Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Apple na rok 2018 objednal komponenty na až 200 milionů iPhone X

Apple si zřejmě z dosavadních prodejů iPhone X, které nedosahují očekávání, příliš nedělá. Patrně věří, že se situace zlomí, protože objednal komponenty na až 200 milionů telefonů…

Apple očekával, že iPhone X bude tak dobrý, že změní chování zákazníků, kteří začnou hromadně ze všech starších modelů přecházet na tuto novinku. Prozatím se tam nestalo, podle analýzy společnosti Cowen and Co. naopak uživatelé po vydání iPhone X začali více kupovat předchozí modely. Pro představu se můžeme podívat na několik ukazatelů:

K dlouhodobě sledovaným číslům u Applu patří prodeje během prvního víkendu. V těch dosud nebyl překonán iPhone 6, který dokázal za první víkend dosáhnout 2% zastoupení. Naopak jako nejslabší z tradičních modelů je dlouhodobě uváděn iPhone 8, oproti němuž bývá iPhone X uváděný jako několikrát úspěšnější. Jenže pokud se podíváme na graf, zjistíme, že ona „tragédie“ se týká jen modelu iPhone 8 (bez Plus, tmavě fialová), zatím co iPhone 8 Plus (světle fialová) je naopak historicky nejúspěšnější Plusko. Celkově se sice obou iPhonů 8 prodalo méně než obou iPhonů 7, ale nešlo zdaleka o takový propad, jak by to při opomenutí existence modelu Plus mohlo vypadat.

iPhone X na tom je sice lépe než osmičky, ale ve srovnání s předchozími generacemi nedorovnal ani sedmičku, šest eS a šestku; počáteční prodeje dosáhly úrovně jako iPhone 5S před čtyřmi roky.

Jedna věc jsou procenta podílu z celku, který není konstantní, druhá věc jsou konkrétní počty telefonů, které byly za danou dobu prodány. iPhonu X se za první víkend mělo prodat 7,3 milionu kusů. Pro srovnání s předchozími generacemi pomůže níže uvedený dobový graf:

K pruhu iPhone 7/7 Plus si můžete domalovat údaj „9,75 milionu“, neboť Apple prohlásil, že této generace se za první víkend prodalo o čtvrtinu méně než předchozí. V absolutních číslech se tedy počáteční prodeje iPhone X dají umístit někam mezi iPhone 5 (2012) a iPhone 5s/5c (2013).

Apple si nicméně musí být jistý, že poptávka půjde nahoru. U Samsungu totiž podle aktuálních informací pro příští rok objednal 180-200 milionů displejů pro iPhone X. Opět, pro lepší představu toho, zda jde o vysoké nebo nízké číslo, můžeme srovnat s předchozími lety:

Graf uvádí prodeje všech modelů za celý rok. Analytici předpokládají, že prodeje za letošní rok dosáhnou o 2,3 % vyššího objemu než loni, tzn. 216,75 milionů iPhonů (2017). Pro příští rok prognózy počítají s nárůstem o 13 %, tedy 244,5 milionu prodaných iPhonů (2018). I kdybychom počítali s tím, že některé z těch 180-200 milionů displejů objednaných u Samsungu půjdou na vyřizování reklamací, znamenalo by to stále, že Apple je přesvědčen o prodejích iPhonu X ve 3,5-4× vyšších objemech než u všech dosavadních modelů, které budou v příštím roce na trhu.

Protože aktuální poptávka nic podobného nenaznačuje, dalo by spekulovat, že Apple může chystat nový model, který bude vybaven stejným displejem jako iPhone X. Musel by však být cenově dostupnější, aby mohlo být dosaženo příslibu „supercyklu“, který dal Apple investorům, tedy vyššího objemu prodejů.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Apple na rok 2018 objednal komponenty na až 200 milionů iPhone X

Pátek, 22 Prosinec 2017 - 11:06 | Gaunter | Dúfam že to nebudú náhradné diely pre servis :)
Pátek, 22 Prosinec 2017 - 10:56 | Waffer47 | Ja si naopak myslim ze Apple hodne, ale ze hodne...

Zobrazit diskusi