Apple, Nintendo i Sony před soudem
Povolání právníka je v dnešní době hitem a ačkoliv tito lidé nic nevyrábí, patří v každé společnosti k těm nejlépe placeným. V Evropě to zatím moc nemáme, ale v USA je stále populárnější zakládat speciální firmy, žijící především z prodeje licencí a z vyhraných soudních sporů, kde inkasují nemalé peníze. Za podobným účelem vznikla minulý měsíc i společnost Shared Memory Graphics.
Od Alliance Semiconductor si koupila americký patent 5 712 664 popisující sdílenou paměť grafického akceleračního systému a před pár dny podala v Arkansasu žalobu na Apple, Nintento i Sony, že ve svých produktech tento patent používají, ale neplatí za něj licenční poplatky. Jde o iPod a iPod Touch, Wii, GameCube, PSP a PS2.
Tento patent popisuje použití „frame bufferu“ přímo v čipu grafického akcelerátoru a umožňuje i jeho rozdělení na interní a externí část. V žalobě se uvádí i jakýsi další patent, který z tohoto vychází, který Shared Memory Graphics rovněž vlastní.
Žalující strana žádá „rozumné poplatky“ a od Sony pak ještě zvýšené odškodné, zároveň chce od soudu zamezení dalšího zneužívání těchto patentů, což by de-facto znamenalo zákaz prodeje zmíněných zařízení. Zatím nic nenaznačuje tomu, že by byly firmy o zneužívání patentů informovány již dříve, i když jsou tyto produkty na trhu hodně dlouho. Jisté je nyní jen jedno, konečného verdiktu soudu se jen tak brzo nedočkáme.