Atom N100: Výkon na jádro vyšší než Skylake při desetinovém TDP?
Když byl vydán desktopový Alder Lake, došlo i na nějaké testy zaměřené na IPC velkých i malých jader. Malá jádra Gracemont v některých testech dosahovala IPC srovnatelného se staršími procesory Skylake, v jiných vycházelo o desítky procent nižší. Skylake pak zůstávala výhoda v podobě podpory HT (dvou vláken na každém jádru) a podstatně vyšších taktů.
Nějaký čas utekl a máme tu PC procesory, které jsou postaveny čistě na malých jádrech Gracemont., jmenovitě tzv. Intel Processor N100, čtyřjádro určené primárně pro mobilní systémy. Srovnání s architekturou Skylake se nabízí znovu. První testy ukazují výkon v testu GeekBench 6. Ten ještě v době vydání Alder Lake neexistoval a o to jsou tato čísla zajímavější. Původní GeekBench 5 patřil právě k těm testům, v nichž si malá jádra Gracemont vedla oproti Skylake nejlépe (IPC vycházelo velmi podobně).
GeekBench 6
Jak je z grafu patrné, v GeekBench 6 má Gracemont ještě o něco vyšší IPC než Skylake. Je ovšem otázkou, zda je to tím, že GeekBench 6 sedí atomům ještě lépe než GeekBench 5, nebo je důvod jinde, například v tom, že došlo k nějaké inovované revizi jádra Gracemont, která IPC o něco zvedla.
Přestože graf výše vypadá pro Gracemont velmi dobře, Skylake je v něm znevýhodněn, neboť modely, se kterými je srovnáváno, mají vypnuté HT. Existovaly však i konfigurace nesoucí 4 jádra Skylake s aktivním HT a s 15W TDP. Což je i z hlediska spotřeby korektnější než srovnání s 65W desktopovým modelem:
GeekBench 6
Zde už N100 / Gracemont dost ztrácí. Rozdíl by samozřejmě byl menší při totožném TDP, ale Skylake v 6W konfiguraci vydaný nebyl a stejně tak neexistuje čtyřjádrový Gracemont v 15W provedení, takže se objektivnímu srovnání můžeme pouze přiblížit. Existuje sice osmijádrový 15W Gracemont, ovšem zase neexistuje 15W Skylake v osmijádrovém provedení (ten disponoval maximálně šesti jádry, šlo o generaci Comet Lake).
Oproti modelům Skylake z počátku 14nm éry tedy Gracemont v GeekBench 6 vítězí, oproti vyladěným modelům z druhé poloviny 14nm éry už při stejném počtu jader výkonnostně ztrácí, byť stále dosahuje více než dvakrát lepší energetické efektivity