ASUS HR-0205T (2,4× HD DVD-ROM mechanika PATA, SATA)
Kapitoly článků
Co si domů přinesete
- HD DVD-ROM mechaniku ASUS HR-0205T
- CD-ROM CyberLink PowerDVD HD edition
- Redukci IDE/S-ATA
- Montážní šroubky
- Instalační manuál ve 33 jazycích
K mechanice je dodáván adaptér PATA na SATA (sama o sobě je PATA), takže může být připojena jak k paralelnímu, tak sériovému ATA rozhraní.
CD-ROM CD-ROM CyberLink PowerDVD HD edition
Pro přehrávání HD DVD videa je krom vhodné mechaniky potřebný také vhodný software. S mechanikou je dodáván PowerDVD HD edition verze 7.3 společnosti CyberLink. Úsměvným dojmem působí jeho zvuková výbava, pro HD video jen stereo. K vysokému rozlišení videa patří odpovídající sluchový požitek, na DDPlus 5.1 je možné upgradovat, ovšem s použitím VISA karty. Ani držitelé licence pro NERO 8 nemají vyhráno, jejich ShowTime HD DVD video jen tak nepřehraje:
Nero Blu-ray/HD DVD plugin
O peníze jde až v první řadě, po zaplacení 29,99 Euro nám potřebný Blu-ray HD DVD Video Plug-in Nero dá.
Redukce IDE/S-ATA
O Toshibě už tu byla řeč, a jak si ještě ukážeme, opravdu je tu podobnost více jak nápadná, ale Toshiba SD-H802A byla přece s PATA. No ano, nejjednodušší řešení, jak z tohoto „rozhraní“ udělat SATA, je použít nějaké redukce a Asustek zde sahá po vlastním řešení na tišťáku PTS-SC/ASUS (rev 1.05) a čipem od Silicon Image (SATALink SII3811CNU MQF8821.1 AD02DX2 0611). Máte tedy mechaniku jak s PATA, tak SATA. Aby redukce dobře držela, připevňuje se k mechanice samotné jedním šroubkem, což uvidíte na pohledu na zadní panel.
Přední panel
- Tlačítko pro vysunutí CD
- 1× indikační LED
- Otvor pro nouzové vysunutí
Indikační dioda
Zeleně blikající LED signalizuje čtení. Jinou funkci mechanika nemá. Obsazená plotna se neindikuje.
Zadní panel
- Konektor pro napájení
- IDE konektor
- Jumpery - MASTER, SLAVE, CSEL
- Audio konektor (4-pin)
- Digitální audio výstup (2-pin)
- Otvor pro uchycení redukce
Mechanika je s použitím redukce z PATA na SATA připoutána k PC více, než je obvyklé. Krom klasického připojení napájecího konektoru (velký Molex) a datového S-ATA kabelu vyžaduje navíc ještě napájení redukce malým Molexem. Může nastat problém pro majitele grafické karty vyžadující stejné napájení v počítači s FDD mechanikou. Třetí malý Molex nebývá běžně u napájecích zdrojů osazován.
Výrobní štítek
Stejně jako Toshiba i Asustek nese na štítku schizofrenní informaci o výrobě v srpnu nebo říjnu 2007.
Co je uvnitř
OK, nebudeme zastírat, že by se Asustek nějak lišil od v srpnu recenzované Toshiby SD-H802A, proto sem bez uzardění zkopírujeme část textu o „vnitřnostech“.
Kdo vyrábí čipset pro Toshibu je zřejmě tajné, nenese na sobě nic, podle čeho by se dal identifikovat. Dejme tomu, že je to čipset Toshiba.
Některé mechaniky toto „vrchní jištění“ nemají, postačí jim jen malé přítlačné kolečko. Pioneer má „vodiče“ uchycené přímo ve vrchním krytu, Toshiba volí sice dražší, ale lepší uchycení na plechovém mostu přišroubovaném přímo na blok samotné mechaniky.
Hodně kovu značí pevnou a odolnou konstrukci. Moderní plasty jsou možná v některých parametrech srovnatelné s kovovými prvky, ale pokud vidím v převodech kov na kov, vzbuzuje to ve mě dojem luxusního zboží. Nemám rád plastové šneky a kolečka. Toshiba má alespoň tu šnekovou hřídel kovovou. V pozadí vykukuje paměťový čip EN29LV160A (16 Megabit, 2048K × 8-bit / 1024K × 16-bit Flash Memory, Boot Sector Flash Memory, CMOS 3,0 V). Z druhé strany plošného spoje je druhý paměťový čip EtronTech EM638165 (4Mega × 16 Synchronous DRAM (SDRAM)), z čehož vyplývá, že buffer používaný při čtení CD a DVD (detekovaný v diagnostických programech) má jinou kapacitu než buffer používaný (a udávaný specifikací) při čtení HD DVD-ROM. 8 MB ale žádný z diagnostických programů neodhalil.
Ale abyste neřekli, přidáme ještě pár pohledů na prachovky umístěné na plechovém obalu mechaniky, které se už tak často nevidí.
Systémové požadavky
- CPU: Pentium 4 541 3,2GHz a více, AMD Athlon 64X2 3800+2,0GHz a více
- RAM: 512MB
- VGA: nVidia GeForce 7600GT a lepší, ATI X1600 a lepší s min. 256MB pamětí
- OS: Windows 2000, XP, Vista
Požadavky na konfiguraci jsou zřejmě (jak to tak bývá) míněny pro přehrávání HD DVD videa, ale že by od Intelu stačilo jen Pentium 4 a od AMD by bylo potřeba až dvoujádrového procesoru, se jeví přinejmenším jako úsměvné.
Specifikace
|
Specifikace je podle webu výrobce a podle našich měření. Výrobce je však nevhodné slovo, protože se jedná o HD DVD-ROM mechaniku, výrobce nemůže být nikdo jiný než společnost Toshiba. Ta nabízí stejnou pod označením SD-H802A. Asus je pouze OEM prodejcem.
Jediná zjištěná nesrovnalost mezi tím, co mechanika skutečně dovede a co udává její specifikace, je rychlost čtení DVD-ROM SL i DL. Oficiální specifikace udává rychlost čtení 15×, v našich testech čte Asus HR-0205T všechny podporované standardy DVD pouze rychlostí 5×.
Technologie
Asustek zdůrazňuje nehlučnost mechaniky při přehrávání filmů na HD DVD a DVD-9. Srovnává jí s hybridními mechanikami jiných výrobců. A to by zejména s DVD-9 neměl, protože více, než technologie pro snížení hluku za to může zoufale pomalá rychlost čtení mechanikou Asus. To se to potom srovnává hladina hluku, když konkurenční mechaniky čtou rychlostí 8×. Ovšem fakt, že je mechanika velice tichá, upřít nemůžeme. Při rychlosti čtení HD DVD 3× a DVD-9 5× je překřičena i tichým PC (zdroj, chlazení CPU i GPU).