mám tedy YT Premium). Akorát to nehodí přesně do timeline.
Zkuste vyhledat na YT "shark man well guess"
Zalezi na tom do akej miery vas tie informacie zaujimaju.
Video sa da pustit a nechat bezat niekde v rohu monitoru, na druhom monitore alebo uplne na pozadi a pocuvat len zvuk, a popri tom robit aj nieco ine. Ak vas jeho obsah az tak velmi nezaujima, tak ho nepotrebujete sledovat s plnou pozornostou, ale staci vnimat klucove slova a zaujimave informacie. Ak ma nieco zaujme tak si to pretocim kusom spat alebo pauznem a pozrem grafy.
Citanim clanku zial musite venovat 100% pozornost vasich oci a hlavy (dekodovanie textu) aby ste presli balik malo zaujimavych informacii. Citat clanky detailne a pozorne sa oplati vtedy ked ma to naozaj zaujima. Napr. ked rozmyslam o kupe nejakeho hw a citam o nom recenziu tak ju prejdem detailne. Ale ak neuvazujem o kupe tak recenziu prebehnem len v rychlosti, pozrem klucove slova a hotovo.
Jenze clanek s informacnim obsahem ctvrthodinoveho videa projedu za pul minuty. Pokud je slozitejsi, tak za minutu. Tedy za tu ctvrthodinu mam proskenovanych 15-20 clanku. A to nemluvim o tom, ze bych to mohl pred tim jeste hodit jazykovemu modelu, aby udelal strucny vycuc.... Pak by se to dalo projet jeste tak trikrat, ctyrikrat rychleji.
No Anandtech mal tie recenzie na niekolko stran, to urcite nebolo na 1 minutu citania.
To je zlo dnesnej doby nechavat nieco bezat na pozadi a pocuvat to na pol ucha popri inej cinnosti. Taky pristup je vhodny maximalne na hudbu ako podmaz pretoze nezalezi na konkretnej informacii . Vobec sa to nehodi na odborne informacie.
R.I.P
:-(
BTW. Když se tu bavíme o těch videích a tak. Může mi někdo doporučit slušný zdroj recenzí komponent. Primárně skříně zdroje?
Zejména mě zajímá odhlučnění a řekněme ergonomie či možná kvalitní funkčnost skříně. Hledám něco co nestojí jako raketa, nepostrádá kvalitu a je to šikovně navržené. Alternativně bude zajímavé kouknout i na "vitríny", tedy nějaké ty kejsy odhalující svůj obsah na obdiv. To už si domluvím sám s juniorem.
Mám trochu obavy o konstrukci skříně, aby se dala dobře uchladit i v současných vedrech a nebyla hlasitější, než běžné hlukové pozadí v bytě. I kvůli tomu, bude-li třeba nechat běžet výpočty přes noc v pokoji.
Nemaju toho vela, ale zato ked recenzuju, tak dopodrobna https://www.hwcooling.net/
...tato redakce má vlastní bezdozvukovou komoru (jako jedna z mála ...možná i jako jediná) pro měření hlučnosti (je tedy schopna měření reálných parametrů):
https://gamersnexus.net/cat/cases
https://www.youtube.com/@GamersNexus/videos
a občas se zaobírá (většinou ve spolupráci s nějakým profesionálem z oboru) i rozbory:
https://www.youtube.com/watch?v=F7ia_FZcthQ
Nějaké ty vnitřnosti?
Třeba jako tohle? https://imgur.com/gw1letJ
To je ještě z doby před-Covidové. Fractal Design Define S2.
V balení byly 3 pomaluběžné ventilátory 140x140. 1 vzadu-výfuk. 2 vepředu-nasávání.
400 ot/min není na pozadí okolitého hluku slyšet.
V noci .. na samotě u lesa .. už je trochu jiná story.
Ano. Vím, že je to zapnuté, ale moc to neruší a spát u toho lze, poku to nefuní rovnou na vás.
Když tak tam mohu hodit další fotky.
Dnes jsem dovezl domů novou Define 7.
Skládat budu o víkendu.
Musím nejprve zaplácat díru v koupelně po výměně stupaček.
Ad video vs. text:
IMHO doba textová (která opravdově začala až s knihtiskem [a zlem jménem copyright]) končí.
- od počátku to byl jen "rovnák na ohejbák" - nemožnost uchovávat a masově předávat audiovizuální informace (k čemuž jsme evolučně vybaveni)
- pro text totiž nemáme v mozku dedikované "akcelerátory" - na rozdíl od řeči, pro kterou je náš "wetware" uzpůsoben. Navíc je řeč spojena i s obrazem: mimikou, gesty...
- takže čtení, psaní; chápání textu je nutné se aktivně učit - a to částečně neustále: gramatika psané formy se časem víc a víc odlišuje od mluvené řeči [respektive naopak: řeč se přirozeně mění, zatímco textová podoba - jako čistě lidský konstrukt - ne. Proto se textová pravidla čas od času musí zrevidovat a přizpůsobit soudobé řeči [pokud se tak neděje, dopadne to jako s angličtinou])
- text je vlastně symbolické vyjádření řeči - která sama o sobě je do velké části symbolická. To značně zvyšuje nároky na zpracování.
- text je "sériový": dává informace jednu po druhé; řeč ovšem kromě obsahu slov, paraleně skrze intonaci, zabarvení, dikci, atd. poskytuje i další (často důležitější) infomace; a je-li to komunikace tváří v tvář, tak člověk získává ještě info z výrazu tváře, gest, postoje atd. - a to souběžně se slovem. Tyhle všechny zdánlivě jen "side-channel" informace jsou často důležitější než samotný významový obsah slov [např. "Jdu domů." lze říct mnoha způsoby: unaveně, smutně, vesele, naštvaně, toužebně atd...] - pro běžnou lidskou komunikaci je emoční obsah většinou důležitější než didaktický význam slov - naše hovory z většiny nejsou tvořeny návody na sestavení PC nebo uvaření knedla, vepřa, zela...
- pokud platí, že řečí nelze vyjádřit vše a dostatečně přesně, tak tím spíše to platí pro text.
- obecně jen přečíst textovou informaci zabere víc času než stejnou informaci se stejným obsahem sdělení a "side-channel" informacemi než si ji vyslechnout (a její "zpracování" v hlavě zabere také větší "výpočetní výkon").
- jinými slovy: pro většinu komunikace audiovizuální informace jsou nejen dostačující, ale přímo vhodnější než textové.
- ano, dnešním problémem může být v AV podávaných informací "indexace", rychlé vyhledávání konkrétních pasáží (zejména u informací typu návod je vhodné nějaký nástroj k vyhledávání mít). Ale ani v textu to nemusí být "easy" - pokud není strukturovaný, vyhledat jednu izolovanou pasáž třeba v románu neděleném na kapitoly může byt dost velký problém. Navíc si IMHO vzhledem k nástupu a rozvoji toho, čemu se říká AI, myslím, že indexace a vyhledávání v AV záznamech bude snazší a použitelné.
- Čtení a psaní se pomalu (ale jistě) dostává do skupiny dovedností typu obhospodařování zvířat, vyrobení jednoduché poličky, sestavení PC - užitečné, ale dnes už specializované dovednosti, které člověk znát nemusí.
To všechno píšu jako milovník knížek, teenagerovská léta jsem strávil na sf/f knížkách. Ale jsem už starší a čtu čím dál míň. - Zabere to mnoho času, je to kognitivně velmi náročné (tzn. člověk nesmí být unavený, vyčerpaný, nesoustředěný) a ještě je dnes okolo mnoho alternativních "zábav", které nabízejí intenzivnější "odměnu" za méně času a námahy...
Jistě, čtení a psaní může pomoci vylepšovat chápání a vyjadřování vlastní řeči, být preciznější, lépe chápat obsah sdělení, jemné nuance atd.; pomáhat udržovat pozornost, trpělivosti, sebekázně apod. Psaní jednoznačně podporuje jemnou motoriku...
Ale to na věci nic nemění - tak jako dnes člověk nepotřebuje vědět (a umět) jak a z které strany se dojí kráva, tak brzo nebude umět potřebovat číst a psát...
...no doba je taková, že prakticky všichni studenti zlenivěli, a všechno si nechají servírovat (ve škole - když se na ně trochu přitlačí, aby si něco pamatovali nejlépe v souvislostech, tak si často hned stěžují u vedení, a to vám "domlouvá", ať nejste tak "přísní", neboť všechny studenty potřebují s ohledem ke způsobu financování; od výrobců - těm to "bez kritického myšlení" jen a jen vyhovuje, takže, kde mohou, tam ho podporují; v politice je to pak podobné jako u výrobců, takže celkově daný styl podporují ...a jsme totálně začarovaném kruhu, na který ale samy doplácíme - nedostatek kvalitních lékařů, řemeslníků i dalších odborníků)
PS: Dnes je i konstruktivní kritika (sdělení, že něco dotyčný dělá nešikovně nebo dokonce špatně, a jak to zlepšit nebo dělat jinak) často i s nemalým přispěním okolí chápána jen jako "osobní útok" (hejt), a tak prakticky přestáváme být schopni předávat zkušenosti v čase.
Asi ta Idiocracy není zase tak vzdálená.
https://www.youtube.com/watch?v=NNl7GQFTULU
...no, v některých oborech (či firemní kultůře) mi to začíná připomínat
https://www.youtube.com/watch?v=GFD2ggNxR1g
a asi nejsem sám
https://www.youtube.com/watch?v=DsGHpY4nwbw
a snad nejzajímavější je střet s realitou
https://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy
To zalezi jak kdo. Nekdo si lepe pamatuje slysene (ma zvukovou pamet), nekdo psane (ma vizualni pamet), nebo nekdo vlastnorucne rukou psane (motoricka pamet).
Neni to univerzalni. Treba ja ji nejhure zapamatuji slysene. A nejlepe, co napisi rukou.
>> - text je vlastně symbolické vyjádření řeči - která sama o sobě je do velké části symbolická.
Tím, že líné generace odchované pohyblivými obrázky nečtou postupně přicházejí o schopnost pracovat se symboly. Idiocracy bylo ještě hodně mírné v zobrazení úpadku.
>> - text je "sériový"
I když je řeč schopna zahustit informačná tok postranními kanály, pořád platí omezení paralelismu. Ani 9 žen vám neporodí dítě za 1 měsíc.
>> - pokud platí, že řečí nelze vyjádřit vše a dostatečně přesně, tak tím spíše to platí pro text.
1 obrázek řekne více než 1000 slov.
60 obrázků za sekundu však nemusí sdělit 60 000 slov. A obvykle ani nesdělí.
>> - Čtení a psaní se pomalu (ale jistě) dostává do skupiny dovedností ... , které člověk znát nemusí.
Blíží se čas opět se naučit lézt na stromy a hlavně z nich nespadnout.
>> tak brzo nebude potřebovat umět číst a psát
Taky jsem si myslel, že se všemi těmi počítači a tiskárnami a digitalizací všeho už nebudu muset umět psát
Tak jsem se na stará kolena musel znovu učit krasopisu (ve druhé lidové jsem to měl za 3), protože to po mně nešlo číst.
Koukám i na videa.
Obvykle jako na zábavu.
Pro získávání informací jen, když to jinou formou moc nejde.
Mluvící hlavy? .. to už raději ten text proložený grafy a tabulkami.
Berte to jako názor někoho, kdo nemá problém přechroustat vyšší stovky normostran textu týdně (CZ nebo SK).
V cizích jazycích jsem pomalejší. Přesto i v EN několik set stran týdně. I beletrii.
DE a RU pomaleji. Už jsem nějak vyšel z cviku :(
"text je "sériový": dává informace jednu po druhé" - je to přesně obráceně. Video je sériové, dává informaci jednu po druhé a špatně se v něm naviguje. Text je strukturovaný a vidím celou stránku naráz. Během pár vteřin zachytím klíčová slova a mám představu, o čem to je. Podle toho si přečtu co mě zajímá, nebo se tím vůbec nemusím zabývat. Strojové fulltextové vyhledávání je pak ještě řádově rychlejší. Video má smysl, pokud je v něm přesně to, co potřebuji. Pokud ale něco hledám, je video naprosto neefektivní.
hmm, zajímavý příspěvek!
Doufám, že to nemyslíte ve stejném významu, jako když číňané něco nazvou "Zajímavé časy".
Český překlad onoho výrazu se může pohybovat od "Problematické časy", přes "Krize" až po "Totální průser"
ne, fakt mi to přišlo jako zajímavý pohled na věc :)
Záleží od typu obsahu. Recenziu si rád pozriem na videu, podobne ako akýkoľvek zábavný formát alebo diskusiu. Ale akonáhle vidím odkaz na video, keď hľadám cez vyhľadávač technický návod, som z toho znechutený. No a napríklad informácie o politike na videu nedávam vôbec, ksicht väčšiny politikov neznesiem, no text som ochotný preletieť.
Ja jsem nejprv cetl DImp. + svethardware, pote pctuning a nasledne cdr.cz -> dnesni diit.cz.
Svethardware je jiz v prdeli, pctuning rovnez, plno reklam, zvastu a picovin, nekdy se ale neco najde.
Kdyby zrusili diit.cz, bylo by to v prdeli, protoze my sme tu komunita jiz zajeta, zajimame a zname se.
Uz nam zrusili 4allmobile, uloz.to, hellshare..., neskutecne me serou!
Jo videa na youtube jsou ale je plne reklam a system sleduj, upozorni a dej like, nasledne kecy.
Ja si chodil po informace i hodnoceni zakazniku na czc.cz, jak to s nim bude uvidime...
Jinak velice si pochvaluju weby TechPowerUp a NotebookCheck.
Zacala me srat AMD, offline drivre nejde stahnout, jenom online detekce a nasledne download...
Mohl bych se jinak redakce diit.cz zeptat proc se musim po tydnu znova prihlasit? Nejde to zmenit?
K těm AMD driverům, na co nejdou stáhnout? Když jdu na https://www.amd.com/en/support/download/drivers.html , dole vyberu by product, dám tam svojí grafiku, tak mám ke stažení jak "Auto-Detect and Install" 44MB, tak i "AMD Software: Adrenalin Edition" 729 MB
Skus si Ryzen 7 7730U pri kterem nabizi jenom Auto-Detect volbu.
Hmm, tam to má jen autodetect. Já to zkoušel zase u Ryzenu 7840U, který mám já a tam to ale zase nabízí obojí. Tak nevím, čím je to dané :-)
Vše co ma vegu je už na jiné branchi. Takže i rebrandovane zen3 v ryzen 7000serii
nemas recht :)
https://www.amd.com/en/support/downloads/previous-drivers.html/graphics/...
Ale ja chci podporu pro primej produkt...
GCN 1 - 3, GCN 4 - 5 a pote divize RDNA 1 - 3, takhle je dnes podpora u AMD delena.
Ze je to nejnovejsi ovladac neznamena ze tu generaci cipsetu a gpu i podporuje!
Jen k tomu co tu uz zaznelo: V psanem textu se mi velmi snadno preskakuje pro mne nezajimave pasaze. To u videi moc nejde (nevim o kolik mohu posunout).
Treba v pripade GamersNexus v podstate desetkrat zopakuje to stejne, aby natahl delku. To by u psane verze hned uderilo do oci, u videa to clovek nejak "prezije", ale dost me to stve.
U videi mam obcas problem s vyslovnosti nekterych autoru (respektive asi problem na me strane). Jestli napriklad rekli 12 nebo 20. Takze se treba nekolikrat musim vracet pokud me ta informace opravdu zajima.
Veskere technicke navody, kdy se neco dela v CLI jsou pres video dost peklo. Vetsinou by stacilo, aby autori meli i nejakou WEB verzi, kde by klidne mohli byt jen screenshoty, grafy, konkretni commandy. Ale bohuzel.
Naopak treba jak neco rozebrat atd. je ve video forme nasobne lepsi jak jakykoliv text.
Jinak RIP Anandtech. Spustu let jsem ho mel jako jeden z primarnich zdroju, ale poslednich par let uz skoro o nicem.
Možná jsem "starej, konzervativní pavouk", ale podle mého názoru psaný text měl, má a stále bude mít své nenahraditelné místo mezi našimi schopnostmi v systematickém zazanamenávání, uchovávání a předávání informací. A to jednoduše právě pro tu vyžadovanou potřebu se textem trpělivě "prokousat", zamyslet se nad ním, uchopit a pochopit, co v něm stojí a zapojit svou valstní kreativitu a představivost při takové interpretaci, pokud opravdu chci danému tématu do důsledku porozumět. To jednoduše jakékoli YT video nebo podcast nemůže nabídnout, nebo alespoň ne v takové "intenzitě".
Z mé několik dekád trvající praxe v práci s lidmi v týmech, v prostředí technickém (software, hardware, architektura a infrastruktura) už tak nějak delší dobu pozoruju, že lidi lze v principu rozdělit do dvou skupin - ti, co jsou schopni se na danou věc plně soustředit a věnovat se jí trpělivě a důsledně, do hloubky, ve snaze nejen si "to odškrtnout ze seznamu" a jít dál, a pak ty, kterým stačí tak nějak "brousit popovrchu", za jednotku času stihnout co nejvíc věcí (častá metrika výkonnosti a efektivity?) a ideálně i řešit několik témat v souběžně. Ti první mají jednoznačně dlouhodobou "výhodu" před těmi druhými. I když je to každého věc, já prostě nepovažuju úplně za šťastné řešit nějaký úkol nebo práci a u toho se koukat na video o něčem úplně jiném. Většinou to reálně končí tak, že dané individuum neudělá pořádně ani jedno z toho, popř. nedokáže domyslet vše do souvislostí, nechytí celý kontext, naseká spoustu chyb v úsudku i v samotné práci a stejně se k těm věcem často potřebuje vracet (a často s výmluvami, že ty chyby nejsou jeho chyby, ale chyby v zadání a podobné hlouposti).
V odborném světě je docela "nebezpečný" si něco jen tak nějak rychle projít, pročíst, skouknout, poslechnout a pak si z toho udělat nějaký unáhlený, ale mnohdy s velkou dávkou sebevědomí prezentovaný názor.
Navíc, čtením a psaním si člověk buduje a udržuje jednu důležitou schopnost a to schopnost se jasně a srozumitelně vyjadřovat.
Pro mě tedy písemná forma zůstane nenahraditelná a ty ostatní ji nenahrazují, ale spíše s výhodami doplňují. Ne nadarmo se vždy říkalo "obrázek za tisíc slov", ale je to myšleno tak, že ten obrázek ta slova doplňuje. :) Takže škoda Anandtechu, ale dnešní uspěchaná doba těmto formátům prostě moc nefandí.
WTF! :-o
Vzpomínám si jak jsem Ananda čítával ještě jako student, někdy kolem roku 2000. Místo abych někde naháněl baby :D
No a to bola asi chyba. V zručnostiach je dobré byť všestranný. :-)
Asi tak jako levnej švýcarskej nůž - ten sice umí krájet, řezat, brousit, šroubovat, otevírat pivo a víno, ale všechno tak nějak na ho***... Ale je švýcarskej! :)
To, že to není úplně nejlepší nástroj na ty činnosti není tím, že je Švýcarský, ale levný "švýcarský".
Už jsem to psal jinde, ale … to, že tenhle obor jde do kytek, jsem tak nějak tušil už před těmi deseti lety, kdy jsem s psaním pro diit flákl. Umírám touhou vědět, proč u toho no-X zůstal doteď :). Samozřejmě bych byl rád, kdyby diit.cz zůstal, k mé nevoli tomu nejspíš napomáhá i ten parazitní cdr.cz se SEO hovadinama, ale co už. Já se prostě rozhodl, že moje cesta vede jinam. A jakkoli mám po těch 10 letech u stávajícího zaměstnavatele opět chuť s tím jebnout, protože 10 let na jednom místě mi tak nějak připadá jako klasický krizový období, nejspíš to v dohledný době neudělám (co si budem … nechal jsem se ukecat, resp. vyjednal si lepší podmínky).
O návratu k psaní semo tamo uvažuju, ale vím, že to zůstane jen u úvah. Nikdy už se tím s pravděpodobností hraničící s jistotou živit nebudu a reálné časové vytížení a snaha o jakž-takž smysluplný life-balance způsobuje, že se k tomu nejspíš nevrátím ani jako ke koníčku.
To, že zavírá krám AnandTech, je předzvěst něčeho, co bych si s drzostí sobě vlastní dovolil nazvat „konec začátku konce“. Jinými slovy: začátek konce je pryč, v podstatě končí. Teď ten konec tak jakoby postupně nastává. Než se to dostane sem, chvilku to potrvá, tady je v tomhle smyslu přeci jen trošku více „východní časové pásmo“, ale dojde to sem taky, o tom nepochybuju.
Časy se zkrátka mění, Internet Explorer už taky není drtivě dominantním webovým prohlížečem a počítač už taky nemůžeme nyní jen tak bez obav vypnout ;-).
Dobre udelane Youtube video vyda za deset clanku. Neni nad to, kdyz oci primo vidi realitu.
Ovsem, kolik youtuberu na to ma, to je otazka...
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.