Attributor najde na internetu vše nelegální
Známá věc, že se na internetu povalují obrovské spousty nelegálně použitých textů, hudby i videa, ale jak je vlastně mají majitelé najít? Velmi často jde o udání, ale velké vydavatelské domy používají i vlastní nástroje k prohledávání internetu. Ty jsou ale ne moc účinné a naráží na nelibost uživatelů. Jim Brock (bývalý výkonný řiditel Yahoo) a Jim Pitkow (ten zase své firmy prodal společnostem Google a VeriSign) z Attributor Corporation (California) nabízejí řešení. Údajně mají revoluční nástroj, kterým jsou schopni odhalit nejen kradený text už z několika slov, ale i z pár sekund audia nebo videa. Jejich index prý do konce měsíce bude obsahovat již 10 miliard internetových stránek.
Žádné podrobnosti pochopitelně neuvádějí, ale aplikace jim prý běží ve skrytém módu už od loňska, v těchto dnech se o ní poprvé oficiálně dostávají informace na veřejnost. Systém přechází do zkušební fáze a ostrý start by měl přijít v prvním kvartálu příštího roku. Založeno to celé mají na tzv. digitálním otisku ovšem bez další specifikace. Projekt to je jistě velmi vážný, když od investorů obdrželi již 10 miliónů dolarů na práci a výzkum. Jeho zákazníci budou upozorněni, že autorsky chráněný obsah se vyskytuje na té které stránce a v jaké souvislosti. Opravdový majitel pak může požádat o zaplacení poplatku, stažení díla, nebo i jeho ponechání, třeba z důvodu reklamy. Attributor nabídne oběma stranám interakci, neuvádí ale jak.
Indigo Stream Technologies, která se touto činností také zabývá, to dělá tak, že analyzuje příslušnou webovou stránku a pomocí Google zjišťuje, zda text není použit někde jinde. Attributor má být ale v tomto mnohem komplexnější. Zatím ovšem nehodlají monitorovat sdílení souborů v peer-to-peer sítích.