AVI
Kapitoly článků
Nejsem vlastníkem žádné sbírky filmů, takže jsem si musel popůjčovat, nebo vytvořit nějaké snímky, abych mohl přehrávač řádně provětrat. Sehnal jsem nějakých 100 filmů v různých formátech a postupně je všechny přehrál (pěkně jsem se u toho nadřel, to mi věřte). Nenašel jsem ani jeden, který by nezvládnul. Půjčena sbírka měla různé formáty od MPEG4 V1, až po poslední XVID a to při různém bitrate. Stalo se mi, že se některý film cukal, tak jsem ho strčil do PC a tam se cukal taky (takže byl špatně udělaný) - např. Spy Kids, nebo Malá mořská víla2.
Firma H&B se chlubí, že podporuje GMC (Global Motion Compensation - pro obraz u kterého se nemění obsah, ale velikost, např. zoom), Q-pel (Quarter Pixel - filtrování bloků na čtvrtinu pixelu, zvyšuje celkovou
kvalitu obrazů), b-frame (bidirectional encoding - komprese se nepočítá jen z předchozího snímku, ale i z následujícího, což zlepšuje kvalitu hlavně u akčních scén) - a taky, že jo. např. u Terminátora3 (nějaký kinorip, ale je vytvořen s Q-PEL), kde vyhoří většina přehrávačů s ohlášením "nepodporovaný formát", se ani nezadýchal a v pohodě ho přehrával. Taky jsem vytvořil DIVX film s GMC a b-framy - vše v pohodě přehrával.. Upozorňuji, že všechny výše zmiňované "pomůcky" musí být již ve filmu, tzn. musíte takto film vytvořit. Také je třeba počítat, že dochází k vysoké zátěží a může se stát, že pak obraz nebude plynulý (hlavně u vyššího bitrate). Na stránkách distributora jsem četl, že AVI může mít nějaké problémy s AC3, ale já se s žádnýma nesetkal.
Kvalita obrazu je prostě výborná a jak už jsem někde vepředu psal - mám podezření, že je tam nějaký postprocesing. Nedalo mi to a začal jsem srovnávat (bohužel se to fotit nedá) s TV outem Parhelie (nejlepší TVout). Pokud bych měl použít stupnici 1 až 10, pak by Parhelie měla 10 a H&B 8-9 bodů. Klobouk dolů.
Podíváme se na to, jak to vlastně všechno vypadá (použiji opět testovací DVD WASABI předělaného do několika formátů). Po vložení media se objeví přehled adresářů (pokud je tam samozřejmě máte) a stejně, jako u předchozích i zde máte možnost zmáčknout "Program" a vše co je čitelné vám zobrazí pod sebou.
Jednoduše vyberete a zmáčknete "PLAY". Pak si počkáte tak 5 sec. a naběhne film. Rychloposuv funguje tam i zpět stejně jako u DVD až 32× (2×, 4×, 8×, 16×, 32×) a to zcela bez prodlev a bez problému. Funkce ZOOM funguje stejně jako u DVD s tím rozdílem, že při zvětšování se zde nekoná "ořez" nahoře a dole.
Některých funkcí oproti DVD ubylo - např. "Program" (během spuštěného filmu), skok na kapitolu atd. Naštěstí zde zůstal skok v čase, takže můžete ihned přejít na jakoukoli část ve filmu.
Další potěšující zprávou je, že pokud je film v jiném rozlišení (nižší - např. klípky z netu) stejně je obraz přes celou obrazovku.
Titulky - dle reakcí v diskusích mi připadá, že na nich všechno stojí a padá. Takže mám dvě zprávy: dobrou a špatnou. Ta dobrá je, že zvládá české titulky a ta špatná, že umí pouze SRT (no ještě SMI, ale s tímhle formátem jsem se nesetkal). A takto vypadají české titulky (foťák tomu trochu pomohl, ve skutečnosti jsou ty titulky mnohem tenčí).
Trochu jsem zalhal, když jsem psal, že mám jen jednu špatnou zprávu, protože u těch titulků není cosi v pořádku. Určitě jste si všimli, že titulky nejsou uprostřed - bohužel, taky jsou docela malé - sedíte kousek dál nebo máte něco s očima, pak máte smůlu. Jsou bílé a nemají žádné orámování (outline) - tak to je průšvih, protože se vám většina titulků ztratí (stačí trochu světlejší pozadí).
Asi nemusím dále psát, přitom by stačilo tak málo k dokonalosti - zvětšit, zvýraznit a alespoň podporu SUB. Pro oživení Technosonic MP101 - takhle si představuji titulky já.
Na závěr této kapitoly mám ještě jednu dobrou zprávu - titulky se zobrazují i při rychloposuvu a to až do rychlosti 4×. Pak se sice ztratí, ale po znovuspuštění opět ihned naskočí v "bezvadném" stavu.
Parametry a testovací sestava
Specifikace je z českého manuálu.
PC - Athlon 2500+ (Barton), 512MB, DVD-RW NEC2500A, VGA Parhelia, SB Audigy2. TV - Thomson 72cm, plochá 100Hz (typ vám neřeknu, protože je napsán zezadu na štítku a tam jsem se nedostal), TV Grundig M82 -
uhl. 82cm, 17", monitor ADI MicroScan a projektor Toshiba TLP-170M (bez plátna i se speciálním plátnem). ZVUK - Genius Home Theatre 5.1, také zesilovač Technics SU-V4A (bohužel pouze stereo) s 3 pásmovými reproduktory Dual 6500RDS a samozřejmě reproduktory v TV :o).