Athlon 64 FX-60 bude opravdu dvoujádrový
V AMD udělali zřejmě poměrně zásadní krok. Athlon 64 FX byl vždy směřován do segmentu nejvýkonnějších počítačů, určených zejména pro hraní her. AMD si zakládala na jeho vysoké frekvenci a v době, kdy Intel přišel do téhož segmentu s dvoujádrovým Pentiem Extreme Edition 840, zdůrazňovala, že pro hraní her je výhodnější rychlejší jednojádrový procesor než dvě o něco pomalejší jádra, která dnešní hry z větší části nevyužijí. Situace se však zřejmě mění. AMD pravděpodobně doufá, že i hry se tak, jako tak, začnou optimalizovat pro více procesorů a že bude výhodnější i do tohoto segmentu začít fušovat s dvoujádrovým procesorem. Dvoujádrový Athlon 64 FX-60 je pak docela zřejmou odpovědí na Intelův chystaný procesor Pentium Extreme Edition 955, vyráběný už pokročilejší 65nm technologií (kdo ví, zda se i ten neobjeví v předstihu spolu s čipsetem i975X).
Co je tedy případně lepší? Jednojádrový Athlon 64 FX na 3 GHz nebo dvoujádrový na 2,6 GHz? Pochopitelně záleží na tom, z jakého úhlu se na to podíváme. Tady asi bude stěžejní, jak tento tah přijmou zákazníci. AMD zřejmě vidí jako lepší řešení urychlit hry novější (tedy většinou budoucí), které případě více jader využijí (např. pro vypomáhání grafice či třeba počítání fyzikálních modelů, což se zase chystají dělat speciální procesory jako třeba Ageia PhysX), a to na úkor her starších, kde poměrně pravděpodobně k nějakému drobnému zpomalení dojít může. Pro budoucnost bude zřejmě skoro jistě lepší jít do dvou jader, otázka zní, zda už uzrál čas. V každém případě se můžeme těšit na to, že jednojádrové procesory se brzy stanou low-endem. Athlon 64 FX bude v čele výkonnostního pelotonu, následován Athlony 64 X2 a Athlony 64 si možná časem obléknou hábit s nápisem Sempron. A stejně, jako se Intel v jednojádrových Pentiích 4 nevyšplhal s oficiálním modelem na 4 GHz, nehodlá se zřejmě AMD s jednojádrovým modelem dostat na 3GHz hranici. Zatím však není důvod si myslet, že se tam AMD nedostane s modelem dvoujádrovým (naproti tomu by už teď Intel mohl klidně uvést 4GHz Pentium 4 s jádrem CedarMill, což se ale asi, hádám, nestane).
Připomeňme, že Athlon 64 FX-60 bude mít, stejně jako ostatní „FXka“, odemčený násobič, takže frekvence 2,6 GHz bude pro přetaktovávače startovní čarou. Jak sami vidíte, na pcpop.com jej provozovali rovnou na 2,80 GHz. Problém byl prý v základní desce, která ještě nebyla na takový procesor připravená a výsledky tedy nebyly uspokojující.
Nakonec se ještě podíváme na předpokládané velkoobchodní ceny desktopových procesorů, které by měly přijít v prvním čtvrtletí příštího roku. To vyplývá z obrázku, který je k nalezení taktéž na pcpop.com a původně jej prý zveřejnil server avault.com (já to tam však nějak nemohu najít). Zatím se však jedná velmi pravděpodobně jen o 939pinové procesory s DDR paměťovým řadičem, 940pinové pro socket M2 s DDR2 řadičem mají přijít (snad) ve druhém čtvrtletí. Rozhodně stojí za povšimnutí fakt, že Athlon 64 FX-60 bude stejně drahý jako Athlon 64 FX-57. Alespoň bude mít zákazník na výběr, zda si vzít rychlé „jednojádro“ nebo o něco pomalejší, ale ve své třídě nejrychlejší „dvoujádro“ (které velmi pravděpodobně nebude problém vyhnat na nominální frekvenci svého jednojádrového bratříčka). Kupodivu se v něm však nevyskytuje stále záhadný Sempron 3200+, o kterém zatím nemáme žádné informace (jedině snad, že by to byl nějakým omylem zařazený 939pinový Sempron 3200+, který běhá na 1,6 GHz a má 256 kB L2 cache).
|