Boj Blu-ray a HD DVD se přesouvá do Číny
Celý svět nechal skonat formát HD DVD bez nějakých větších nepokojů a konkurenční Blu-ray tak nastoupil svojí vítěznou cestu, kde by už neměl mít žádné překážky. Jak se ale ukazuje, Blu-ray nyní neprožívá takový boom, jak by se mohlo čekat a ve který mnozí výrobci doufali. Zapomínáme i na velkou Čínu, která HD DVD v žádném případě pohřbívat nehodlá. Už v roce 2006 se DVD Forum rozhodlo pro Čínu vyvinou speciální formát určený pouze pro tamní trh a vycházející z HD DVD. Dostal označení C-HD DVD-ROM a podílely se na něm nejen soukromé firmy, ale i čínská vláda a její vědecké ústavy. Vznikl tak formát, který by neměl být zatížen licencemi, tak jak to známe třeba u CD a DVD.
Už se zdálo, že s pádem HD DVD se zapomene i na C-HD DVD-ROM, ale není tomu tak. Formát tu je stále, dokonce s novým označením „China Blue High-definition Disc“, zvykejme si proto na novou zkratku CBHD. Oficiální představení bude v srpnu před olympiádou a na právě skončené mezinárodní audio a video výstavě v Šanghaji už byly k vidění první vzorky přehrávačů (Shinco, TCL, ...). Někde se přetřásalo, zda tyto přehrávače zvládnou i HD DVD, což by se na první pohled mohlo jako možnost nabízet. I když údajně čínští výrobci používají jako referenční design známou Toshibu HD A3, má CBHD jinou modulaci (4:6 - Four-to-Six Modulation (FSM), proti 8:12 Eight-to-Twelve Modulation (ETM) u HD DVD), zjednodušenou navigaci a vlastní kódování Audio Video Standard (AVS) a Digital Round Audio (DRA) spolu s čínským DRM (CDRM).
Na druhou stranu tu ale máme nedávné povolení Blu-ray asociace pro vybrané čínské podniky k výrobě Blu-ray mechanik, budeme tu tedy mít na jednom dvorku dva kohouty a možná že ještě nějací přiběhnou, protože EVD a FVD také ještě nehodily flintu do žita, i když tito dva „kohoutci“ už spíše jen živoří.