Britský zákon o sledování a uchovávání údajů je v rozporu s rozhodnutím ESD
V roce 2016 rozhodl Soudní dvůr Evropské unie (ESD), že hromadné uchovávání údajů je nezákonné a že porušování soukromí osob může být umožněno pouze v případě boje proti závažné trestné činnosti a přístup k údajům by měl podléhat předchozímu přezkoumání soudu nebo jiného oprávněného nezávislého orgánu.
Zákon o vyšetřovacích pravomocích (nazývaný také 'Snoopers' Charter' nebo IPA ) poskytuje orgánům široké kontrolní pravomoce, které jsou podle nich klíčové pro ochranu veřejnosti před zločinci, pedofily a terorismem. Kritici tvrdí, že uděluje policii příliš velikou a snadno zneužitelnou pravomoc.
Ministři v listopadu oznámili, že v souvislosti s rozhodnutím ESD budou dohlížet na to, aby byl zajištěn přístup k citlivým osobním údajům jen z důvodu podezření na spáchání závažné trestné činnosti.
První oddíl IPA poskytuje špionážním agenturám a orgánům činným v trestním řízení přístup k telefonním údajům občanů Spojeného království pro jiné účely, než je boj proti závažné trestné činnosti, bez jakéhokoli dohledu ze strany soudu nebo nezávislého orgánu.
Britský soud v úterý souhlasil s tím, že přístup k uchovávaným údajům bez řádného důvodu nebo bez závažného trestného činu je v rozporu s právem EU a podpořil výzvu Toma Watsona, zástupce vedoucího opoziční labouristické strany.
Vláda musí nyní předložit návrhy změn zákona o vyšetřovacích pravomocích. Tím bude zajištěno, že stovky tisíc lidí, z nichž mnozí jsou nevinné oběti nebo svědci trestného činu, budou chráněni systémem nezávislého schválení přístupu k citlivým osobním údajům.