Asus má 40% podíl na trhu hi-end monitorů pro hráče
Nicméně to nic (zatím?) nemění na faktu, že Asustek Computer ovládá dle DigiTimes zhruba 40 % světového trhu s tzv. „high-end gaming PC monitory“ a vydělává na tom hodně slušné peníze. Právě to ale láká i konkurenci jako například firmy Acer, BenQ či ViewSonic. Celkový objem trhu je přitom v letošním roce zhruba 800 tisíc monitorů tohoto typu. Asustek svoji pozici získal zejména prodeji v Evropě, Severní Americe a na Tchaj-wanu (tedy logicky v bohatých ekonomikách).
Firma patřila od počátku mezi průkopníky této třídy monitorů, v době, kdy ještě zájem trhu nebyl tak velký. Dnes je situace jiná. Na druhou stranu je otázkou, co vlastně těmi hi-end herními monitory DigiTimes myslí. S ohledem na ten hi-end to jistě nebudou 1ms TN monitory, spíše je řeč aktuálně o G-sync či FreeSync monitorech s vyššími refreshi než 60 Hz. V kontextu pak je zmiňována novinka, že Asus chce v lednu příštího roku uvést 34palcový herní monitor s cenou 1 tisíc dolarů. To naznačuje rozlišení 3440×1440 s vyšším refreshem.
Zajímavé ale bude sledovat i to, jestli tento trh nadále poroste, jelikož monitor není zrovna věc, kterou by i bohatý hráč obměňoval zbytečně často. Limitem vzestupu parametrů jsou v tomto brzdy jako „stará API“ či TSMC. To první už je v řešení, máme tu DirectX 12, máme tu OpenGL „Vulkan“ / AMD Mantle a herní studia na tyto API, která dokáží daleko efektivněji pracovat s moderními GPU, přecházejí.
TSMC je ošemetnější záležitostí, její tempo vývoje nových výrobních procesů není natolik rychlé, aby výroba GPU a jejich parametry mohly držet krokr s tím, co by mohly nabízet moderní monitory. Je v technických možnostech vyrobit displej i elektroniku, která bude zvládat například (střílím od boku) 5120×2880 / 120 Hz, ale vedle očividně neexistující elektroniky monitoru a také přenosového rozhraní pro takovýto datový tok („DisplayPort 1.4“?) je tu totiž problém s tím, že výkon ani příští generace GPU v nejvyšších verzích čipů o ±10 miliardách tranzistorů nebude takový, aby na to stačil. Kdysi měl Michael Abrash (iD → Valve → Occulus) přednášku, ve které hovořil i o tom, že pro zcela plynulé 3D v rozlišení neomezujícím možnosti lidského zraku budou muset mít procesory řádově vyšší výkon než dnes. Tyto „hi-end gaming“ monitory jsou řekněme prvním schůdkem na těch dlouhých schodech, které nás k onomu cíli jednoho dne dovedou. Možná.