Ani slevy nepomáhají, podíl grafických karet Intelu na trhu strmě padá
Analytická společnost Jon Peddie Research zveřejnila analýzu trhu s grafickými kartami za 4. kvartál roku 2023. Výsledky jsou poměrně zajímavé. Nejen s ohledem na vývoj podílu jednotlivých značek, ale obzvlášť s přihlédnutím ke skutečnosti, že prodeje meziročně stouply o 32 %, jinými slovy, že zájem o grafické karty (řeč je tentokrát skutečně o klasických kartách, nikoli integrovaných grafikách) je nyní podstatně vyšší než před rokem.
Nvidii meziročně spadl podíl z 86 na 80 %, což je sice v tomto kontextu pokles, ale při růstu trhu o 32 % prodala Nvidia meziročně o 22,3 % více (kusů) grafických karet.
Podstatně hůř dopadl Intel, jemuž meziročně klesl podíl na trhu na polovinu: ze 2 % na 1%. Pro ilustraci: Tím se dostává na podobnou úroveň, jako Matrox někdy před 20 lety, kdy na trh přišla výkonnostní „děla“ v podobě GeForce 6800 Ultra nebo Radeonu X800 XT a jeho Parhelia, která nestačila ani na high-end předminulé generace a snesla srovnání s před-předminulou, už neměla koho oslovit. Intelu klesly i kusové prodeje a to navzdory slevám a určitým vylepšením ovladačů. Situace je poměrně jasná: Top model Intelu je výkonnostně pod nejnižšími modely AMD a Nvidie z poslední generace, spotřeba je navíc vyšší, softwarová podpora podstatně slabší.
AMD se podařilo meziročně zvýšit podíl z 12 na 19 %, což je nárůst o 58 % (či 7 procentních bodů). Při zohlednění celkového zvýšení prodejů grafických karet to znamená, že meziročně prodala o 117 % grafických karet více. Zde zjevně pomohlo vydání cenově dostupnějších řad (Radeon RX 7600, 7700 XT a 7800 XT), k němuž mezi srovnávanými kvartály došlo.
Jon Peddie Research