Apple do dvou let plánuje přejít na vlastní čipy
Jednou z největších událostí ve světě technologií byl kdysi přechod Apple od procesorů vyráběných IBM, jenž byly postaveny na architektuře PowerPC, na konkurenta Intel s architekturou x86, která je dodnes nejpoužívanější.
Už když došlo k přechodu, vznikl obrovský problém pro vývojáře, kdy se veškeré programy třetích stran používaných pod systémem OSX musely přepsat, aby fungovaly bez problému na x86 architektuře. Další takto velkou změnu se podle informací chystá Apple podstoupit během roku 2020.
Apple na vlastním procesoru pracuje již delší dobu a v současné době je využívá v mobilních zařízeních jako ko-procesor k touch baru, který je umístěn v poslední generaci MacBook Pro. Výkon procesorů je momentálně nižší, než-li v případě procesorů od Intelu, nicméně poslední čip Apple A11 Bionic výkonnostně dosahuje na úroveň základních x86 procesorů od Intelu, a je tak možná jen otázkou času, než tyto procesory budou na stejné nebo dokonce vyšší úrovni než současné x86 procesory.
Mimo změnu architektury se bude potřeba připravit i na změnu po stránce softwaru. Veškeré současné programy budou vyžadovat vrstvu překladu x86 na ARM, jako používá Microsoft u svých Windows 10 ARM. Tím se však nevyřeší zcela vše a větší programy bude zapotřebí přepsat od základu tak, aby bezproblémově na nové architektuře fungovaly.
V kontextu zveřejněných zpráv také poklesla hodnota akcií Intelu o 9,2 %. Otázkou je, jak se bude hodnota nadále pohybovat, i tak nicméně půjde o velkou ránu ze strany Apple vůči Intelu.