Asus X670 Mini-ITX aneb Tetris edition: Jak dostat X670 na mini-ITX
Asus desku X670 Mini-ITX ohlásil již loni, nicméně teprve nyní se dostala do rukou odvážlivci (Uniko’s Hardware), který se ji rozhodl rozebrat, rozborku zdokumentovat a zveřejnit.
foto: Uniko’s Hardware
Asus ROG STRIX X670E-I, jak se deska oficiálně jmenuje, řeší zásadní problém, jak na malou plochu vměstnat dva čipy tvořící čipset X670 a k tomu ještě nabídnout konektivitu obou (bez čehož by takové řešení nemělo smysl). Asus to řeší umístěním druhého čipu na samostatné PCB konektorem připojené k základní desce. PCB pak nese další konektor, do něhož lze připojit PCIe 4.0 úložiště. PCIe 5.0 úložiště se pak připojuje prostřednictvím rozšiřujícího rozhraní (riser) k základní desce. Výsledkem je jakási skládačka vzdáleně připomínající hru Tetris.
Pozice PCB s druhým čipem čipsetu, foto: Andreas Schilling
Nelze však říct, že by toto řešení bylo prosto kompromisů. Ten asi méně závažný je, že na základní desce nezbylo místo na zvukovku. Ta je řešena externím USB modulem nazvaným Hive, který krom zvukovky (ALC4050 + ESS Sabre 9260Q DAC) disponující rozhraní pro sluchátka / mikrofon, S/PDIF a regulací hlasitosti nabízí ještě USB rozhraní včetně USB-C 3.2 Gen2.
Hive, foto: Asus
Hive je dále vybaven programovatelným tlačítkem (reset / safe boot / Aura Sync on/off), tlačítkem pro ovládání AMD Precision Boost Overdrive (PBO) a tlačítkem nazvaným BIOS FLASHBACK, které usnadňuje aktualizaci BIOSu (jenž stačí nahrát na USB flashdisk, zasunout a použít tlačítko).
kam co patří, schéma: JeffreyF
Pro většinu uživatelů asi bude závažnější cena, která je v zahraničí nastavena na $449, což u nás znamená cenu začínající na 10 tisících.