BIOS AGESA 1002a zvýšil herní výkon Ryzen 5 2400G / Ryzen 3 2200G
Procesory Ryzen 5 2400G, Ryzen 5 2400GE, Ryzen 3 2200G a Ryzen 3 2200GE vycházejí z APU Raven Ridge, kombinace čtyř jader architektury Zen(+) a integrovaného grafického jádra Vega. Protože jde o nejvýkonnější integrované grafiky, které lze do desktopových socketů osadit, patří jejich herní výkon k velmi podstatným parametrům. Když byly tyto procesory vydané, ukazovala řada recenzí na poměry integrovaného GPU poměrně stabilní FPS. V extrémních případech byla minima výrazně vyšší než u předchozí generace, ale také než u samostatné GeForce GT 1030 - vzpomeňme na The New Colossus:
Pomineme-li tyto extrémy, vycházely recenze v ohledu herních FPS vesměs pozitivně a průměrný grafický výkon stavěly do blízkosti zmíněné GeForce GT 1030. Nakonec se ale přecijen ukázalo, že by situace mohla být lepší, protože se ve hrách - v některých více, v jiných méně - objevovaly krátkodobé výkonnostní propady, které při podrobnější analýze nevypadaly na pouhou vlastnost integrovaného řešení omezeného paměťovou propustností sdílené RAM.
AMD se na tyto propady zaměřila a připravila BIOS s novým jádrem AGESA 1002a, který je řeší. Srovnání vidíte na úvodním snímku. Vlevo je průběh s původním BIOSem, vpravo s aktualizovaným. Vlevo jsem zvýraznil okamžik, kdy došlo ke třem následujícím propadům - křivka časů připomíná tři mrakodrapy. Prodlevy mezi jednotlivými snímky na tyto tři okamžiky stouply na více než dvojnásobek, tzn. že FPS při dosažení extrému klesly na polovinu. Vpravo, s novým BIOSem, tomuto problému nedochází.
Z celkového průběhu, který si můžete prohlédnout na videu níže, jsou patrné jak stabilnější FPS, tak mírné zvýšení celkového herního výkonu. Největší rozdíly mají být pozorovány ve hrách PlayerUnknown's Battlegrounds, Overwatch a Minecraft. BIOSy jsou (nebo budou) k dispozici na webech výrobců základních desek.
Z průběhu FPS a monitoringu taktů to vypadá, že problém nespočívá ani tak v taktech procesorových jader (jak spekulují některé diskuse), ale v taktech grafického jádra, které s původním BIOSem občasně klesaly až pod 500 MHz. Podtaktování procesorových jader už působí spíš jako důsledek či průvodní jev (se zpomalením GPU klesla zátěž na CPU). Je možné, že šlo o chybu v řízení spotřeby nebo příliš agresivní reakce řízení spotřeby na krátkodobé výkyvy nějaké charakteristiky (teploty, napětí ap.).