Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Biostar má pasivně chlazenou Mini ITX desku

biostar_a68n-5000_01.jpg
Tchajwanský Biostar doslova za pět minut dvanáct ohlásil základní desku vhodnou pro kancelářské či multimediální využití, která se honosí pasivním chladičem. Otázkou je ale, proč až nyní...

Biostar se rozhodl vydat malou a levnou základní desku, která nabídne pasivní chlazení. Proč ne. Jako hlavní čip ale zvolil 15W x86 SoC Kabini, což už je trochu zvláštní - s ohledem na to, že tržní životnost tohoto čipu se dostala na oněch „za pět dvanáct“ a za pár dní bude toto APU oprávněně považováno za morálně zastaralé. Samozřejmě se najdou pragmatičtí uživatelé, kteří hledí pouze na cenu a užitnou hodnotu, přesto je zvláštní, že Biostar nepřišel s podobným nápadem kupříkladu o rok dříve - všechny jeho dosavadní desky s úspornými APU jsou totiž chlazeny aktivně.

Samotná novinka svým layoutem trochu připomene nedávno vydaná modely pro socket AM1 - tentokrát ale socket chybí a nahradilo jej pevní BGA spojení:

biostar_a68n-5000_02.jpg

Dvojice paměťových konektorů umožňuje osadit až 16 GB DDR3(L)-1600, PCIe ×16 slot se čtyřmi linkami umožní případný upgrade grafické karty, nestačí-li integrovaných 128 stream-procesorů. Nechybí dvojice SATA3 a interní konektory pro USB 2.0. Další USB porty nabízí zadní panel: 2× USB 2.0 a 2× USB 3.0, nechybí gigabitový ethernet, trojice 3,5mm audio-jacků a kombinace VGA (D-SUB) a HDMI. Je patrné, že PCB počítá s DVI konektorem, ale neumožňuje jej osadit zároveň s HDMI, které v tomto případě výrobce preferoval.

Pokud bychom měli spekulovat, co vedlo Biostar k navržení nové desky (byť layoutem trochu připomíná modely pro AM1 procesory, je rozložení jednotlivých součástek odlišné) a to ještě na samém konci tržní životnosti čipu, pro který je určena, pak jedno možné vysvětlení tkví v nákupu čipů Kabini za výprodejové ceny před uvedením nové generace (i Intel v současné době snížil ceny low-power čipů). Druhou možností pak je, že Biostar desku připravil s vědomím kompatibility s nadcházejícím APU Beema, která stejně jako Kabini využívá BGA rozhraní FT3.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Biostar má pasivně chlazenou Mini ITX desku

Středa, 23 Duben 2014 - 16:29 | Spirit_pcf | V tom pripade tvoj zdroj neodisiel na prehriatie...
Středa, 23 Duben 2014 - 16:11 | no-X | To jsou fakticky notebookové komponenty,...
Středa, 23 Duben 2014 - 16:00 | Tom M. | Jen aby to po pár měsících neodešlo, když tam...
Středa, 23 Duben 2014 - 12:05 | no-X | V tuhle chvíli nikde, ještě jí ani výrobce nemá...
Středa, 23 Duben 2014 - 11:16 | dodovic | A kde to kupim?

Zobrazit diskusi