Boj s piráty prohrán - potvrzeno, HDCP Master key je venku
HDCP používá třístupňového zabezpečení. Autentifikace zařízení a výměna klíčů, dekódování signálu a systém revokace klíčů.
Autentifikace a výměna klíčů je první ze tří zabezpečení, které HDCP používá pro zabezpečení přenosu chráněných dat mezi zdrojem a zařízením. Tento proces je navržen tak, že zařízení bez HDCP vysílaný signál nemohou přijmout a používají se při něm unikátní klíče nebo tzv. Master keys (klíče), jak jsou přiděleny certifikační autoritou. Zájemce o licenci musí splnit celou řadu podmínek, aby mu sada těchto klíčů byla vydána, na prvním místě je především zabezpečení proti úniku, aby nemohlo dojít k takovému faux pas, jako při prolomení ochrany na DVD (klíč zůstal v nezakódované podobě v kódu přehrávače XingDVD od RealNetworks).
S pomocí klíče je pak zařízení schopno signál on-line dekódovat a zobrazit. Revokační systém pak slouží k tomu, aby se eliminovaly klíče, které „uniknou“ ze samotných zařízení, neumí si však poradit s únikem TOHO, co vládne všem, tedy Master klíče.
Jak pro Cnet ale Intel potvrdil, to, co se na internetu objevilo, je opravdu Master key. To znamená jediné: „S jeho pomocí se dají generovat klíče pro jednotlivá zařízení, která pak už budou HDCP validní, chráněný signál jimi tedy projde, jako kdyby měla řádnou licenci“, řekl pro Cnet mluvčí Intelu Tom Waldrop. Ke slovu se tak mohou dostat výrobci, kteří licenci na HDCP nemají a jejich produkty jí nemohly nikdy vyhovět. Jde především o taková, která mohou být použita pro výrobu kopií HD videa.
Intel nicméně podotkl, že únik Master klíče není moc důležitý, takový výrobce by musel být schopen i fyzický čip vyrobit, což není vůbec nic jednoduchého a už vůbec ne levného. „Věříme, že tato technologie zůstane i nadále aktivní,“ dodal Waldrop. Po světě jsou stovky držitelů HDCP licence, kteří ji budou stále používat a pokud se objeví „hacknuté“ zařízení, jsou tu právní prostředky, jak si s ním poradit.
Zatím není stále jisté, kde se onen klíč vzal, pravděpodobně není dílem nějakého násilného dekódování, ale prostě a jednoduše ho někdo vynesl na světlo tak, jak byl stvořen a už se asi intenzivně pátrá, kdo a kde byl ta veš v kožichu. Intel sice vysílá stále na optimistické vlně, ale filmová studia již mají jistě stažená pozadí. Svět se sice snaží s Čínou dohodnout na dodržování pravidel, ale každý ví, jak málo si tam z toho dělají a je velmi prosté do USA či na starý kontinent dostat desítky kontejnerů se zařízeními, jež si z HDCP nebudou nic dělat. Ostatně ani není třeba zaplavit trh, stačí dodat těm „šikovným“ jedno takové a pak už budou tržnice plné originálů ;-) (tedy ne že by už nebyly a že by se na internetu nevyskytovaly kvalitní ripy HD videa mnohdy i před premiérou).