Apacer Disc Steno (přepisovač paměťových karet na CD-R/RW)
Kapitoly článků
Apacer Disc Steno je první vypalovačka svého druhu, kterou jsme testovali. K nahrávání vůbec nepotřebuje počítač, dokonce ani napájení, má totiž akumulátory, které vydrží pracovat až dvě hodiny. Slouží k ukládání fotografií (především) na CD-R/RW médium. Protože počet digiťáků se velmi zvyšuje, je otázka: "Kam já ty fotky na dovolené budu ukládat?" stále častější. I když ceny paměťových karet nejsou tak závratné, přeci jen uložení na CD je asi bezpečnější. Recenzi jsme začali poněkud netradičně, AT Computers nám ji zapůjčili na delší dobu, a tak jsem ji prověřil přímo v terénu na dovolené na Slovensku. I když jsme se museli vrátit po několika dnech (dítě chytilo angínu), vystoupala na Chopok i Solisko a podívala se i do jeskyně Slobody v Dämenovské dolině. Ve foťáku jsem měl 32MB SmartMedia kartu, fotek se na ní proto vešlo dost. Ale nemaje omezení v kapacitě na CD jsem fotil jako divý. A tak jsem průběžně vysýpal obsah karty na CD i v průběhu dne. Nikdy se nevyskytl sebemenší problém, dokonce nebylo třeba ani dobíjet akumulátory a opravdu se s ní dalo použít i napájení v autě. Abyste uvěřili, mám tu ilustrační fotku z Chopku (v té hospodě měli nejlevnější pivo, co jsme na celém Slovensku objevili, Šariš za 25,- Sk! a bylo opravdu dobré)
A ještě rychle k tomu, jak to celé vlastně funguje. Nic jednoduššího opravdu asi není. Vložíte čisté CD-R/RW a paměťovou kartu, no a pak už jen stisnete jedno ze dvou tlačítek (s kontrolou, nebo bez). Já vždy volil to pravé, tedy s kontrolou, pro jistotu.
Disc Steno však není jen přenosná vypalovačka. Je to i externí čtečka paměťových karet. Pro někoho může být tato vlastnost i tou rozhodující při jejím pořizování. Při připojení k Windows XP se chytne automaticky, pro ostatní OS je tu CD s ovladači. A takto se vám pak ukáže:
Disc Steno jsou poslední písmena H: J: K:. Že se objeví jako vypalovačka CD-RW asi nikoho nepřekvapí, ale jaksi navíc jsou tu ty dva vyměnitelné disky J: a K:. To jsou právě ty čtečky paměťových karet. Více bude zřejmé z obrázku:
Disc Steno tak můžete používat nejen jako externí vypalovačku, ale i pro čtení všech nejpoužívanějších paměťových karet SD (Security Digital Card), MM (Multimedia Card), SM (SmartMedia Card), MS (Memori Stick), ale i PCMCIA (chcete-li PC Card) Compact Flash karet typu I i II.
Když už jsme u toho popisu funkce, bude vás asi také zajímat, jak takové CD-R/RW nahrané při zápisu z paměťových karet vypadá. Podle očekávání to je multisession. Jednotivé adresáře jsou číslovány od 01. Fyzicky to vypadá takto:
Co si domů přinesete
- Mechaniku DiscSteno
- Manuál (bohužel beze slova česky)
- Napájecí zdroj pro zásuvku 220V
- Kabel pro napájení z auta
- USB kabel
- Li-ion akumulátor 1800mAh
- Plátěný obal na mechaniku
- CD-ROM Nero 5.5. OEM
- CD-ROM s ovladačem pro Windows 98
- CD-R 700 MB
- CD-RW 700 MB
I když si primárně tuto mechaniku nikdo nekupuje výhradně pro vypalování, najde v příslušenství v podstatě všechno, co může k nahrávání na CD potřebovat. V 90% případů totiž budete nahrávat někde daleko od počítačů i zdroje napětí a to pouhým stiskem jednoho ze dvou tlačítek na mechanice. Pro pořádek je třeba dodat, že Nero bylo dodáno ve verzi 5.5.10.19.
ATIPy dodávaných médií
Už málokdo dodává k mechanikám CD-R i CD-RW. CD-R je od pro mne neznámé firmy Unitech Japan Inc. Nebudu u nich ani měřit overburn, protože stejně sama o sobě overburn používat nebude.
Jak Apacer Disc Steno funguje jsem napsal hned na začátku. Podívejme se, co se dá vyčíst z LEDek na horním panelu:
|