Bezeztrátová komprese ve Windows Media 9
Windows Media 9 Series přinášejí mnoho zajímavých vlastností, mezi které patří i bezeztrátová komprese audia. Ta se od ztrátové liší tím, že se při přehrávání ze zkomprimovaných dat vytvoří původní nezkomprimovaná data a ta se přehrávají. Cenou za tuto vlastnost je samozřejmě velikost, většinou se bezeztrátové komprese dostávají někam kolem poloviny velikosti původních dat. Znamená to tedy, že kvalita takto zkomprimovaného audia je naprosto identická s nezkomprimovanou variantou. A o opaku mne nepřesvědčí žádný audiofil ;-)
K vytvoření bezeztrátově zkomprimované muziky budete samozřejmě potřebovat Windows Media Encoder 9, který je k sehnání jak v anglické, tak i české verzi. Pokud byste ale chtěli ze zkomprimovaných dat získat původní nezkomprimovaná, kupříkladu pro vypálení na CD, můžete použít tuto commandline utilitu od Microsoftu.
PS: Tak mne napadá, že by bylo zajímavé si takto zkomprimovanou muziku vypálit na DVD-R a následně si pořídit nějaký HW DVD přehrávač s podporou WMA.
Diskuse ke článku Bezeztrátová komprese ve Windows Media 9