Bald Eagle Point alias Strix Point-refresh může do APU vrátit Infinity Cache
O APU Bald Eagle jste již mohli na DIIT číst. Bylo to v roce 2013 a šlo o embedded variantu APU Kaveri (jádra Steamroller) chystanou na rok 2014. V AMD asi po více než deseti letech zapomněli, že orla bělohlavého ve svém portfoliu již použili, a tak se interní názvosloví bude opakovat. Možná.
Pro kontext se ale vraťme do historie ještě jednou, byť tentokrát jen o pár let zpět. Když AMD připravovala APU Strix Point (4+8 jader Zen 5(c), k vydání dojde za několik dní), plánovala původně čip osadit AI akcelerátorem (NPU) o výkonu cca 20-25 TOPS a dále 16MB Infinity (SLC / MALL / LLC) Cache. Ta měla zajišťovat vyšší efektivní datovou propustnost především integrované grafice. Pak ale přišel požadavek Microsoftu na 40 TOPS jako minimum pro Copilot+ PC.
NPU druhé generace je plošně zhruba 2× větší (AMD)
AMD to přimělo zdvojnásobit plochu určenou pro NPU. Křemík, který NPU dostalo navíc, bylo potřeba někde ušetřit a volba padla právě na 16MB Infinity Cache, ze které nezbylo nic. Na jednu stranu tím utrpí výkon integrované grafiky, na druhou stranu je potřeba brát v potaz, že i tak plocha jádra (v důsledku 50% navýšení počtu jader a třetinového zvětšení grafiky) výrazně narostla.
Zvětšení NPU pro dosažení požadavků Microsoftu stálo Infinity Cache (AMD)
U monolitického řešení rostou výrobní náklady s plochou exponenciálně, takže další zvětšení o Infinity Cache by již cenu posunulo příliš. Když k tomu připočteme, že TSMC o 20 % zdražila 4nm výrobu, pak se tento kompromis jeví jako vcelku rozumný.
Protože však Zen 6 z důvodu dotažení některých prvků (které se u Zen 5 nevyvinuly podle původních představ) čeká odklad z konce roku 2025 na zhruba první pololetí 2026, vzniká tím v roce 2025 jakási produktová díra. K jejímu zaplnění v segmentu mobilních produktů chystá AMD zmíněné APU Bald Eagle Point, které podle všeho bude velmi podobné současnému Strix Point, získá však zpět „ztracenou“ 16MB Infinity Cache. O výrobním procesu nepadla zmínka, pravděpodobně lze očekávat nějakou pokročilejší verzi 4nm výroby TSMC, kde nákladům nejspíš pomůže jen „o rok vyladěnější“ výtěžnost.
Zda se produkt dostane na trh nicméně není zcela jisté. Pokud by to s generací Zen 6 šlo nějak extra dobře, pak jej AMD může vynechat a dojde rovnou na produkty postavené na novější architektuře.