Spotřeba, výdrž na akumulátor, hlučnost, teploty
Kapitoly článků
Spotřeba ze sítě
Spotřebu v provozu ze sítě měříme shodným měřákem jako v případě recenzí napájecích zdrojů.
|
Spotřeba Asusu je za všech situací o trošičku vyšší, ale zkusme se nad tím krátce zamyslet. V klidovém režimu, kdy oba procesory TL-60 jedou na 800 MHz jakoby vyšší spotřeba Asusu naznačovala, že si bere více čipset, grafika či třeba disk, ale v burnu se situace obrací. Nezapomeňme totiž, že Asus má 90nm Turion s TDP o 4 W vyšším, takže jeho další komponenty jsou oproti Aceru (s jeho 8600M GS a nForce čipsetem) o malinko úspornější. Ale spotřeba s rozdílem kolem 5 W je sama o sobě nezajímavá, my jsme hlavně zvědavi, jaký to má vliv na výdrž v provozu na akumulátor.
Výdrž akumulátoru
|
A zde se nám právě potvrzuje osazení lepší baterie v Asusu. Pokud to vezmeme od nejnáročnějších režimů, pak výdrž při maximální zátěži je více než dvojnásobná. Pokud odstavíme GPU, hodnoty se celkem srovnají, což nás vede k závěru, že GeForce 8600M GS je při plné zátěži výrazně energeticky náročnější než Mobility Radeon HD 2600.
Bohužel však ani Asus nezvládne 720p HD film celý, zhruba 1 hodina a 10 minut je zkrátka málo. Výdrž v klidovém režimu je pak takřka shodná, což potvrzuje měření spotřeby, kdy Asus bere v klidu o několik Wattů více.
Nabíjení akumulátoru
|
Každopádně Asus nabízí 4 800mAh akumulátor, což je papírově oproti Aceru o 20 % více. To se, při předpokladu obdobné nabíjecí politiky, musí zákonitě projevit na době nabíjení. Ta je vskutku delší, Asus svůj akumulátor nabíjí šetrněji, nicméně i v jeho případě tedy musíme smutně zkonstatovat, že déle nabíjí, než vydrží v provozu.
Hlučnost za provozu
Měření hlučnosti provádíme přístrojem Voltcraft, který je umístěn v poloze odpovídající hlavě uživatele při práci s notebookem:
|
Asus má zcela odlišnou správu běhu ventilátoru. V úsporném režimu jej musíme pochválit za příkladnou tichost, která atakuje pozice supertichého PC Agen nejTišší+ z WIFTovy recenze. Pro úplnost připomeňme, že graf je přepočítán na reálný akustický tlak a jeho stupnice začíná na hodnotě 30 dBA (nejnižší mez, kterou měří náš přístroj), stropem je pak 50 dBA.
Pokud se podíváme na řízení otáček ventilátoru při zátěži, pak Asus používá větší rozsah, kdy při maximální zátěži CPU i GPU rozjede naplno tak, že přehluší i činnosti typu kopírování DVD disku. A co to dělá s teplotami?
Teploty
Měření teploty opět obstarává malé zařízení od firmy Voltcraft:
|
V klidu je Asus výrazně tišší, takže mu promiňme vyšší teplotu CPU v tomto režimu. Je to stále hluboko pod mezemi pro Turiony a ticho za běžného surfování se cení. Při maximální zátěži pak notebook udrží nižší teplotu, jistě právě proto, že odvádí více tepla.