První start, diagnostické programy, dodávaný software
Kapitoly článků
První zapnutí notebooku je tentokrát jednoduchá záležitost. Provádí se pouze poinstalační nastavení Windows Vista Home Premium, tedy výběr jazyka, automatická konfigurace, vytváření uživatelského účtu a je hotovo. Díky lisovanému recovery disku není třeba vytvářet zálohu operačního systému, Asus tak první spuštění zkrátil z několika desítek minut jen na pár minut automatické konfigurace Windows. Podívejme se tedy rovnou na obsažené programy v základní instalaci.
Asus Data Security Manager je nástrojem, kde lze šifrováním chránit zvolená data zvolených vytvořených uživatelů do takzvaných „vaultů“. Kdo kdy hrál Fallout nebo Fallout 2, má představu, k čemu Vaulty slouží. V nich jsou shromažďována chráněná data.
Pomocí Backup Wizarda pak lze Vaulty zálohovat, obnovovat ze zálohy, či mezi nimi data migrovat.
Při této příležitosti se rovnou rozhovořme o další třešničce na dortu, kterou má Asus navíc oproti minule testovanému Aceru. A tou je technologie Trusted Platform Module realizovaná řešením od firmy Infineon. Jedná se o speciální procesor a hardwarový generátor náhodných čísel určený mimo jiné ke generování šifrovacích klíčů. Tento notebook tedy v rámci zmíněných nástrojů pro ochranu dat nedisponuje nějakou obyčejnou softwarovou záležitostí, ale přímo hardwarovou „bezpečnostní implementací“, která je pod Windows Vista podporována v rámci BitLocker Drive Encryption (avšak pouze ve verzích Enterprise a Ultimate), ale možnosti TPM jsou daleko rozsáhlejší a přesahují tento článek.
Další aplikací je nástroj pro automatické aktualizace notebooku, bohužel jeho schopnosti se nepodařilo prověřit, nějak se nedokázat spojit s aktualizačními servery Asusteku.
Dalším zlobivým programem byl diagnostický nástroj NB Probe, který pro změnu házel chyby ve skriptech a ve výsledku tak nefungoval (využívá Internet Explorer). Power For Phone je pak komunikačním nástrojem, který si poradí mimo jiné se Skype účty.
Slovo „Splendid“ zná asi každý majitel něčeho od Asusteku, co souvisí se zobrazováním. Jedná se o obecný pojem pro nástroje/technologie související s obrazem, v tomto případě tedy mimo jiné program nabízející několik profilů nastavení zobrazení s možností ruční editace jednotlivých RGB složek, barevné teploty atd. Splendid profily se pak přepínají tlačítkem přímo na notebooku.
Při této příležitosti si představme grafickou stránku obsluhy notebooku, kde Asustek vsadil na animované ukazatele hlasitosti, jasu displeje, či zapnutí/vypnutí WiFi/BlueTooth a Splendid profilů.
Webová kamera má k dispozici velmi propracovaný ovládací software. Bohužel její kvality odpovídají určení, ale díky možnosti natočit ji na druhou stranu mohou vznikat zajímavá videa (třeba v kancelářích ;-).
I Asus nabízí vlastní implementaci Media Center nadstavby operačního systému, tentokrát si ji ukážeme na videu.
Z dalších aplikací s notebookem dostanete:
- Nero Express 7
- Cyberlink PowerDirector
- Cyberlink Medi@Show
Předinstalovány jsou i další obvyklé aplikace v čele s Adobe Acrobat Readerem, nechybí ani 60denní zkušební verze Office 2007 a 90denní zkušební verze Norton Internet Security. Kromě Nero Express je v systému i vše potřebné pro pálení LightScribe vrstvy (tedy ovladač a aplikace z balíku Nero).