ATI Radeon HD 4770 podrobněji
Takto bude vypadat referenční provedení karty. Ale s ohledem na nízkou spotřebu očekáváme i pasivně chlazené modely.
Že bude karta za méně než sto klonů George Washingtona, víme již dávno.
I to, že půjde o první 40nm GPU. To právě stojí za úspěchem karty (ano, ten jí skutečně prorokuji, slyšte, slyšte :-).
Srovnání s Radeonem HD 4670 je jednoznačné, počet texturovacích jednotek se sice nemění, ale jinak je vše na dvojnásobku. Počet tranzistorů GPU ale stoupl pouze o 60 %, zatímco přechod z 55 na 40nm proces znamená zhruba čtvrtinové zmenšení, takže ve výsledku je nová generace taková, jakou ji čekáme: výrazně lepší.
A přesouváme se ke srovnání s konkurencí vytvořené přímo PR oddělením AMD. Nvidia má takové materiály také, jsou vždy poplatné konkrétní době a krátce po uvedení karty se typicky stávají zastaralými. Co bude skutečným cenovým konkurentem Radeonu HD 4770 a jaký bude mít výkon, to nechme trhu.
Další z mnoha grafů nezačínajících na nule.
Silně „rejpavý“, ale svým způsobem pravdivý slajd. Na druhou stranu ale příznivci Nvidie budou kontrovat tím, že firma prostě neměla celou dobu důvod inovovat úspěšné GPU G92.
Pre-závěr :-)
Předběžný závěr je jednoduchý: pokud se karta podaří a bude stejně úsporná v klidu, jako jsou Radeony již od HD 3850, pak to bude výborný model. Velice nízká cena, výkon dostatečný pro většinu hráčů, podpora poslední verze DirectX a maximální teoretická spotřeba jen mírně přesahující napájecí možnosti PCI Express ×16 slotu jsou velice silné argumenty. Pokud pokukujete po levné grafice od ATI, vydržte těch pár dnů, až budou Radeony HD 4770 na trhu a na skladech eshopů.
Až budeme s kolegy na konci roku rekapitulovat pro VIP článek, bude jistě HD 4770 jedním z želízek v ohni (podle toho, jak to dopadne s DirectX 11 generací obou výrobců).