Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Apple připravuje nový Mac Pro. Modulární, rozšiřitelný, bez „i“

Trubkózní Mac Pro se nakonec dočká dvou nástupců. Krom omezeně rozšiřitelného iMac Pro, o kterém jsme psali včera, plánuje i cosi, co půjde rozšířit a přesněji uzpůsobit potřebě zákazníka…

iMac Pro a Mac Pro. Rozdíl je v „i“ a znamená koncept vše v jednom. Nižší nároky na prostor, nižší spotřeba, patrně i cena, ale velmi omezené možnosti upgradu, volitelnosti konfigurace a tím i výkonu. Pro zákazníky, kteří preferují druhý koncept, přislíbil Apple nový Mac Pro, který právě krom modularity a rozšiřitelnosti nabídne i novou generaci profesionálních monitorů. Zda půjde o 5k, či rovnou 8k, nebo Apple vsadí na něco mezi, zatím nevíme.

Nebyl vlastně konkrétnější ani co do hardwarové konfigurace nebo termínu, ve kterém by měla být novinka uvedená či dostupná, ale určitou představu si udělat můžeme. Pokud Apple tvrdí, že Mac Pro bude pro zákazníky, kteří chtějí nejvyšší výkon, bude muset nabídnout více než nový iMac Pro. To znamená procesor s vyšším výkonem než osmnáctijádrový Xeon. Může tedy sáhnout buďto po až 28jádrovém Xeonu architektury Skylake-SP, nebo po až 32jádrovém EPYCu architektury Zen. Nebo - za předpokladu, že dostupnost nemá být věcí prvního kvartálu - by bylo možné připustit i následující generaci Xeonů (14nm Cascade Lake) či EPYCů (12nm s architekturou Zen+).

Apple Mac Pro

Mac Pro, trocha historie, model 2006

Grafické karty patrně budou určené pro PCIe slot a nelze vyloučit, že výchozí kombinace nabídne hned dvě (precedens by pro to byl). Samozřejmě nelze s jistotou říct, zda Apple zvolí hardware AMD nebo Nvidie (může klidně nabídnout obě možnosti), ale precedens i hotová podpora pro API Metal 2 posouvá ručičku vážek o něco směrem k AMD. To, zda by šlo o stávající 14nm Vegu nebo její 12nm aktualizaci, bude opět souviset s termínem plánované dostupnosti. Pokud by byl časnější než jarní, je druhá možnost prakticky nemožná.

Monitor bude oproti iMac Pro rovněž samostatný. Rozhraní DisplayPort 1.4 přítomné na moderních grafických kartách nemá problém díky kombinaci vysoké datové propustnosti a datové komprese (DSC, až 3:1) problém displeji dodávat i 8k (7680×4320) při 60 Hz a v 10bit hloubce / HDR. Pokud by se Apple chtěl blýsknout, může tuto možnost využít, ale přecijen se zdá, že v první polovině roku 2018, kdy lze dostupnost očekávat, bude na podobné řešení asi trochu brzo.

Tagy: 

Diskuse ke článku Apple připravuje nový Mac Pro. Modulární, rozšiřitelný, bez „i“

Žádné komentáře.