Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Apple chce foťákem rozpoznávat data kódovaná v infračerveném signálu

zeby pocatky irua z robotics notes ? ted jeste zaridit interaktivitu a je to XD

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

To je dobre, ze si to patentovali. Alespon ten nesmysl nebude moct pouzit nikdo jinej. At si to jablicka uziji ze jim nekdo cizi ovlada mobil (odpojuje funkcnost).

+1
+24
-1
Je komentář přínosný?

"nekdo cizi ovlada mobil", mam pocit, ze jablickari s timhle problem nemaji, na to ma petent jina mobilni "platforma":o)
Jinak je s podivem, jak si kazdy z toho patentu postupem casu vyvodi neco noveho:o)
Jen tak mimochodem, primo v patentu je uvedena moznost danou funkci vypnout ....
Nejdriv slo o to, ze clovek prijde do kina, vytahne mobil a ten se automaticky ztisi na zaklade prikazu vysilaneho infracervene. To mi prijde uzitecne.
Prijde mi i uzitecne to, ze prijdes nekam a telefon ti rekne, ze se tam nesmi nahravat. Spousta lidi to treba zcela regulerne nevi. A lepsi kdyz ti to zakaze mobil nez abys pak mel pripadne problemy.
Ja to beru v kazdem pripade jako zajimavou a uzitecnou vec navic. Uz jenom proto, ze to tak je a vubec nema smysl rozsirovat nejake konspiracni teorie, jelikoz se to bude dat jisto jiste vypnout, jelikoz, jak uz jsem psal, jde o uzitecnou funkci navic a hlavne, protoze se proste neda takova vec uz ze samotneho principu vynutit. Cloveku by stacilo mit jiny telefon, malou IR diodu, kterou by rusil signal, fyzicky IR filtr pred cockou, proste je asi nad slunce jasne, ze ani teoreticky nemuze jit o nejakou represivni funkci. Spis by me zajimalo, jestli je v patentu (fakt se mi to cele nechce cist a je to scan, takze v tom nejde vyhledavat) nejaka zminka o sifrovani a klasickem podepisovani takovych paketu duveryhodnym podpisem, aby pak nemohl kazdy vtipalek zeslabovat nebo zhlasitovat iphony pomoci cinskeho udelatka za 50 centu z ebay ....
Cely patent mi prijde znacne povrchni a obecny ... cekal bych primo nejakou specifikaci, aby se to dalo vyrabet. Nejaky obecny seznam prikazu, metadata a sifrovaci a podepisovaci algoritmy. Mozna takove veci do patentu nepatri, ale asi to bude v prime kolizi s 20 let staryma telefonama, ktere mely IR IO porty a komunikovaly na nich zcela standardne ...

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

Jop to byvavalo ze kdyz si chtel neco patentovat, musel jsi to uz mit hotovy a mit vyrobni postup atd. Dnes se patentuji napady. Je jedno ze je to technicky neproveditelny nebo to odporuje fyzikalnim zakonum, dulezity je mit obrazek a napsat co to ma delat. Jak to ma delat uz neresi.

Jinak muze to byt uzitecny nastroj, ale ja v tom vidim nebezpecny nastroj. Je to dalsi otevreny vstup do zarizeni a pokud to ma pracovat automaticky, tak je to vstup ze vedomi uzivatele. Ze by nejaky vtipalek vypinal ostatnim kameru je malickost. Az nakdo naulici zablika na cizi mobili prikaz pro stazeni nejakeho skodliveho programu, zacne zabava. Zalezi co vsechno dane api umozni pres to ovladat.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Tak preci jen se nebavime o guglu, aby se dalo cekat takove diletantstvi. Prave od toho, aby nekdo neblikal, bude muset byt signal digitalne podepsany.
Vstup do zarizeni je to asi jako klasicka kamera, SMS, GSM, wifi, GPS atd ....
Co si budem nalhavat, jde o mnohem logictejsi, o nekolik radu snazsi implementaci veci jako je to gugli tango, ktere potrebuje zamerovat barak, specialni HW a nejake osklive znacky. Budes mit exponat a u nej malickou nenapadnou diodu treba s baterkou, co vydrzi blikat dva roky ...
Je teda fakt, ze to bude chtit i HW implementaci, ikdyz je mozne, ze SW by to taky mohlo jit. Dnesni mobily umi i 240fps, to uz by mohlo dat par bajtu za sekundu. Je to ale asi pomale. Otazka zda nejdet reba u nekterych cipu SW snizit rozliseni a zrychlit framerate. Kdyby se vlezla cela informace do pul vteriny, tak by to bylo pouzitelne.
Vsechny tyhle "IoT" veci zatim padaji na unifikovanem protokolu, ktery snad stale jeste neni. Do doby nez bude nejaky otevreny standard vsech takovych veci, tak nejaka implementace stejne nema cenu a to jeste chvili potrva ....

+1
-13
-1
Je komentář přínosný?

Jen dvě drobné poznámky, které v podstatě duplikují text článku, jenže tady se jako obvykle diskutuje po přečtení titulku a perexu:

1. Text patentu přímo říká, že vypínání příjmu infračerveného signálu bude "in some embodiments" a ještě "may be", to že je to na obrázku nic neznamená, podle dohody na lokálním trhu to nemusí jít vypnout vůbec.

2. Americké patentové právo funguje tak, že se dá patentovat jen takovýto obecný koncept, tak proč by tam psali konkrétní věci a ukazovali je tak konkurenci? Oni ani nemusí žádné specifikace, alogirtmy a další věci mít, mohlo to klidně ty tři žadatele napadnout ráno v kuchyňce u kávovaru a prostě na to podali patentovou žádost. Nikdy se to ani nemusí vyrábět, ba to ani nemusí být proveditelné, to se při schvalování patentu neřeší.

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

Takže jestli to dobře chápu, stačí si koupit obal na mobil, který bude mít před kamerkou infračervený filtr a jede se dál?

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

Ano a prave sis odpovedel, ze to vlastne ani nikdy nemuze byt represivne mysleno, takze v nastaveni (i podle patentu) bude proste moznost tuhle vychytavku vypnout. Kdo chce, si to vypne, ale pak bude treba v kine za pitomce, ze mu zvoni mobil nebo na nejakem koncerte ho vyvede ochranka, protoze si neuvedomil, ze se tam natecet nesmi ... nemuzu si pomoct, ale mi to prijde vcelku jako uzitecna vec a dobry napad.

+1
-21
-1
Je komentář přínosný?

Aby mi telefon v kině sám vypnul zvonění budu po příchodu zapínat foťák a mířit jím na infravysílač někde u stropu? Jak užitečné.

Ad vypínání celé té věci - viz můj komentář výše.

+1
+14
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, když budeš chtít v kině natáčet premiérový film tak se ti automaticky vypne zvonění a by zvonění nebylo v záznamu.
Celkem užitečné pro ty kteří rádi natáčí v kině.

+1
+23
-1
Je komentář přínosný?

jednoduchse je otocit mobil displejom dole a polozit na sedacku vedla a nie zapinat kameru a hladat odkail to ide

pokial viem IR svewtlo ociam neprospieva ale asi nebude mat taku intenzitu aby to vadilo :)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

IR svetlo ocim vadi stejne jako normalni, jedine co je nebezpecne je prave ta intenzita - ze ti takovy infracerveny laser muze poskodit zrak aniz bys ho videl.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud je mi známo, tak všechny fotoaparáty a kamery musí mít integrovaný povinně IR filtr. Pokud by jej neměli, šlo by přístroje používat ke snímání pohybu osob v noci a v prostorách, kde není osvětlení. Toho lze s výhodou využít při páchání trestné činnosti a přípravě a uskutečnění např. teroristických útoků. Není to dobrý nápad ať už se výrobce bude ohánět jakkoliv vysokou bezpečností. "Heknout" nejde jen to, co člověk ještě nevymyslel. ☺

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Cvicne si vyzkousejte: vemte dalkove ovladani na televizi, namirte na fotoaparat nebo mobil a zmacknete ... hele, tady to sviti!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten nadpis je vseobecny asi ako ten patent Applu :-) Data kodovane v IR sa pouzivaju uz velmi dlhu dobu, napriklad v dialkovych ovladaniach od pristrojov.

Prve co mne napadlo na zakazanie nahravania je pouzit nejaky IR blaster, ci uz len zmatenie zaostrovania alebo predavajuci spravu pristroju. Asi by som mala ist robit do firmy zaoberajucej sa patentovanim myslienok jasnych ako facka, a po 20 rokoch vytiahnut nejaky obskurny patent, nech zbohatnem. Ach jo :-(

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Něco tak debilního by nenapadlo snad ani Jobse a že těch hovadin vyplodil...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.