Bezplatný Hugin 2014.0.0 vylepšuje slepování panoramat
Srdcem je knihovna libpano v aktuální verzi 2.9.19 se všemi novinkami. Sama o sobě je na světě již pár měsíců, ale s ohledem na pomalejší vývoj Huginu na ní dochází až nyní. Došlo k dalším úpravám v procesu slepování, je zde vylepšení kód pro remapping na GPU (kromě přidání některých chybějících transformací také přidává podporu objektivů typu Rybí oko). Došlo i na lepší podporu kontrolních bodů, odstraněny byly zastaralé součásti matchpoint, nona_gui a PTBatcher a stejně tak i zastaralé jazykové překlady programu.
Při načítání snímků se nově provádí inicializace hodnot barevného vyvážení v závislosti na metadatech v EXIFu (tyto údaje ukládají jen některé fotoaparáty, například značek Panasonic, Pentax, Olympus a Nikon). Vylepšení se dočkal i asistent tvorby panoramat a je možné nově upravovat příkazy pro exiftool a vylepšit tak export metadat do výsledného panoramatu. Jsou zde také nové nástroje pro příkazovou řádku: pto_mask
(pro manipulaci s maskou), pto_template
(použití šablon v projektu) a pto_move
(kopírování či přesouvání celých projektů včetně všech přidružených fotografií).
Hugin určitě stojí za pozornost, protože dělá svoji práci velmi dobře a je k dispozici zdarma pro Windows, Mac OS X, Linux a další systémy.
- Stahujte: Hugin 2014.0.0
A co vy, používáte Hugin? Jak jste spokojeni s výstupy a jak dlouho vám trvalo, než jste program ovládli na dostatečné úrovni? Jakou největší fotografii jste v Huginu vytvořili, jak dlouho ji vaše PC počítalo a na jak velký papír jste ji tiskli?